Amd Ryzen 2700X Düşük Photoshop Performansı

histogram

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta AMD sisteme geçtim. Ama açıkçası pek mutlu olamadım. Daha önceden Intel 3820K ve performansları birbirlerine çok yakın anlamadım neden olduğunu. Anakart, CPU ve RAM değiştirdim. Puget Systems diye bir site var, orada Photoshop Premiere tarzı programların benchmark'ları oluyor. Sitede programı inidirip kendi bilgisayarınızda yapabiliyorsunuz. Sonuçlar siteye göre düşük. Benim sistemin şöyle:
* AMD Ryzen 2700x
* GTX 680
* MSI b450 gaming carbon pro ac
* 2x Kingston hyperx fury 8gb 3466mhz cal19
* Sandisk 480gb, WD 1tb 7200rpm
Pugest Systemın programındada aldığım puan 795-770
Bu da sitedeki sistemin içeriği:
* AMD Ryzen 2700X
* GTX 1080 Ti
* Gigabyte AORUS x470 Gaming 7 WIFI
* 4x Crucial 2666 16gb ram cl 19
* Samsung 960 Pro 1TB M.2
Bu kadar fark olması normal mi? Benim bildiğim en önemli şey Photoshop'ta işlemci oluyor. RAM CL değerinin 19 olması çok olumsuz etkiler mi? Ya da GPUnun eski olması?

Aldığı Puan: 941

Benimki ile nereydeyse aynı özelliklere sahip 6700K'nın aldığı puan da 898.

Ekran kartınız, M.2 SSD olması, anakart chipseti, RAM 'ın CL değeri ve OC yapılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir. En küçük bileşen bile bu puanların etkilenmesine neden olabilir. Photoshop da işlemcinin tek çekirdek performansı daha etkili oluyor. İntel işlemcileri tek çekirdek performansında, AMD işlemcilerden daha iyi fakat 6. nesili, 2. nesil AMD işlemcilerden daha mı iyi tek çekirdekte, bilmiyorum. Fakat dediğim gibi çoğu faktör bu puanları etkileyebilir ve OC yapılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurun. X470, B450 Chipsetine göre OC 'a daha elverişli.

Ekran kartınız, M.2 SSD olması, anakart chipseti, RAM 'ın CL değeri ve OC yapılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir. En küçük bileşen bile bu puanların etkilenmesine neden olabilir. Photoshop da işlemcinin tek çekirdek performansı daha etkili oluyor. İntel işlemcileri tek çekirdek performansında, AMD işlemcilerden daha iyi fakat 6. nesili, 2. nesil AMD işlemcilerden daha mı iyi tek çekirdekte, bilmiyorum. Fakat dediğim gibi çoğu faktör bu puanları etkileyebilir ve OC yapılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurun. X470, B450 Chipsetine göre OC 'a daha elverişli.
Merhaba teşekkürler cevabınız için.
Söylediklerinizde haklısınız tabiki. Zaten benim kendi sistemimden aşırı yüksek beklentim yok olmamalıda zaten =)) Yani asla 8700k performansı beklemem photoshopta (zaten fiyatıda ona göre oldu :D )Ama yani bir 6700k ile aynı olması beni düşündürdü. 6700kyı kötülemek değil kesinlikle amacım ama arada yıl farkı var sonuçta. Yavaş Yavaş toplarliyacağım sistemi bakalım. Sitedeki değerler oc ile yapılmadı onu okumuştum mesala ordada cl 19 ram kullanılıyordu. Açıkçası bende çok fazla bir CPU OC derdim olmaz diye düşünmüştüm. Rami zaten xmp2 modunda kullanıyorum 3466 mhz cl19. Bir de3000 mhz cl 17 var onunlada denedim daha kötü sonuçlar aldım. Bu arada anakart belli bir oranda OCye izin veriyor Cpu için çift pin yuvası var bir nevi yavru x470 gibi =) Ramin cl değerinin 19 olması bu kadar olumsuz etkilermi acaba onu düşünüyorum. Çünkü benim bilgiğim photoshop, ekran kartı ve harddiski belli şeyler haricinde pek kullanmıyor. Mesala bir filtre uygularken işlemci 4.2 ghzyi daha hiç göremedim.

Merhabalar, rica ederim.
Haklısınız, AMD işlemcileri gerçekten üst düzey işlemciler. 6. nesil bir İntel işlemcilerden daha iyi olmasını bende beklerdim. İnternetten testlere baktım. Bazı oyunlarda FPS değerleri Ryzen 7 2700 den önde. Benim buradan çıkardığım sonuç tek çekirdek performansında i7 6700K bir tık önde olduğu. CL değeri hakkında hiç deneme tecrübem olmadı fakat ben aradaki fiyat farkından dolayı etkileyeceğini düşünüyorum, çünkü neredeyse iki katı bir bütçe oynuyor CL15 ve CL19 arasında.

Merhabalar, rica ederim.
Haklısınız, AMD işlemcileri gerçekten üst düzey işlemciler. 6. nesil bir İntel işlemcilerden daha iyi olmasını bende beklerdim. İnternetten testlere baktım. Bazı oyunlarda FPS değerleri Ryzen 7 2700 den önde. Benim buradan çıkardığım sonuç tek çekirdek performansında i7 6700K bir tık önde olduğu. CL değeri hakkında hiç deneme tecrübem olmadı fakat ben aradaki fiyat farkından dolayı etkileyeceğini düşünüyorum, çünkü neredeyse iki katı bir bütçe oynuyor CL15 ve CL19 arasında.
Bu arada şunuda demek istiyorum. After Effects ve Premiere performansları gayet başarılı. Ona hiç bir lafım yok ama neredeyse sürekli olarak kullandığım photoshop programında biraz daha performanslı olmasını isterdim gerçekten. Ya ben bir yerde hata yapıyorum ya da bir şeyi yanlış aldım mesala RAM gibi :D :D En kötü ihtimal ileriki zamanda elimdekileri satıp daha düşük cl değerleri olan bir ram alıcam galiba. Yani ben hala daha yüksek performans göstereceğine inanıyorum :D

Temennim o yönde, daha iyi performans almanızı bende çok isterim. Bu arada sormadan edemeyeceğim. Ram slotları ile alakalı olabilir mi, diye düşündüm. Elinizde sanırsam iki farklı RAM var.

Temennim o yönde, daha iyi performans almanızı bende çok isterim. Bu arada sormadan edemeyeceğim. Ram slotları ile alakalı olabilir mi, diye düşündüm. Elinizde sanırsam iki farklı RAM var.
Ramler aynı Kingston hyperx hatta açıklamada ilk takılıcak yerlere taktım :D
Çoklu alıntı olayını çözemedim böyle yaziyim.
@MiniTX
3200mhz cl 14lere baktım şimdi. Fiyat olarak 2 katı gözüküyor :D Galiba ciddi bir etkisi olur diye düşünüyorum. Eski sistemimde 4ghzde çalışıyordu.
@MasterBaston
Aslında photoshop 4-6 çekirdeğe kadar kullanıyor. Ama tabiki filtre ve yaptığı durumlara göre değişiyor. Tabiki intel 8700k performansı aramam çünkü ona göre fiyatı var.

CL19 cidden yüksek bir değer. Voltaj verip CL değerlerini düşürün derim. Teknik detaylarına baktığımda 1.2V ile bu değerlere ulaştığını gördüm. 1.35V gibi voltaj değerleriyle CL16 gibi değerlere ulaşabilir tahminimce. Bunun dışında işlemcinizi test etmek için Cinebench R20 kullanabilirsiniz. Sitede 1-2 dakika gezindim ancak indirme bölümünü bulamadım. Link atabilir misin?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı