Çözüldü AMD Ryzen 5 2600 sistemde sürekli farklı sebeplerden mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

uygarfurkan

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV 2x8 3000 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
ADATA SU630
Ekran kartı
Sapphire RX590 NITRO+ SE 8GB GDD5 256Bit AMD Radeo
Anakart
MSI B450M PRO-M2 V2
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
Amd sistem kullanıyorum. Haftada bir gün neredeyse tüm gün düzelmeyecek şekilde tüm gün peş peşe mavi ekran hataları alıyorum. Dump dosyasını bırakıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ek bilgi olarak bilgisayarın power switch'ini çok sık kullanıyorum açmak ve kapatmak için ne gibi sorunlara neden olabilir bu durum sorun ise neden sorun beni aydınlatabilir misiniz ?

MINIDUMP dosyaları

Çözüm
RAM'lerde herhangi bir sorun yok. Anakartı test edemiyorum. Format sırasında mavi ekran aldığım için işlem yarıda kesiliyor ve format atamıyorum. Şu an format sırasında hazırlanıyor yazısında takılı kaldı yaklaşık 3 saattir bekliyorum. Sabaha düzelmezse tekrar deneyeceğim.

SU630 modeli kronik sorunlu, değiştirdiğin takdirde sorunun çözülür :)
Tam olarak nasıl kontrol edeceğim. RAM'leri tek tek kullandığımda da aynı problemleri yaşıyorum. Nasıl test edebilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Power swtichi nasıl kullanıyorsun ? Sistemi oradan mı kapatıp açıyorsun ?
Beta BIOS var, normal kararlı sürüme geçir BIOS'u. Sonra restore defaults save yap. XMP kapat.
BIOS'ta RAM değerini 2933 MHZ veya altı yap.
Memtest86 ile bellek testi yap. Disk testleri yap ve sonuçları bildir.
AMD GPU güncelle. Chipset ve ağ kartını güncelle.

BIOS'u relase sürüme geçirip devam edeceğim.
XMP kapalı 2133 MHZ'de kullanıyorum RAM'leri çünkü artırdığımda bluescreen yiyorum.
Memtest sonuçlarını paylaştım hata yok. GPU, chipset ağ kartı driverları güncel.

Güncel değil. Bilen birisine yaptır dediklerimi.
Gpu driver'ları güncel değilmiş onları da güncelliyorum. 'Bilen birisi'ne danışmak için forumdayım. Driver güncelleyemeyecek durumda değilim sorunla karşılaştığımdan beri birkaç kere işletim sistemini formatladığım için son seferimde unutmuşum güncel sanıyordum. Driver güncellemelerimi yapıp tekrar bilgilendirme yapacağım saygılar.

Güncelleme:

Gpu, işlemci driverlarını güncelledim. Bios'u relase sürüme çektim. Yine de Mavi ekran almaya devam ediyorum
MiniDump
Bilgisayarın performansında da genel olarak ciddi bir düşüş var.

Ayrıca bilgisayara windows 10 uefi format atarken yükleme ekranında da mavi ekran aldığım için şu anda bilgisayara herhangi bir system de yükleyemiyorum.

Peş peşe aldığım Mavi ekran hataları şöyle

Dosya Ekleri

• IMG_20240423_021642.jpg
    IMG_20240423_021642.jpg
    203,2 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20240423_021828.jpg
    IMG_20240423_021828.jpg
    151,3 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20240423_022036.jpg
    IMG_20240423_022036.jpg
    101,6 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Buna benzer bir sorun bende de vardı. B450M anakart 3200MHz RAM.
RAM'leri 3200MHz'ye aldığımda oyunlarda alt F4 çekermiş gibi error codesuz kapanma ya da mavi ekran yiyordum. 3000MHz'ye düşürünce sorunum düzeldi. Sonuç olarak anakart ile ya da voltaj ile alakalı bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Geri
Yukarı