AMD Ryzen 5 3500U GHz düşüyor

soldyak99

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar merhaba, ben bilgisayarımı Vatan'dan aldıktan 6-7 ay sonra format attım ve formattan sonra birazdan bahsedeceğim sorunu yaşamaktayım.
Bilgisayarı yazılım için aldım, o konuda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum ama arada arkadaşlarla oyuna girmek istesem çok fazla FPS sorunu ile karşılaşıyorum.
Masaüstünde, oyuna girmeden aldığım değerler;

nvzxUi.png

Örneğin LoL'e girdikten sonra 150 FPS görüyorum ama sonra kademeli olarak düşüyor, oyundayken Alt Tab yaptığımda gördügüm degerler;

qH4mIi.png

Sistem genel olarak şu;

AMD Ryzen 5 3500'u
8 GB RAM
Vega 8 VE 540X EKRAN KARTI
256 GB SSD

İlk bilgisayarı aldığımda böyle bir sorun yoktu kesinlikle, ortalama 80-100 FPS arası oynuyordum. İşlemcimin temel hızı 2.10 olmasına rağmen nasıl o kadar düşebiliyor?

Forumda açılmış birkaç konu vardı bunun hakkında ama göz attığımda istediğim sonuca ulaşamadım. Bilgili arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner programı ile baktıgımda sıcaklık 75'i geçmiyor. İşlemci kullanımı ise yüzde 30-35'i geçmiyor, kullanım sırasında olan GHz ise Max 1-1.5 arası.

Aynı programı ve aynı laptopu hiç değilse aynı özellikte bir laptopu kullanıyorum ve bugüne kadar işlemciyle ilgili hiçbir sorun yaşamadım.
Counter-Strike Source(V91 versiyon) da orta ayarlarda işlemci sıcaklığı 70'i hiç geçmiyor ve genelde GHz'da 2, 5 ile 3, 5 arasında gidip geliyor.

Senin sorununa gelecek olursak; ilk yapman gereken eğer laptopun Acer'A-315 42G ise Ürün Destek | Acer Türkiye
Bu siteden, değilse de kullandığın laptopun marka modelinden de bulabilirsin.
Siteden bütün yazılımları indirip kurman gerek eksiksiz(hatta burada bazı yazılımları kurduktan sonra da Restart atman gerikirse kabut et) ama unutma ekran kartı sürücüsünü de buradan kuracaksın, aksi takdirde ben de olduğu gibi 2 saat Restart işlemini beklersin(AMD'nin kendi sitesinden indirmem daha iyi olur diye düşünmüştüm ama yanılmışım bu nedenle orjınal site olan laptopun kendi sitesinden indir).

BIOS'da her zaman güncel kalsın tabii anlatığım işlemleri bir kez daha format attıktan sonra yap.
Eğer olmazsa da garantiye ver ya da buradaki diğer arkadaşların tavsiyelerine göre hareket edebilirsin.

Aynı programı ve aynı laptopu hiç değilse aynı özellikte bir laptopu kullanıyorum ve bugüne kadar işlemciyle ilgili hiçbir sorun yaşamadım.
Counter-Strike Source(V91 versiyon) da orta ayarlarda işlemci sıcaklığı 70'i hiç geçmiyor ve genelde GHz'da 2, 5 ile 3, 5 arasında gidip geliyor.

Senin sorununa gelecek olursak; ilk yapman gereken eğer laptopun Acer'A-315 42G ise Ürün Destek | Acer Türkiye
Bu siteden, değilse de kullandığın laptopun marka modelinden de bulabilirsin.
Siteden bütün yazılımları indirip kurman gerek eksiksiz(hatta burada bazı yazılımları kurduktan sonra da Restart atman gerikirse kabut et) ama unutma ekran kartı sürücüsünü de buradan kuracaksın, aksi takdirde ben de olduğu gibi 2 saat Restart işlemini beklersin(AMD'nin kendi sitesinden indirmem daha iyi olur diye düşünmüştüm ama yanılmışım bu nedenle orjınal site olan laptopun kendi sitesinden indir).

BIOS'da her zaman güncel kalsın tabii anlatığım işlemleri bir kez daha format attıktan sonra yap.
Eğer olmazsa da garantiye ver ya da buradaki diğer arkadaşların tavsiyelerine göre hareket edebilirsin.
Dostum ilgin için teşekkür ederim. Evet laptopum Acer'A-315 42G . İlk başta format atıp dediklerini yapıcağım. Ben format atarken direkt windowstan fabrika ayarlarına sıfırladım , normal usb ile format arasında bir fark var mıdır ? Bir de bios güncelleme için sadece verdiğin linkteki indirdiğim şeyi kurmam yeterli midir ?

Dostum ilgin için teşekkür ederim. Evet laptopum Acer'A-315 42G. İlk başta format atıp dediklerini yapıcağım. Ben format atarken direkt Windows'tan fabrika ayarlarına sıfırladım, normal USB ile format arasında bir fark var mıdır? Bir de BIOS güncelleme için sadece verdiğin linkteki indirdiğim şeyi kurmam yeterli midir?

Evet ikisi arasında büyük fark var.
Burada tam ayrıntılarına giremem ama önerim Rufus ile format attıktan sonra bahsettiğim linkten gerekli yazılımları indirmen.
Bu arada son çıkan BIOS yazılımını indirip, dikkatli kurman gerek, en ufak bir hatan da laptop pert olabilir.

Evet ikisi arasında büyük fark var.
Burada tam ayrıntılarına giremem ama önerim Rufus ile format attıktan sonra bahsettiğim linkten gerekli yazılımları indirmen.
Bu arada son çıkan BIOS yazılımını indirip, dikkatli kurman gerek, en ufak bir hatan da laptop pert olabilir.
Dostum dediğin her şeyi yaptım ama sonuç aynı maalesef , garantiye versem bir faydası olur mu sence ?

Geri
Yukarı