Çözüldü AMD Ryzen 5 2600 sistemde sürekli farklı sebeplerden mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

uygarfurkan

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV 2x8 3000 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
ADATA SU630
Ekran kartı
Sapphire RX590 NITRO+ SE 8GB GDD5 256Bit AMD Radeo
Anakart
MSI B450M PRO-M2 V2
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
Amd sistem kullanıyorum. Haftada bir gün neredeyse tüm gün düzelmeyecek şekilde tüm gün peş peşe mavi ekran hataları alıyorum. Dump dosyasını bırakıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ek bilgi olarak bilgisayarın power switch'ini çok sık kullanıyorum açmak ve kapatmak için ne gibi sorunlara neden olabilir bu durum sorun ise neden sorun beni aydınlatabilir misiniz ?

MINIDUMP dosyaları

Çözüm
RAM'lerde herhangi bir sorun yok. Anakartı test edemiyorum. Format sırasında mavi ekran aldığım için işlem yarıda kesiliyor ve format atamıyorum. Şu an format sırasında hazırlanıyor yazısında takılı kaldı yaklaşık 3 saattir bekliyorum. Sabaha düzelmezse tekrar deneyeceğim.

SU630 modeli kronik sorunlu, değiştirdiğin takdirde sorunun çözülür :)
.
Buna benzer bir sorun bende de vardı. B450M anakart 3200MHz RAM.
RAM'leri 3200MHz'ye aldığımda oyunlarda alt F4 çekermiş gibi error codesuz kapanma ya da mavi ekran yiyordum. 3000MHz'ye düşürünce sorunum düzeldi. Sonuç olarak anakart ile ya da voltaj ile alakalı bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.
Oyunlarda yaşadığın sorunu da yaşıyorum. Hatta ramlerle yaşadığın sorunu da. Anakart ile ya da voltajla sorunum varsa nasıl çözebilirim ?

Oyunlarda yaşadığın sorunu da yaşıyorum. Hatta RAM'lerle yaşadığın sorunu da. Anakart ile ya da voltajla sorunum varsa nasıl çözebilirim?

Benim dediğim tamamiyle tahmin. Zaten bu 3lünün birinde sorun. Anakart RAM voltaj. İlk olarak RAM MHz'ni BIOS'tan 2800e falan ayarlayıp dene biraz. Devam ediyorsa, RAM'lerini başka bir PC'de deneme şansın varsa dene. Denediğin PC'de de sorun oluyorsa, sorunun RAM'lerden. Ama olmuyorsa anakarttan demektir. Power Switch'ten kapatmak, BIOS'a ve Windows'a zarar verebilir. Windows'tan kapatmanı tavsiye ederim. Sanmıyorum ama belki de ondan mavi ekran veriyordur. Format atmayı da deneyebilirsin.

Ramlerde herhangi bir sorun yok. Anakartı test edemiyorum. Format sırasında mavi ekran aldığım için işlem yarıda kesiliyor ve format atamıyorum. Şu an format sırasında hazırlanıyor yazısında takılı kaldı yaklaşık 3 saattir bekliyorum. Sabaha düzelmezse tekrar deneyeceğim.

RAM'lerde herhangi bir sorun yok. Anakartı test edemiyorum. Format sırasında mavi ekran aldığım için işlem yarıda kesiliyor ve format atamıyorum. Şu an format sırasında hazırlanıyor yazısında takılı kaldı yaklaşık 3 saattir bekliyorum. Sabaha düzelmezse tekrar deneyeceğim.

Çözüm
Ssd'yi söküp sistemi hdd'ye kurmayı deneyeceğim şimdi o halde. Zaten ssd aldığım günden beri bir kere mutlu etmedi beni

Ssd'yi söküp sistemi hdd'ye kurmayı deneyeceğim şimdi o halde. Zaten ssd aldığım günden beri bir kere mutlu etmedi beni
Ssd yi söktüm hala format sırasında mavi ekran alıyorum

Son düzenleme:
SSD'yi söküp sistemi HDD'ye kurmayı deneyeceğim şimdi o halde. Zaten SSD aldığım günden beri bir kere mutlu etmedi beni.

SSD'yi söktüm hala format sırasında mavi ekran alıyorum.

• BIOS pilini çıkar, 5-10sn sonra geri tak böylece BIOS ayarlarını sıfırlamış olacağız.
  • Varsa elinde başka bir aygıta Rufus ile Windows yazdır, ISO dosyası bozuk olabilir.

• BIOS pilini çıkar, 5-10sn sonra geri tak böylece BIOS ayarlarını sıfırlamış olacağız.
  • Varsa elinde başka bir aygıta Rufus ile Windows yazdır, ISO dosyası bozuk olabilir.
Bios ayarlarını biosun içinden neden sıfırlamıyoruz? Bios sürümünü sıfırlamak için mi yapıyoruz bunu

Bios pilini çıkarıp biosu resetledim hala mavi ekran alıyorum

Bios ayarlarını biosun içinden neden sıfırlamıyoruz? Bios sürümünü sıfırlamak için mi yapıyoruz bunu

Bios pilini çıkarıp biosu resetledim hala mavi ekran alıyorum
Format atmayı tekrar tekrar denedim. Mavi ekran almadan format atmayı başardım. Driverları tekrardan güncelledim. Ssd'yi çıkardım. Şimdilik sorunum çözülmüş gibi görünüyor. Devam ederse güncelleme yapacağım.

Son düzenleme:
BIOS ayarlarını BIOS'un içinden neden sıfırlamıyoruz? BIOS sürümünü sıfırlamak için mi yapıyoruz bunu.

BIOS pilini çıkarıp BIOS'u resetledim hala mavi ekran alıyorum.

Format atmayı tekrar tekrar denedim. Mavi ekran almadan format atmayı başardım. Driverları tekrardan güncelledim. SSD'yi çıkardım. Şimdilik sorunum çözülmüş gibi görünüyor. Devam ederse güncelleme yapacağım.

Dediğim gibi SSD kaynaklı sorunun büyük ihtimalle, kronik sorunlu bir model. @684918 beğenmedim atmanın sebebini açıklar mısın?

Dediğim gibi SSD kaynaklı sorunun büyük ihtimalle, kronik sorunlu bir model. @684918 beğenmedim atmanın sebebini açıklar mısın?
Uzun süredir kullandığım bir ssd ve sanırım gerçekten sorunlu bir model. Yeni ssd ile yoluma devam edeceğim. Sorunu anakartta sanıyordum. Çözüm için teşekkürler. İyi forumlar

Yeni konular

Geri
Yukarı