AMD Ryzen 5 3600X Turbo Boost sürekli aktif olması

mischievous06

Centipat
Herkese merhaba,

AMD Ryzen 5 3600X işlemciye sahibim. Anakartım da Gigabyte B450M sh2.işlemci normalde 3.8 GHz hızında ve Turbo yapınca 4.4 GHz çıkıyor bildiğiniz gibi. Sorunum ise şöyle: Bilgisayar boştayken bile sürekli ani frekans değişikliği ile sıcaklık ve GHz değerleri yükselip düşüyor. Boştayken GHz 4 ile 4.2 GHz arasında gidip geliyor ve bunun sonucunda fan sürekli RPM arttırıp düşürüyor bildiğiniz gibi. Bunun çözümünü nasıl yapabilirim? Voltaj düşürmek ile performans kaybı yaşar mıyım? Çünkü sürekli boştayken bile Turbo Boost yapıyor bilgisayar.

Son düzenleyen: Moderatör:
3700X için benzer bir duruma sahibim var. CPU-Z ve HWMonitor'den baktığımda masaüstünde (sadece browser açıkken) tam hızda çalışıyor. Yetmiyormuş gibi sürekli Boost olup geri düşüyor.
Windows 10'da AMD güç seçeneklerini kullanıyorum. Min %5 CPU ayarlaması ve tüm güç modlarını denedim. Fakat, bir türlü boştayken frekans düşüşü görmüyorum.

Eski AMD işlemcilerde cool'n quiet özelliği vardı ve bu sayede çarpanı düşürüp ideal bir hız ve sıcaklıkta çalışıyordu. ASUS X570 anakarta sahibim ama BIOS tarafında hiçbir kombinasyonumda bu özellik gibi çalışacak bir sonuç elde edemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı