AMD Ryzen 5 3400G veya AMD Ryzen 3 3200G 3.6GHz Sistem toplama

birnurzn

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba :) Babam için sistem toplamak istedim. Uzun bir süredir bilgisayarının hızından şikayetçi ve akademik çalışmaları için kullanabileceği, 3000-3500 bütçe aralığında bir bilgisayara ihtiyacı var. Hesaplı ve uzun vadeli bir kasa toplamak istiyorum. İlk kez bilgisayar toplayacağım için sizlere danışmak istedim.
  • İşlemci için > AMD Ryzen 5 3400G 3.7GHz veya AMD Ryzen 3 3200G 3.6GHz (Ekran kartı kullanmayı düşünmediğimden dahili grafik arabirimi olmasına dikkat ettim. Ekran kartları çok pahalı ve neticede oyun amaçlı kullanmayacağından, dahili grafik birimi olan bir işlemciye yatırım yapmak daha mantıklı geldi 😅)
  • Anakart için > Gigabyte B450M-H AMD B450 2933MHz DDR4 Soket AM4 mATX Anakart veya ASUS Prime B450M-K II AMD B450 AM4 DDR4 4400MHz Micro ATX
  • Depolama > (elimde iki adet HDD mevcut onları kullanmayı düşündüm, bütçem yeterse elbette SSD alabilirim)
  • RAM > Corsair 8 GB DDR4 3000MHz(2 adet) CL16
Şeklinde düşündüm. Sizce nasıl bir tercih yapmalıyım? Sizlerin bu konudaki tavsiyeleri neler? Farklı önerilere de açığım.
Ayrıca kasa ve PSU önerisine de ihtiyacım var.
Forumda konu ile ilgili başlıkları okudum az çok kafamda bunlar oluştu ancak bir bilene de sorayım istedim.
Vakit ayırıp yanıtlarsanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak Ryzen 5 3400G kullanmanız performansı arttırır. Vega 8 ve Vega 11 farkı var arada.
RAM olarak Adata'nın 3200 MHz 8 GB RAM'inden 2 adet kullanmanızı öneririm. Tanesi 280 TL civarı.
En az 256 GB'lık bir M.2 veya SATA almanızı öneririm, sadece harddiskle kullanmayın mümkünse.
Anakartların ikisi de gayet iyi, hangisi ucuzsa onu alın derim, fakat ASUS bir tık daha iyi bence.
Son olarak istediğiniz bir kasayı seçebilirsiniz, HDD yuvası sayısına ve dahili PSU'ya dikkat edin, minimum 500 Watt bir PSU öneririm.

R5 3400G&B450M-H gayet güzel ikili olur. RAM’lerin model kodunu paylaşırsanız daha iyi olur, Corsair’ın bir çok varyantı var.
Asus anakartı için Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram düşünmüştüm. Diğer anakart için bir fikrim yok. Bu arada satın alacağım ram frekansının maksimum, anakartın desteklediği ram frekansında olması gerekir mi? Yani bu kısım için neye dikkat etmeliyim sizce?
İşlemci olarak Ryzen 5 3400G kullanmanız performansı arttırır. Vega 8 ve Vega 11 farkı var arada.
RAM olarak Adata'nın 3200 MHz 8 GB RAM'inden 2 adet kullanmanızı öneririm. Tanesi 280 TL civarı.
En az 256 GB'lık bir M.2 veya SATA almanızı öneririm, sadece harddiskle kullanmayın mümkünse.
Anakartların ikisi de gayet iyi, hangisi ucuzsa onu alın derim, fakat ASUS bir tık daha iyi bence.
Son olarak istediğiniz bir kasayı seçebilirsiniz, HDD yuvası sayısına ve dahili PSU'ya dikkat edin, minimum 500 Watt bir PSU öneririm.
Önerileriniz için teşekkür ederim 😌☺️ kastettiğiniz RAM'in kodu "Adata XPG Gammix D30 8GB 3200MHz DDR4 Ram AX4U320038G16A-SR30" mu?

Son düzenleme:
ASUS anakartı için Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 RAM düşünmüştüm. Diğer anakart için bir fikrim yok. Bu arada satın alacağım RAM frekansının maksimum, anakartın desteklediği RAM frekansında olması gerekir mi? Yani bu kısım için neye dikkat etmeliyim sizce?
Anakartın maksimum desteklenen frekansın üstünde bir RAM seçmeyin, altında olmasına dikkat edin.

Prime B450M-K’nın MOSFET yapısı pek iyi değil bu yüzden tavsiye etmem.

Geri
Yukarı