AMD Ryzen 3600X frekansını boştayken düşürme

tolgaaydin1907

Femtopat
Merhaba,
Sistemimde AMD Ryzen 3600X ve MSI X570 Edge Wi-Fi anakart kullanıyorum. Daha önce Intel 6700 kullanıyordum ve şu şekilde çalışıyordu. İşlemcinin MHz değerleri boşta iken 0.9-1.2 diye değişiyordu ve az ısınıyordu. Herhangi bir yük geldiğinde Turbo Boost ile 4.0 kadar çıkıyordu. Fakat AMD işlemcim hep 4.4'de çalışıyor. Bunu da Intel gibi konfügre edebilir miyim? Yani boşta yine düşük çalışsın bir oyun ya da uygulama yüklendiği zaman artsın. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows güç ayarlarından maksimum işlemci kullanımını %99 yapın.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    8,4 KB · Görüntüleme: 42
Merhaba,
Sistemimde AMD Ryzen 3600X ve MSI X570 Edge Wi-Fi anakart kullanıyorum. Daha önce Intel 6700 kullanıyordum ve şu şekilde çalışıyordu. İşlemcinin MHz değerleri boşta iken 0.9-1.2 diye değişiyordu ve az ısınıyordu. Herhangi bir yük geldiğinde Turbo Boost ile 4.0 kadar çıkıyordu. Fakat AMD işlemcim hep 4.4'de çalışıyor. Bunu da Intel gibi konfügre edebilir miyim? Yani boşta yine düşük çalışsın bir oyun ya da uygulama yüklendiği zaman artsın. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bence buna gerek yok. Isınmadığı sürece sıkıntı olmaz. Zaten 3600X kaliteli bir fana sahip. Ve dediğini isr BIOS'a girip çıkıp girip çıkıp yapman gerekir. Eğer özel bir uygulama ya da yöntem varsa bilmiyorum.

Kardeşim resmen benim araştırdığım bir konu bu. İşlemci ve anakartımız bile aynı. Ben CPU-Z ile baktığımda CoreV değişiyor ancak işlemci hızı gerçekten düşmüyor.

Ayrıca yaptığım son BIOS güncellemesi benim 1.130V de 4.2GHz ayarımı tamamen bozdu. Yani sonuçta BIOS update yapınca eski ayarlar siliniyor. Ancak aynı V ile 4.2GHz alamıyorum updateden sonra. 4.1 den sonra sapıtıyor.

Son düzenleme:
Bence buna gerek yok. Isınmadığı sürece sıkıntı olmaz. Zaten 3600X kaliteli bir fana sahip. Ve dediğini isr BIOS'a girip çıkıp girip çıkıp yapman gerekir. Eğer özel bir uygulama ya da yöntem varsa bilmiyorum.

Isınmayla ilgili sorunum yok. Zaten sıvı soğutma kullanıyorum. Benim bahsettiğim olayın avantajı düşük frekansta çalışırken daha sessiz çalıştığı için bunu seviyordum. Şimdi ise hep sesli çalışıyor kasa.

Çekirdeklerin gerçek hızını, sıcaklığını ve voltaj kullanımını görmek için AMD Ryzen Master kullanın. 3600XT işlemcisinin boşta ve stok ayarlarda çekirdek hızlarını ekledim.

İşlemcinizin boşta 4.4 GHz hızında çalışması normal değil.

Dosya Ekleri

• idle.png
    idle.png
    33 KB · Görüntüleme: 46
Ryzen Master'e göre benim işlemci frekansı düşüyor ve yerine göre yükseliyor. Ancak diğer uygulamalarda durum böyle değil.
Adsız.png

Geri
Yukarı