AMD Ryzen 2600X ısınma problemi

Lemi Galip

Megapat
Makaleler
1
Yer
Nevşehir Merkez
Arkadaslar Ryzen 2600X işlemci aldım. İşlemci yeni 15 günlük falan, MSİ B450M Bazooka V2 anakart ile kullanıyorum. Sorun şu ki aşırı derece ısınma var. BIOS ekranında sıcaklık düşük, açılana kadar 50 derece bazen 60 oluyor bosta 50 derecenin altına düşmüyor. Sadece bir oyun PES 2019 atsam 85'lere çıkıyor. İşlemci fanını tam taktım eminim vidalar dönmeyi bıraktığında zorlamadım çünkü işlemciye ya da anakarta zarar gelir diye. Her neyse başka bir CPU fan sipariş oda olmaz ise herkes kasa hava akışı demiş onu da edeceğim. Onunla alakalı da konu açtım hangi kasa diye ama bu kasamı diğer sistemimde de kullandım onda sorun yaşamadım. Diyelim ikisinden de değil problem başka neden olabilir?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    254,6 KB · Görüntüleme: 71
  • 20190710_100317.jpg
    20190710_100317.jpg
    342,6 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
2. Fotoğrafta sıcaklık normal gözüküyon odan çok sıcak oluyor mu?
Benimde boşta 53 derece ama yükte 70 e ulaştığını hiç görmedim.
BIOStan CPU fanı turbo moda alın isterseniz.

Arkadaslar Ryzen 2600X işlemci aldım. İşlemci yeni 15 günlük falan, MSİ B450M Bazooka V2 anakart ile kullanıyorum. Sorun şu ki aşırı derece ısınma var. BIOS ekranında sıcaklık düşük, açılana kadar 50 derece bazen 60 oluyor bosta 50 derecenin altına düşmüyor. Sadece bir oyun PES 2019 atsam 85'lere çıkıyor. İşlemci fanını tam taktım eminim vidalar dönmeyi bıraktığında zorlamadım çünkü işlemciye ya da anakarta zarar gelir diye. Her neyse başka bir CPU fan sipariş oda olmaz ise herkes kasa hava akışı demiş onu da edeceğim. Onunla alakalı da konu açtım hangi kasa diye ama bu kasamı diğer sistemimde de kullandım onda sorun yaşamadım. Diyelim ikisinden de değil problem başka neden olabilir?
Overclock işlemi yaptınız mı işlemciye? Bu konu da çok fazla post açıldı önceki zamanlarda oralara bir göz atın. Genel kanı şu şekildeydi; MSI anakartlar yüksek voltaj verdiği için bu şekilde ısı yükselmeleri yaşanıyordu. OC yaparak yada hiç yapmadan el ile manuel şekilde voltaj vererek çözen arkadaşlar olmuştu.

Eğer Windows sürümün 1903 ise Güç Seçeneklerinden AMD Ryzen Balanced seçeneğini kullanarak bir dakika boyunca ısı değişimini gözle bakalım. Eğer dalgalanma sorunun da varsa çözüm olabilir. Her ne kadar yaz aylarında da olsak stok fan ne yazık ki istenilen seviyede değil. 2700x işlemci ve stok fan ile boşta 50-55 yükte 77 dereceler alıyorum.

Eğer Windows sürümün 1903 ise Güç Seçeneklerinden AMD Ryzen Balanced seçeneğini kullanarak bir dakika boyunca ısı değişimini gözle bakalım. Eğer dalgalanma sorunun da varsa çözüm olabilir. Her ne kadar yaz aylarında da olsak stok fan ne yazık ki istenilen seviyede değil. 2700x işlemci ve stok fan ile boşta 50-55 yükte 77 dereceler alıyorum.
Bakayım mi zaten akasa venom siparişi verdim onu takacam oda olmadı kasayı degisecek oda olmadı işlemci garantiye. 😁

Akasa marka fanlar hakikaten çok sağlam oluyor, Fx 8350 ile voodoo modelini kullanmıştım 4.8Mhz hız aşırtma ile 4 yıl kullandım. Şimdiden hayırlı olsun, soğutucu seni üzmeyecektir diye düşünüyorum.

Resimlerden anladığım kadarıyla OC yapmamışsın. Bu durumda bu kadar ısınmasının sebebi;
- CPU yu takarken pinlerden birini birkaçını eğmiş olabilirsin
- Termal macunu az sürmüş olabilirsin veya çok sürüp sıkıntılı bir yere taşırmış olabilirsin. İletken bir termal macunsa sıkıntı yaratır.
- Kasa hava almıyordur.

Resimlerden anladığım kadarıyla OC yapmamışsın. Bu durumda bu kadar ısınmasının sebebi;
- CPU yu takarken pinlerden birini birkaçını eğmiş olabilirsin
- Termal macunu az sürmüş olabilirsin veya çok sürüp sıkıntılı bir yere taşırmış olabilirsin. İletken bir termal macunsa sıkıntı yaratır.
- Kasa hava almıyordur.
Hocam pinlerin hepsi girdi zaten değilse çalışırmi ki işlemci. Ben stock fan diye dusunuyorum

Benimde boşta 45-50 derecelerde oyunlarda 65 derecelri geçtiğini görmedim.Stok fan ve overclock yapılmamış haliyle.Fanları yada kasayı değişene kadar biostan core performance boots olması lazım onu kapatırsan sıcaklık ciddi oranda düşücektir.Umarım sorununuzu halledebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı