Ryzen 5 3600 overclock

error magnet

Centipat
Ryzen 5 3600 normal şartlarda 3600-4100 arası çalışıyor. Game boost özelliğini açtığımda 4.200 sabit hız oluyor bunun bir zararı var mı?

B450M PRO VDH Plus anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön tarafta 3 fan olması iyi fakat egsoz fanınız yok anladığım kadarıyla kasanın arkasında kesinlikle 1 adet egsoz fan olması gerekir önden gelen havayı alıp dışarı atması için yoksa öndeki 3 fanın hiç bir işlevi yok ayrıca kule tipi arkadaşın önerdiği soğutuculardan birisini alıp arkanıza bakmayın bende şuan önde 3 hava girişi fanı arkada 1 egsoz ve üstte 2 egsoz olmak üzere 6 fan var soğutucumdada 2 fan var 8 fanla canavar gibi sistem oldu ısınmasıyla ilgili hiç bir sorunum kalmadı. Voltaj kısmına gelincede servis ve amd tarafı bunun normal olduğunu söyledi onuda kafama takmıyorum
Kasanın egzoz fanı malesef yok. O yüzden takamıyorum. O zaman yapılması gerek kule tipi soğutucu (Arctic Freezer 34 eSports DUO) ve kasanın üzerine 2 fan olacak şekilde fan takılması. Bu şekilde nasıl olur sizce?

Aşağı yukarı çoğu mesajları okudum aynı sorunları yaşıyorum Arctic Freezer 34e-Sports Duo sipariş verdim henüz elime ulaşmadı montajdan sonra eğer Pro ve CPB açıkken sıcaklık tatminkar olursa voltaja takılmamamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?
Arkadaşlar az önce AMD Resmi Türkiye Distribütörü Endeks bilgisar teknik desteği ile görüştüm şikayetimi bildirdim Core performance Boost açıkken stok fan ile işlemcinin boşta 40-50 derece yükte 90 dereceye kadar çıktığını buna bağlı olarak işlemcinin 1.450V çektiğini söyledim bu özelliğin açık olması garantiyi bozar mı ya da işlemcime zarar verir mi tarzında hepimizin tüm sorularımı sordum aldığım cevap şu yöndeydi 3.6GHz size yetiyorsa kapalı tutabilirsiniz fakat üst düzey bir performans arıyorsanız bu özelliği açmanızda hiçbir sorun yok zaten BIOS'unuz default ayarlarda bunu açacaktır dedi Isı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi peki bu özelliğin açık olması örnek veriyorum 1 yıl sonra işlemcinin zarar gördüğünü düşünelim sonuç olarak bu bir nevi OC işlemi garantiye gönderdiğimde bu işlemciye OC yapılmış garanti kapsamaz yanıtı gibi bir şey söz konusu mu diye sordum kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil kullanıcı hataları dışında garantiye gireceğini söylediler kullanıcı hatalarını şöyle bildirdiler örneğin sıvı soğutucuda sızma var işlemciye sızıp yanması durumu ya da işlemcinin fiziksel olarak zarar görmesi garantiye girmez onun dışında bir sorun yaşamazsınız cevabını aldım içim çok rahatladı günlerdir bu sorunla uğraşıyorum forumlarda okumadığım konu kalmadı ben yine de işimi garantiye almak açısından kule tipi çift fanlı bir soğutucu sipariş ettim bu bilgeri sizinlede paylaşayım istedim umarım yardımcı olabilirim.

Bilgi icin teşekkürler hocam. İşlemcinin bazen 1.40v ve üstüne çıkmasıyla, yük altındayken çıkması farklı şeylerdir. Ayarlar otomatikteyken bunu yapar. Elle OC yapanlar sabit yüksek voltajı verip, yüksek frekans elde etmeye kalkarsa ışte o işlemciye zarar verir(öŕ: 1.45V 4.2Ghz gibi). Yani fabrika çıkış ayalarinda kullanirsaniz sorun olmaz, olsa da garanti karşılar ama bilinçsizce OC yapıp bozarsanız karşılamaz. Cinebench gibi testleri çalıştırınca göreceksiniz, işlemci yuk altındayken voltaj düşecek biraz. Bu da dediklerimi doğrular ;) O 4.3Ghz'de R5 3600 çalıştıran arkadaş seneye gelsin yorum yapsın bakalım halen çalışıyor mu işlemcisi.
[/QUOTE]
Aynen öyle hocam. Yük altında çıkmadığını görmüşsünüz işte. Arctics Freezer 34 Duo iyidir, severiz. Prime95 çok ağır bir testtir. İşlemciniz hiç bir zaman 15-20 dk %100 kullanımda kalmıyor(oyundayken bile). O yüzden 31 derece ortamda öyle bir testte 70 derece başarılı bir değer. Peki sistem boştayken ve oyundayken sıcaklık değerleri nasıl?

Sadece anakart üreticileri değil AMD'de farkında. Kısa süreli voltaj çıkışlarının bir zararı olmadığına dair açıklamaları vardı sanırım. CPB dediğiniz şey Turbo'dur. Ben stok fanla kullanmama rağmen, CPB ve PBO'yu Auto modda tutuyorum. Rahatsız olanlar CPB kapatıp performansı düşürmek yerine düzgün bir soğutucu alsın derim :) Stok fanla bir yere kadar çünkü Ryzen 5 3600, i7-9700K gücünde bir işlemci.

Hocam Ryzen 5 3600 + Arctic Duo 34 Freezer E-Sport ile 4.1 GhZ - 1.225V ve sonrasında 1.2125V denedim.

Cinebench20 skoru 1.225V için 3574 iken, voltajı 1.2125V'e düşürdüğümde skor 3502'ye düştü. Yanlışlık oldu sanıp bir daha çalıştırdım, 3482 gördüm. Voltaj ile birlilkte skorun düşmesi normal mi ? Buna ek olarak 30dk OCCT'de hiçbir hata almadım iki voltajda da.

Hocam Ryzen 5 3600 + Arctic Duo 34 Freezer E-Sport ile 4.1 GhZ - 1.225V ve sonrasında 1.2125V denedim.

Cinebench20 skoru 1.225V için 3574 iken, voltajı 1.2125V'e düşürdüğümde skor 3502'ye düştü. Yanlışlık oldu sanıp bir daha çalıştırdım, 3482 gördüm. Voltaj ile birlilkte skorun düşmesi normal mi ? Buna ek olarak 30dk OCCT'de hiçbir hata almadım iki voltajda da.

Sadece voltajla alakalı değil ama üretkenliği etkileyecek kadar da düşürmemek gerek voltajı. Örneğin RAM'lerinizin durumu nasıl? CPU-Z ile Memory kısmına baktığınızda Command Rate(CR) 1T mi yoksa 2T modunda mı çalışıyor. Kuzey köprüsü frekansı düşerse veya FCLK açık değilse, işlemci 2:1 moduna geçebilir bu da o skoru etkiler. Bunun gibi başka başka parametreler de var yani(ör: PPT, EDC, TDC değerleri). Büyük ihtimal manuel OC yaptığınız için CPB ve PBO da kapatıyorsunuzdur.

Sadece voltajla alakalı değil ama üretkenliği etkileyecek kadar da düşürmemek gerek voltajı. Örneğin RAM'lerinizin durumu nasıl? CPU-Z ile Memory kısmına baktığınızda Command Rate(CR) 1T mi yoksa 2T modunda mı çalışıyor. Kuzey köprüsü frekansı düşerse veya FCLK açık değilse, işlemci 2:1 moduna geçebilir bu da o skoru etkiler. Bunun gibi başka başka parametreler de var yani(ör: PPT, EDC, TDC değerleri). Büyük ihtimal manuel OC yaptığınız için CPB ve PBO da kapatıyorsunuzdur.

Evet hocam CPB ve PBO kapatıyorum. Zaten amacım sadece oyuna girerken Ryzen Master ile manuel OC yapmak ve 4.1 GhZ ile sabit oyun oynayabilmek, masaüstüne dönünce stok haline dönmek. CPB + PBO açıkken çok saçma dalgalanmalar oluyor ve bunu istemiyorum. Google Chrome açtığımda 3.6'dan bir anda 4.2'ye fırlıyor ve sıcaklık 10-15 derece yükseliyor, Google Chrome için buna gerek yok diye düşünüyorum. Sadece oyunlarda boostlasın istiyorum.

3.6 GhZ stok hali ile çalışırken CPU-Z kontrol ettim şimdi, 1T modunda çalışıyor Memory kısmına baktığımda. Kuzey köprüsü frekansı veya FCLK ile ilgili bir bilgim yok, bahsettiğiniz diğer parametreleri de Ryzen Master programında gördüm, test yaparken bazılarının max değerlerin üzerine çıktığını hatırlıyorum. Prime95 SmallFFTs testini 45 dk uyguladığımda ( 4.1 GHZ & 1.25V ) için bahsettiğiniz değerlerin ekran görüntülerini almıştım, ekledim resimleri.

Sizce daha alt voltajları denemeli miyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? 1.25V altındaki denemelerim için sadece Cinebench20 , Cinebench15 ve 30dk OCCT test yaptım şu ana kadar, hiçbirinde de hata almadım.

Dosya Ekleri

• 999.png
    999.png
    148,2 KB · Görüntüleme: 50
  • 888.png
    888.png
    149,3 KB · Görüntüleme: 51
  • 456456.png
    456456.png
    151,5 KB · Görüntüleme: 35
Evet hocam CPB ve PBO kapatıyorum. Zaten amacım sadece oyuna girerken Ryzen Master ile manuel OC yapmak ve 4.1 GhZ ile sabit oyun oynayabilmek, masaüstüne dönünce stok haline dönmek. CPB + PBO açıkken çok saçma dalgalanmalar oluyor ve bunu istemiyorum. Google Chrome açtığımda 3.6'dan bir anda 4.2'ye fırlıyor ve sıcaklık 10-15 derece yükseliyor, Google Chrome için buna gerek yok diye düşünüyorum. Sadece oyunlarda boostlasın istiyorum.

3.6 GhZ stok hali ile çalışırken CPU-Z kontrol ettim şimdi, 1T modunda çalışıyor Memory kısmına baktığımda. Kuzey köprüsü frekansı veya FCLK ile ilgili bir bilgim yok, bahsettiğiniz diğer parametreleri de Ryzen Master programında gördüm, test yaparken bazılarının max değerlerin üzerine çıktığını hatırlıyorum. Prime95 SmallFFTs testini 45 dk uyguladığımda ( 4.1 GHZ & 1.25V ) için bahsettiğiniz değerlerin ekran görüntülerini almıştım, ekledim resimleri.

Sizce daha alt voltajları denemeli miyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? 1.25V altındaki denemelerim için sadece Cinebench20 , Cinebench15 ve 30dk OCCT test yaptım şu ana kadar, hiçbirinde de hata almadım.

Anladım. Hocam silikon lottery denen bir olay var, aynı model olsa dahi hiç bir işlemci kolay kolay diğerleriyle %100 aynı olmaz, matematiksel olarak çok zor. O yüzden ince voltaj ayarı işlemci üzerinde deneyerek yapılır. OC yaparken bahsettiğim parametreler önemli, yoksa hata yaptığınızda anlayamazsınız.
  • FCLK, işlemci, sistem ajanı ve PEG (PCI Express Graphics) arasındaki bazı çarpraz frekans telafi mekanizmalarını kontrol eder. Yani kuzey köprüsü frekansı ile RAM frekansını kilitleyen yapı da diyebiliriz. Dolayısıyla bu ayar BCLK'ye bağlı frekansı da kontrol eder ve CPU ile GPU arasındaki veri iletimini de etkiler. O yüzden Ryzen işlemciler FCLK ayarlıyken ve yüksek frekans RAM kullanılırken oyunda daha iyi performans gösterir.
  • Package Power Tracking(PPT) soketi besleyen voltaj yollarındaki güç tüketimidir.
  • Thermal Design Current(TDC), termal olarak kısıtlanmış senaryolarda anakartın voltaj regülatörü tarafından verilebilen maksimum akımdır.
  • Electrical Design Current(EDC) ise ani yükselmeler için anakartın voltaj regülatörü ayarlarıyla verilebilen maksimum akımdır.
Siz 65W tüketimi olan ve yük altında maksimum 80-85W'a çıkan işlemcinin güç tüketimini, yaptığınız OC ile 107W'lara çıkarmışsınız :) O değerlerin %100'ü geçmesi bu yüzden. Cinebench, işlemci kararlılığını test etmek için tek başına yeterli değildir. Aida64 ile 25-30dk bir FPU testi ve Prime95 yapmanızı da öneriyorum. Voltajı kademe kademe düşürün ve hata verdiği, mavi ekran verdiği veya donduğu zaman düşürmeyi bırakın. Bu testleri yaparken sadece çoklu çekirdek skoruna mı baktınız, tekli çekirdek ne durumda peki? Bazı oyunlarda o daha önemli biliyorsunuz. Bir diğer nokta çipset sürücüleriniz kurulu mu? Değilse mutlaka kurun(ör: X570 chipset driver diye aratıp AMD sitesinden indirebilirsiniz). Daha sonra Windows Güç Seçenekleri'nden Ryzen Balanced moduna alın. Windows'un kendi güç planlarını kullanmanızı önermiyorum.

Son düzenleme:
Anladım. Hocam silikon lottery denen bir olay var, aynı model olsa dahi hiç bir işlemci kolay kolay diğerleriyle %100 aynı olmaz, matematiksel olarak çok zor. O yüzden ince voltaj ayarı işlemci üzerinde deneyerek yapılır. OC yaparken bahsettiğim parametreler önemli, yoksa hata yaptığınızda anlayamazsınız.
  • FCLK, işlemci, sistem ajanı ve PEG (PCI Express Graphics) arasındaki bazı çarpraz frekans telafi mekanizmalarını kontrol eder. Yani kuzey köprüsü frekansı ile RAM frekansını kilitleyen yapı da diyebiliriz. Dolayısıyla bu ayar BCLK'ye bağlı frekansı da kontrol eder ve CPU ile GPU arasındaki veri iletimini de etkiler. O yüzden Ryzen işlemciler FCLK ayarlıyken ve yüksek frekans RAM kullanılırken oyunda daha iyi performans gösterir.
  • Package Power Tracking(PPT) soketi besleyen voltaj yollarındaki güç tüketimidir.
  • Thermal Design Current(TDC), termal olarak kısıtlanmış senaryolarda anakartın voltaj regülatörü tarafından verilebilen maksimum akımdır.
  • Electrical Design Current(EDC) ise ani yükselmeler için anakartın voltaj regülatörü ayarlarıyla verilebilen maksimum akımdır.
Siz 65W tüketimi olan ve yük altında maksimum 80-85W'a çıkan işlemcinin güç tüketimini, yaptığınız OC ile 107W'lara çıkarmışsınız :) O değerlerin %100'ü geçmesi bu yüzden. Cinebench, işlemci kararlılığını test etmek için tek başına yeterli değildir. Aida64 ile 25-30dk bir FPU testi ve Prime95 yapmanızı da öneriyorum. Voltajı kademe kademe düşürün ve hata verdiği, mavi ekran verdiği veya donduğu zaman düşürmeyi bırakın. Bu testleri yaparken sadece çoklu çekirdek skoruna mı baktınız, tekli çekirdek ne durumda peki? Bazı oyunlarda o daha önemli biliyorsunuz. Bir diğer nokta çipset sürücüleriniz kurulu mu? Değilse mutlaka kurun(ör: X570 chipset driver diye aratıp AMD sitesinden indirebilirsiniz). Daha sonra Windows Güç Seçenekleri'nden Ryzen Balanced moduna alın. Windows'un kendi güç planlarını kullanmanızı önermiyorum.

Merhabalar tekrar hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz değerlerin düzgün ve stabil bir OC'da min maks değerleri ne olmalı peki ? Ek olarak 65W tüketimi olan ve yük altında 80-85W'a çıkan bir işlemcimin güç tüketimini 107W'a çıkarmam iyi bir şey mi kötü bir şey mi anlayamadım :) Prime95 SmallFFTS testi zaten ekran görüntülerini koyduğum, işlemciyi en çok zorlayan testlerden biriymiş sanırım. Bir iterasyon çalışırken 75-80'e düşüyordu, diğer iterasyona geçildiğinde sıcaklık da yükseliyordu doğal olarak güç tüketimi resimlerdeki gibi artıyordu.

Zaten 4.1 GhZ için 1.3V'dan başlayıp Ryzen Master ile kademe kademe düştüm. Her seferinde C20, C15, 30dk OCCT ve 30dk Prime95 Blend test yaptım. Ama 1.25V'dan sonra ise sadece C15,C20 ve 30dk OCCT yaptım. Hata aldığım yerde bir tık yükseltip yükselttiğim voltajda son testleri yapmaktı amacım. Mantıklı değil mi ?

Hep multi-core yaptım C20 ve C15 testleri için. Chipset kurulu tabii ki, güç planım en başından beri Ryzen Balanced modu.

Merhabalar tekrar hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz değerlerin düzgün ve stabil bir OC'da min maks değerleri ne olmalı peki ? Ek olarak 65W tüketimi olan ve yük altında 80-85W'a çıkan bir işlemcimin güç tüketimini 107W'a çıkarmam iyi bir şey mi kötü bir şey mi anlayamadım :) Prime95 SmallFFTS testi zaten ekran görüntülerini koyduğum, işlemciyi en çok zorlayan testlerden biriymiş sanırım. Bir iterasyon çalışırken 75-80'e düşüyordu, diğer iterasyona geçildiğinde sıcaklık da yükseliyordu doğal olarak güç tüketimi resimlerdeki gibi artıyordu.

Zaten 4.1 GhZ için 1.3V'dan başlayıp Ryzen Master ile kademe kademe düştüm. Her seferinde C20, C15, 30dk OCCT ve 30dk Prime95 Blend test yaptım. Ama 1.25V'dan sonra ise sadece C15,C20 ve 30dk OCCT yaptım. Hata aldığım yerde bir tık yükseltip yükselttiğim voltajda son testleri yapmaktı amacım. Mantıklı değil mi ?

Hep multi-core yaptım C20 ve C15 testleri için. Chipset kurulu tabii ki, güç planım en başından beri Ryzen Balanced modu.

Tamam güzel o zaman hocam. 107W'a çıkması istediğimiz bir durum değil aslında ama siz manuel overclock yaparken tüm çekirdekleri sabit değerlerde kitlediğiniz ve sabit voltaj verdiğiniz için tüketim artıyor tabi. Kötü bir durum yok ama işlemcinizi zorladığınızı bilin sadece.

Doğru yapmışsınız, bazı arkadaşlar direkt 1.325v falan verip bırakıyor ki yanlış bir şey. Bu bile fazla bir voltaj aslında Ryzen 3000'ler için. Hafif yüklerde 1.40v üstüne kısa süreli çıkması başka. Madem varsayılan ayarları istemiyorsunuz(CPB, PBO Auto). O zaman 4.1Ghz sabit, voltajı optimum noktaya ayarlayıp kullanın hocam. Güç planı da öyleyse sorun yok ama oyunda çok fark edeceğini sanmıyorum. Sadece voltaj dalgalanmasını çözüyorsunuz ama performans olarak büyük bir kazancı olmuyor. O ani voltaj ve ısı değişimi, işlemcide belirlenmiş 2 çekirdeğin aniden Turbo Boost olayına girmesinden kaynaklanıyor. Turbo yani mesele. AMD sadece PBO algoritması üzerinde 1.5 yıl çalıştığını söylüyor :) Yani manuel OC'den çok CPB+PBO Auto modunda ve güzel bir soğutucuyla kullanmamızı öneriyor tabi ama bunların algoritmalarının da tam istediğimiz olmadığı da kesin. Ben Cinebenh R20 testinde Single Core skorunuza da bakmanızı öneririm. Stock hali 474'dü sanırım. Manuel OC ile artış oldu mu bir bakın derim.

MSI X570-A pro 120mm. Sıvı soğutma (max 76C°) R5 3600 1.35V. 4400 mhz. Mushkin 3600Mhz 2X8 Gb. (18x20x20 CL setuplı) 76Ns. Gecikme ile kusursuz çalışmakta. Herhangi bir sorusu olana yardımcı olabilirim.

Buyrun, yardımı olur umarım.

Geri
Yukarı