Ryzen 5 3500U düşük GHz sorunu

EmirkaanBulat

Kilopat
Daha fazla  
İşlemcim ne hep düşük GHz.
3.7'ye kadar çıkabilecek işlemci 2.8'in üstünü görmüyor.
Cinebech R15 tes yaptim orada da Max 3.0 GHz gördüm %100 kullanımda.
İşlemcim: Ryzen 5 3500U.
RAM: 12 DDR4 2400 Dual.

Cinebench'le oyun testlerini bir tutma Cinebench işlemciye çok yükleniyor dolayısıyla işlemci çok ısındığı için frekans düşürmek durumunda kalıyor.
Undervolt yaparak daha iyi değerler alabilirsin.

1. Cihazın adaptöre bağlı mı?
  2. Cihazının soğutması çıkışları kapalı mı?
  3. HWiNFO64 ile güç tüketim değerlerin neler?
  4. Her markanın BIOS'u farklı bir yapılandırılabilir TDP ile gelmekte. Buna bağlı olarak uygulamalarda çıkılan Turbo frekans farklı oluyor.

1.evet.
2.hayır.
3. ne demek istediğini anlamadım.
4.ne demek istediğini anlamadım.

1. Evet
  2. Hayır
  3. Ne demek istediğini anlamadım.
  4. Ne demek istediğini anlamadım.
HWiNFO64 yazılımını indir, kur ve çalıştır.

Cinebench R20 testini başlat ve bana aşağıda işaretlemiş olduğum kısımları içeren ekran görüntüsünü at.

1602333031372.png

Lenovo ise TDP değerlerini kısıtlıyor :) Ryzen Controller ile bu TDP aşabilirsin :) Ben de R5 2500U var, Ryzen Controlller ile orijinal TDP ayarlarını yaptım, R15 ve R20 testlerinde inanılmaz güzel puanlar aldım. Kısa süreli 3GHz üstüne çıkarsın ama sonra temel frekans ile 3GHz hızına düşürüyor ısınma olmaması için. Ben sürekli 3GHz üstünde çalıştırınca 95 dereceye kadar ulaştı ve sonra işlemci yüklenen sürekli çalışan programı kapadım direk.

İmzanı şimdi fark ettim, cihazlarımız birebir aynı. Lenovo'nun güç profilleri daha çok güç tüketimini azaltmaya yönelik. Örneğin Cinebench'te 3.6-3.7GHz civarını görürken maksimum, oyun esnasında 4GHz'in tamamını görebilmekteyim.

Sorunun kaynağı ise APU STAPM Limit kısmından kaynaklanıyor. Varsayılan olarak bu limit Lenovo'da çok daha kısıtlanmış biçimde bulunuyor. Lenovo Vantage içerisinden performans modunu seçip frekanslarının durumuna bakar mısın?

Ryzen Controller dan bu ayarı nereden yapabilirim ?
Bence deneme tavsiye etmem. Ben kullandım bir süre, problem çıkmadı ama anakartım yeni değişti:) Zaten problemlerim vardı benim de ama yine istersen Youtube'de videolar var nasıl kullanıp indirileceği.

Yüksek performans ayarı nerede.
BIOS veya Lenovo Vantage'de bu ayarlar olması lazım. Güç seçeneklerinde de yüksek performansı da ayarlayabilirsin Windows 10'un ayarı dediğim.

Geri
Yukarı