AMD Ryzen 5 3550H RAM kullanımı

Aziz Aksel

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Merhaba arkadaşlar, yeni bir laptop almayı düşünüyorum fakat işlemci olarak AMD Ryzen işlemciler sürekli olarak RAM'in 1.5 - 2 GB kadarını kullanıyor diye duydum böyle bir şey var mı? Eğer varsa 8 GB RAM'lı bir laptopta sıkıntı yaşar mıyım?

Radeon™ Vega 8 Graphics tümleşik ekran kartını sistem belleği üzerinden besliyor da ondan tabii bu bellek boyutunu BIOS üzerinden ayarlayabiliyorsun tabii sistemin izin verdiği oranlarda.
Tavsiyem laptop alırsan yanına bir 8 GB RAM daha eklersen (aynısı olmalı) çift kanal daha iyi olur performans açısından.
Düşük grafik isteyen durumlarda Vega 8 yüksek grafik ihtiyacında GTX1650 kullanır.

Radeon™ Vega 8 Graphics tümleşik ekran kartını sistem belleği üzerinden besliyor da ondan tabii bu bellek boyutunu BIOS üzerinden ayarlayabiliyorsun tabii sistemin izin verdiği oranlarda.
Tavsiyem laptop alırsan yanına bir 8 GB RAM daha eklersen (aynısı olmalı) çift kanal daha iyi olur performans açısından.
Düşük grafik isteyen durumlarda Vega 8 yüksek grafik ihtiyacında GTX1650 kullanır.

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. 16 GB RAM'li laptop bulamadım yani sizce hangisini almalıyım siz hangisini seçerdiniz?
Eğer oyunlarda dediğiniz gibi RAM kısıntısı yapmayacaksa alınabilir yani değil mi?

Ryzen işlemcilerin APU olan versiyonları RAM'den kullanır. Onların model numarasının sonunda "g" ibaresi var. Diğer Ryzen işlemciler RAM'den kullanmaz.

Senin bahsettiğin masaüstü APU olayı mobilde biraz daha farklı düşük güç tüketimli olan APU'U serisi yüksek performans APU'su H serisini kullanır RAM'i de sistemden kullanır her ikisi.

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. 16 GB RAM'li laptop bulamadım yani sizce hangisini almalıyım siz hangisini seçerdiniz?
Eğer oyunlarda dediğiniz gibi RAM kısıntısı yapmayacaksa alınabilir yani değil mi?

bu yolladığının ssd hafıza oranı iyi bunu tercih et sadece ssd farkı var gibi
Ülkemize maalesef çift kanal bellekli modelleri maliyet gibi kıstaslar yüzünden getirmiyorlar çoğu üründe.
Ayrıca Intel'de hep bir donanımsal açık çıkıyor şu sıralar BIOS geliyor performans diplere iniyor AMD Ryzen tercihi uzun vadede iyi bir seçenek gibi mobilde.

Yok dar boğaz yapmaz RAM'dan çünkü harici grafik kartının ayrı belleği var zaten onu kullanacak fakat RAM yetersiz kalırsa RAM eklemesi yapabilirsin ya servisten ya da donanıma zarar vermeden sen de takabilirsin bu serbestliği HP sağlıyor aynı RAM'i bulabilirsen tabi.

Geri
Yukarı