AMD Ryzen 5 1600X overclock yapma

Vahit Emir ARAT

Picopat
Daha fazla  
Ana kartım, işlemcim ve belleklerim OC destekliyor. Belleğimi BIOS ekranından XMP açarak OC yapabiliyorum fakat 4.0 GHz'ye kadar OC yapılabilen işlemcimi nasıl yapacağımı bilmediğim için hiç OC yapmadım. Şu an bir zararı olmayacaksa OC yapmak ve bundan sonra öyle kullanmak istiyorum fakat bunu nasıl yapacağıma dair videoları açtığımda her sistemde yapılması gerek ayrı ayarlar olduğunu öğrendim ama kendi bilgisayarım için tam olarak hangi şekilde yapacağımı bir türlü bulamadım. Sistem özelliklerimi aşağıya bırakıyorum. Bu sisteme işlemci OC yapıp kullanmanın bir zararı olur mu? Zararı yoksa işlemcime nasıl OC yapabilirim?

AMD Ryzen 5 1600X six-Core 3.6GHz 14nm.
ASUS B350-F Gaming Ana kart.
MSI 6 GB 1060 Gaming X 192 Bit ekran kartı.
GSkill FlareX 2x8 16gb 3200mhz Cl16 ram.(Buradan ulaşabileceğiniz konudaki devam eden sorunumdan dolayı 3200 MHz kullanamıyorum. Şu anda 2133 MHz)
WDC WD10EZEX 1TB Hard disk.
Corsair Force LE200 240GB SSD(Windows 10 burada yüklü).
Corsair Hydro H45 işlemci sıvı soğutması.
Masterbox Lite 5 500W kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum seni burada kimse şurayı şöyle yap burayı böyle yap diye yönlendirmez, overclock çok dikkat gerektiren bir iş. Seninle aynı sistemde olan bir insan ayarlarını paylaşsa örneğin, sen aynı ayarları uygulasan, fakat güç kaynağının akım sorunu olduğunu düşün al gitti. Ne olacak o zaman ? Deneme yanılma yapman gerek. İşin mantığını öğrenmen gerek, misal çarpan değerini azar azar arttırıp denemelisin voltajın yetmediği zamanları anlayabilmeli ve çarpana göre voltaj verebilmelisin, bunun yanında SoC Voltaj var bir de yani bu konu baya bir uzun. İyice öğrenmeden girişme derim.

Geri
Yukarı