AMD Ryzen 5 1600 vs Ryzen 5 1600 AF

Utku23

Centipat
PC alacağım sitede AF modeli maalesef kalmamış. Attığım maile ise 14nm ve 12 nm işlemciler arasında oyun açısından bir fark olmadığı sadece nm farkı olduğu söylendi. Ancak ben bunu pek inandırıcı bulamadım. Attığı linke tıklayınca AMD'nin kendi sitesinde 2 ürünün karşılaştırmasında her şey aynı. Acaba nm farkı aşırı derece bir fark yaratır mı? Bir de arkadaşlar Ryzen 5 1600 mü yoksa i3 9100F mi arasındayım, mecburen AF modeli kalmadığı için yardımcı olursanız sevinirim.

AF 1600 ile 2600 arası performans veriyor, özellikleri 1600 ama mimarisi 2600. Ama her durumda da 9100F'ten daha mantıklı olacaktır. Normal 1600 de asla üzmez. Ayrıca 1600AF Wraith Stealth ile gelirken 1600 Spire ile geliyor, yani ısınma sorunu da yaşamazsın, hatta 3.7-3.8 GHz OC yaparsın 2600 performansı yakalarsın, soğutucun da rahat yeter.

PC alacağım sitede AF modeli maalesef kalmamış. Attığım maile ise 14nm ve 12 nm işlemciler arasında oyun açısından bir fark olmadığı sadece nm farkı olduğu söylendi. Ancak ben bunu pek inandırıcı bulamadım. Attığı linke tıklayınca AMD'nin kendi sitesinde 2 ürünün karşılaştırmasında her şey aynı. Acaba nm farkı aşırı derece bir fark yaratır mı? Bir de arkadaşlar Ryzen 5 1600 mü yoksa i3 9100F mi arasındayım, mecburen AF modeli kalmadığı için yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam aralarında çok fark var başka siteden alamaz mısınız?

Hocam aralarında çok fark var başka siteden alamaz mısınız?
Boş yere adamın gözünü korkutmasana :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoda belli olduğu gibi evet fark var ama öyle aşırı değil. Spire avantajını kullanarak yapılacak ufak bir OC ile tersine dönebilecek bir fark. 3.7 GHz OC işten bile değil.

Ryzen 5 1600 işlemciyi nereden buldun da alıyorsun? Türkiye’de yok gibi bir şey çünkü. Olsa da fahiş fiyatlara satılıyor. Satan kişi ne kadar istiyor?

Ryzen 5 1600 işlemciyi nereden buldun da alıyorsun? Türkiye’de yok gibi bir şey çünkü. Olsa da fahiş fiyatlara satılıyor. Satan kişi ne kadar istiyor?
Gamegarajdan almayı düşünüyorum alan arkadaşlarım memnun ve indirimli.
Tahminim 5500XT, 1650S, 1650, RX570 :D
@Utku23 heyecanla bekliyorum :D
1650S
Oynadığın oyuna ve ekran kartına göre FPS farkı olmayabilir bile. 14nm al geç. B450 anakartla 9100F'den her türlü daha mantıklı olur.

Peki hocam 1650S almayı düşünüyorum. Fazla bilgimde yok uzun yıllar kullanabileceğim bir sistem için 1600 14 nm daha mı mantıklı olur?
Oynadığın oyuna ve ekran kartına göre FPS farkı olmayabilir bile. 14nm al geç. B450 anakartla 9100F'den her türlü daha mantıklı olur.

GameGaraj'dan almayı düşünüyorum alan arkadaşlarım memnun ve indirimli.

1650S.

Peki hocam 1650S almayı düşünüyorum. Fazla bilgimde yok uzun yıllar kullanabileceğim bir sistem için 1600 14 nm daha mı mantıklı olur?

Dostum uğraşma 1600 ile falan. O parayı haketmiyor. Ryzen 3 3100 daha iyi bir işlemci 1600 AF’ye göre. Ayrıca daha yeni mimariye sahip. Oyunlarda daha fazla FPS veriyor. Ayrıca fiyatı da gayet iyi.
GameGaraj'dan almayı düşünüyorum alan arkadaşlarım memnun ve indirimli.

1650S.

Hele eğer 14nm modeliyse 3100 o işlemciyi tokat manyağı yapar.

Geri
Yukarı