AMD Ryzen 5 3600 işlemci boşta 50 dereceyi görüyor

Revasy

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi.
Merhaba arkadaşlar, iyi günler.
ASUS H310M, i3 9100F işlemci, RX 5500 XT 8 GB ile darboğaz yaptığı için anakartı değiştirdim ve Gigabyte A320M S2H yaptım ve AMD Ryzen 5 3600 işlemciye geçtim. İkinci el ama iyi durumda. Sistem tam yerine oturdu derken şimdi de Ryzen 5 3600 ısınma problemi var. Sistem boştayken 30-40-50 dereceyi görüyor. Valorant'ta 60-75 derece civarı. Forumlara bakarken Turbo Boost'u kapatma gibi şeyler okudum. Sizce ne yapmam gerekiyor? Boost'u kapatırsam performansı çok etkiler mi? Ve nasıl kapatırım? Yoksa işlemcinin bu kadar ısınması normal mi?

Stok soğutucu ile normal ama 75 derece de kritik bir ısı değil. Belki kaliteli bir macunla biraz daha ısıyı düşürebilirsin. Ya da bir hava soğutma ile çok daha iyi serinletebilirsin.

İşlemci ayarlarıyla oynayıp performansını düşürmeye değmez bence.

DeepCool’un iyi bir kule tipi soğutucu takdım. Artic 4mm ilede termal pasta yeniledim. Ama yinede ısı bu değerlerde.

O zaman ya montajda biraz sorun oldu, macun iyi yayılmadı veya soğutucu dengeli şekilde sıkıştırılmadı veya bol. Ya da kasanız yeterince hava almıyor ve odanız da çok sıcak. Kasanızın yan kapağını açık tutarak dener misiniz? Eğer sıcaklık istediğiniz dereceye düşüyorsa kasanızın hava akışını arttırmalısınız ve filtrelerini temizlemelisiniz.

Yükte 75 derece zaten sorun ne ?
AİDA 64 extrem ile baktığımda 85-88 dereceyi zorluyor testde.
Boşta olurken maks bence 30 derece olması gerek ama 40-50 dereve civarı. 30 derece arada sırada düşüyor.

O zaman ya montajda biraz sorun oldu, macun iyi yayılmadı veya soğutucu dengeli şekilde sıkıştırılmadı veya bol. Ya da kasanız yeterince hava almıyor ve odanız da çok sıcak. Kasanızın yan kapağını açık tutarak dener misiniz? Eğer sıcaklık istediğiniz dereceye düşüyorsa kasanızın hava akışını arttırmalısınız ve filtrelerini temizlemelisiniz.
Kasa daha yeni toplandı hocam. Bu gün işlemci fanı iki defa değiştirildi. Pastayı güzelce sürdük. Sorun soğutucuda sandım, iki defa kule tipi soğutucu denedik. En sonda DeepCool tercih etdim. Kule tipi, fanı büyük. Ama ısı yinede fazla. Forumlarda voltaj düşürme filan yapıyorlar. Bazılarda normal olduğunu söylüyor. Ama testde her hangi bir çökme ve s. olmadı. Testi AİDA 64 ile yaptık.

Hocam o zaman bu dediğiniz şeyi Amd Ryzen Master ile yapabiliyorsunuz diye biliyorum. Ben OC yapmak için 5600x'te kullanıyorum. Siz de tam tersi UV yapmak için kullanabilirsiniz.

Hocam o zaman bu dediğiniz şeyi Amd Ryzen Master ile yapabiliyorsunuz diye biliyorum. Ben OC yapmak için 5600x'te kullanıyorum. Siz de tam tersi UV yapmak için kullanabilirsiniz.
Ama bu zaman performansı ciddi boyutda etkilermi? AMD yetkilileri bu işlemcilerin 95 dereceye kadar normal olduğunu söylüyormuş. Ne kadar doğru bilmiyorum. Yani açıkcası bilmek istediğim, ısı deyerlerinin fazla olmasının her hangi bir zararı varmdır?

OC ve UV yapmayıda bilmiyorum açıkcası. Bozarım filan. Şunuda söyleyeyim. Sistem eskiden inteldi, sonra AMD ye geçdim ve her hangi bir format atmadım. Sıfırdan format atarsam sorunun çözülme ihtimali varmş? Zaten anakartı değiştirdiyimde OEM lisansda gitdi.

Hocam ana donanımları değiştirince dediğiniz gibi temiz format bir çok problemi de çözüyor. Dediğinizde doğruluk payı var yani. Bir format deneyin bakalım sonra buradan yazın sorununuz çözüldü mü diye. BU arada bir de BIOS güncelleyin.

Geri
Yukarı