AMD Ryzen 5 3600 overclock

Oradaki sıralamayı da yapayım;
ASUS ROG Strix B450-F Gaming II > MSI B450 Tomahawk MAX > ASUS ROG Strix B450-F Gaming = MSI B450 Tomahawk.
Aklımda bulunsun yayında pek bir sıkıntı yaşamayacaksam değiştirmeyi düşünmem şu an için @odinn361 hocamında dediği gibi ilk önceliğim artık ekran kartı o da şu dönemde nasıl olacak bilemiyorum 😁
Bu sisteme siz hangi ekran kartını önerirsiniz?

Aklımda bulunsun yayında pek bir sıkıntı yaşamayacaksam değiştirmeyi düşünmem şu an için @odinn361 hocamında dediği gibi ilk önceliğim artık ekran kartı o da şu dönemde nasıl olacak bilemiyorum 😁
Bu sisteme siz hangi ekran kartını önerirsiniz?
Hocam bu dönemde öneremeyiz :D. Her türlü acıtıyor. Belki ikinci el 1660S..?
Hocam ASUS ROG STRIX B450-F GAMING anakartın VRM'leri ile ASUS TUF Gaming Pro s VRM'leri arasındaki fark nedir?
Sanırsam en iyi VRM'lerden birini kullanıyor B450 chipsetinde Pro S.

Bu anakart ile 1600 AF'ye ne kadar OC yapabilirim.
Gaming II'den daha iyi mosfetlere sahip. Gayet rahat O.C. yapabilirsiniz. ROG Strix Gaming'te kullanılan mosfet B450M S2H ile aynı fakat heatsink daha büyük pek sorun yaratmıyor ayrıca ses yongasına da bakıldığında B450 Tomahawk ile eşit diyebiliriz orada tercih güç beslemesi ile ses yongası arasında değişiyor. Daha güçlü istenirse tabii ki Tomahawk ancak Gaming II'de faz sanallaştırılarak 4'ten 8'e çıkıyor aynı mosfet ancak faz sayısı arttığı için Tomahawk ya da Tomahawk MAX hiç fark etmez bu anakartlardan daha iyi güç beslemesi olduğunu söylememezi yanlış olmaz.

Teşekkür ederim hocam ama ben mesela CPU mu 4.2 gibi bir değere çıkarabilir miyim?
Stabil bir şekilde.
4 GHz'de bile 1.35v vermeniz yüksek bunun ötesine geçildiğinde ne olur bilemem denemek lazım. İşlemcinin silikon kalitesi kötü bence. 1600 AF için 4 GHz'de 1.35v fazla geliyor bana. Bence böyle kalsın ileride işlemciyi değiştirin pek de zorlamaya gerek yok.

4 GHz yapanların çoğu sizin verdiğiniz voltajın çok altında en fazla 1.2 ile 1.25 arası gördüm. Tabii onlar Cinebench R23 testine sokmuyorlardır ama normal kullanımda kararsız değilse 1.3'e yakın voltajlarda Cinebench testinden de geçecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı