AMD Ryzen 3 3250U vs Intel Core i3-1115G4

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Öğrenciye indirimli cihazlarda bu işlemciler var. Biraz bakayım dedim özelliklerine:

Intel Core i3-1115G4 neden AMD Ryzen 3 3250U'dan daha iyi?​

• %15,38 daha yüksek CPU hızı
    • 2 x 3GHz vs 2 x 2.6GHz
  • 1333MHz daha yüksek RAM hızı
    • 3733MHz vs 2400MHz
  • 5°C daha yüksek maksimum çalışma sıcaklığı
    • 100°C vs 95°C
  • 4nm daha küçük yarı iletken boyutu
    • 10nm vs 14nm
  • 0.6GHz daha yüksek turbo saat hızı
    • 4.1GHz vs 3.5GHz
  • 1.6 kat daha yüksek PassMark sonucu
    • 6401 vs 3989
  • 1.5MB daha büyük L2 önbellek
    • 2.5MB vs 1MB
  • PCI Express'in (PCIe) daha yeni sürümü
    • 4 vs 3

Bu değerler versus.com değerleri tabii ki ama içlerinde özellikle göze çarpan PassMark skorunu vurguladım.

Şimdi tekrar baktım da AMD'nin GPU frekansı 1 GHz. Çok daha iyi bir GPU performansı olabilir.

Güzel inceleme olmuş Recep Bey sağ olun.

Konu aslında mizah ve eğlence bölümüne açılabilir. Recep Baltaş böyle ne idüğü belirsiz siteleri kullanmaz! Değil mi?

Ben konuyu alaya alınan bir konu sandım. İncelemek isterim işlemcileri.

İkisi aynı yılda çıkmış. Intel olan 10nm(Intel), AMD olan ise 14 nm(GlobalFoundries)

CPU kısmına bakarsak Intel hız olarak daha iyi, Geekbench skorları arasında iki kat fark var. Intel'in tampon bellekleri daha fazla. Ayrıca Intel olan AVX512 komut setini destekliyor.

Bellek olarak Intel hem DDR4 hem de DDR5'e destek verirkrn AMD sadece DDR4 ile kullanılabiliyor. Intel'deki kullanılabilecek bellek hızı daha yüksek. Teorik bellek bant genişliği arasında Intel lehine 2 kat neredeyse fark var.

Intel'in GPU'su AMD'ninkine kıyasla teorik performansı iki kat daha yüksek. Daha fazla TMU ve ROP'a sahip Intel.

G/Ç olarak Intel 4x PCI-e 4.0, AMD ise 12x 3.0 sağlıyor. Intel'de eğer uyarlanırsa sadece NVMe SSD ayarlanabilir, harici kartlı modelleri göremeyiz bu işlemciyle. AMD'de harici ekran kartı belki olabilir ama bu fiyat segmentinde sanmam. Bunun haricinde çip Wi-Fi 6 ve Thunderbolt 4'e destek veriyor ki eğer üretici koyarsa güzel bağlantı destekliyor.

Bu işlemcilerin bulunduğu bilgisayarlar benzer fiyatlara satılıyorsa Intel mutlaka seçilmeli. Daha güncel ve daha hızlı.

Son düzenleme:
i3-1115G4 daha güçlü ve Windows 11 ile daha stabil bir işlemci ancak ikisi de kötü işlemciler. Almayı düşünen arkadaşlar bu fiyatlara yakın Ryzen 5300U veya biraz daha üstünde 5500U işlemcili laptoplar varken bunların yüzüne bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı