AMD Ryzen 5 1600 Sıcaklık Değerleri

Umut Yazar

Hectopat
Daha fazla  
Çok bilmediğim için işlemciyi 1 dakikalığına stres testine soktum ve 75 dereceyi görünce durdurdum. Bu değer nasıldır? Yüksek olduğunu düşünüyorum.

Edit: Rainbow Six Siege ultra ayarlarda 79 derece oluyor. Ekran kartım 1070 Gaming X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen işlemcilerin ısı değerlerini yanlış gösterdiğine dair haberler okudum. Aynı zamanda bu konuya Technopat Youtube kanalında bir videoda değinilmişti.

Ryzen işlemcilerin ısı değerlerini yanlış gösterdiğine dair haberler okudum. Aynı zamanda bu konuya Technopat Youtube kanalında bir videoda değinilmişti.

Onu patchlediler.

Arkadaşlar 92 derece olmuş bugün oyun oynarken fark ettim. Yardımcı olacak biri var mı bu değer çok fazla sanırım.

Kendi stok fanı.
Kendi stok fanıyla bir yere ulaşamazsınız.Her ne kadar yenilenmiş olsada küçük fanlı bir işlemci soğutucu o kadar güçlü bir işlemciye rüzgar gibi gelir tavsiyem.Hyper 212 Hyper T4 yada çıkabiliyorsanız Corsair h60 yılların eskitemediği soğutucu dur bunlarla boşta 28-35 arası değerler alırsınız

Sorunu buldum. 2133 MHz olan ramleri 2400 e OClemişim. Fanlar da smart modda takıldığı için 90 derecelere gelmiş. Hem OCyi kapattım hem fanları biraz hızlı çalıştırmaya başladım, boşta 40-50, yükte en fazla 70 oluyor. Tabi 90 dereceye ulaşınca işlemciye neler oldu bilemiyorum.

Bir şey olmaz 90 dereceye çıkması işlemcinin. Sürekli olarak uzun süreler çalışırsa ömrü kısalır ancak.
Yeni soğutucuları AMD'nin stok haline yetmekle kalmıyor çok dar da olsa bir O.C aralığı bırakıyor. O.C denmez o aralığa ama gayet yeterli yani.
Yeni platform, RAM'lerin bile çoğu tam hızlarına çıkamıyor Ryzen ile değerlerin yanlış olması normaldir. Benim Rx470'i MSI çalışmıyor sanıyor bazen, 3GB bellek kullanımı gözüküyor GPU kullanımı %0 gibi. Normaldir.

Bir şey olmaz 90 dereceye çıkması işlemcinin. Sürekli olarak uzun süreler çalışırsa ömrü kısalır ancak.
Yeni soğutucuları AMD'nin stok haline yetmekle kalmıyor çok dar da olsa bir O.C aralığı bırakıyor. O.C denmez o aralığa ama gayet yeterli yani.
Yeni platform, RAM'lerin bile çoğu tam hızlarına çıkamıyor Ryzen ile değerlerin yanlış olması normaldir. Benim Rx470'i MSI çalışmıyor sanıyor bazen, 3GB bellek kullanımı gözüküyor GPU kullanımı %0 gibi. Normaldir.

Öncelikle beni rahatlattığınız için teşekkür ederim. Stok fanı %100 çalıştırınca (2800-2900 rpm) gerçekten iyi soğutuyor. Ama bunu manuel ayarlamanız gerekiyor. Smart modda neredeyse hiç çalışmıyor, dediğiniz gibi.

Kasa fanları ve işlemci fanını manuel ayarlamak kaydıyla ramleri acaba 2400 MHz'e çıkarsam tekrar bir sorun yaşar mıyım? Açıkçası çok OC tecrübem olmadığından biraz çekiniyorum. Sistemi beş gün önce aldım.

Fanları 100%'de çalıştırmak sürekli iyi bir fikir değil. Sen Smart moda al ya da %60 gibi bir seviyede tut. Fanların ömrünü yersin tam hızda, ses de hiç hoş olmaz.

Manuel olarak yükseltmeye çalışabilirsin ama bence gereksiz. Denemek istiyorsan internetten bak biraz zaten 1-2 dakikanı almıyor bile.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı