AMD Ryzen 5 3600 Sistemden Görüntü Alamıyorum

Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar. Sistemim şu şekilde:
  • anakart: Gigabyte B450M S2H.
  • RAM: 2x8 3200 MHz.
  • işlemci: AMD Ryzen 5 3600.
  • PSU: 650 Watt.
  • ekran kartı: Gigabyte RX 590 8 GB 256 Bit.
BIOS sürümü güncel F50 yüklü. Farklı Ryzen 3 2200G ile, kendi ekran kartımı takarak görüntü alabiliyorum. BIOS ekranını görebiliyorum. XMP'yi de açtım. Fakat işlemciyi çıkarıp, 3600'ü takınca tekrar görüntü alamıyorum. BIOS ekranı dahil görüntü gelmiyor. BIOS pilini çıkarmayı, RAM slotları değiştirme gibi işlemleri denedim. Bütün pin ve bağlantılar doğru, düzgün şekilde yapılmıştır.

Ek olarak elimde farklı MSI B450M PRO M.2 Max var. Aynı işlemleri bu anakart üzerinde denedim sonuç yine aynı. 2200G ile, RX590 ekran kullanarak görüntü alabiliyorum. 3600'ü takınca yine görüntü yok.

İşlemcim mi bozuk, yoksa bir yerde eksik veya yanlış bir şey mi yapıyorum?
Konuyu detaylı ve derli toplu düzgün bir şekilde yazdım. Bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

• İşlemci yuvasındaki iğnelere zarar vermiş olabilirsiniz. Kontrol edin isterseniz.
  • XMP kapalı deneyebilirsiniz.
  • PSU'dan gelen CPU Power kablolarını kontrol edin.

• İşlemci yuvasındaki iğnelere zarar vermiş olabilirsiniz. Kontrol edin isterseniz.
  • XMP kapalı deneyebilirsiniz.
  • PSU'dan gelen CPU Power kablolarını kontrol edin.
işlemci iğnelerin de görünür de eğrilik veya bir hasar göremedim. CPU power kablosunda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sıkıntı olsaydı 2200G işlemci takılıyken de görüntü alamazdım.

2200G apu işlemci, ekran kartına gerek duymuyor. Ryzen 5 3600 değil, dolayısıyla ekran kartınızın PCI-e girişini kontrol ettiniz mi ? Anakart üzerinde tek pc express yuvası mı var. Değiştirerek deneyin. Pcı express yuvanızda sorun olabilir.
Ekran kartınızı başka ana kartta da deneyebilirsiniz.
2200G gibi apu olmayan bir işlemciyle ya da 2200G üzerindeki on board ekranı kapatacak şekilde.

2200G apu işlemci, ekran kartına gerek duymuyor. Ryzen 5 3600 değil, dolayısıyla ekran kartınızın PCI-e girişini kontrol ettiniz mi ? Anakart üzerinde tek pc express yuvası mı var. Değiştirerek deneyin. Pcı express yuvanızda sorun olabilir.
Ekran kartınızı başka ana kartta da deneyebilirsiniz.
2200G gibi apu olmayan bir işlemciyle ya da 2200G üzerindeki on board ekranı kapatacak şekilde.
hocam öncelikle PCI EXPRESS yuvasında sorun olmadığını düşünüyorum. Çünkü apu işlemci de olsa ben görüntüyü onboard dan değil ekran kartından alıyorum. Farklı bir anakart ile denedim. Sonuç aynı. Galiba işlemciyi zarar verdim yada ben fark edemesem de işlemci bacakların da hasar olabilir. Farklı birşey gelmiyor aklıma.
F50 yanlış bilmiyorsam sıkıntılı BIOS sürümü, kullanan biri söyleyecektir. Önceki BIOS sürümleri ile deneyin.
onunla ilgili yazılar gördüm forum da ama farklı anakart ile de denedim yine aynı sonuç.

Alakası olabilir mi emin değilim ama farklı kablo ile monitöre bağlamayı denediniz mi? Ben de R5 3600 işlemci kullanıyorum. Monitörü DP ile bağladığımda BIOS'da görüntü elde edemiyorum. (Sizinkinden farklı olarak bilgisayar açılınca görüntü geliyor ama) HDMI ile bağlayınca BIOS'da da görüntü elde edebiliyorum. Sizinki daha farklı bir şeymiş gibi görünüyor ama denemeye değer.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı