AMD Ryzen 5 5600 işlemci çok ısınıyor

gelpcpc1

Hectopat
Daha fazla  
Başlıktan da gördüğünüz üzere işlemciyle alakalı ısınma sorunum var. BIOS'da sabit 64° derece gördüm masaüstünde ise 55° gördüm. Cooler Master'ın kule tipi bir soğutucusunu kullanıyorum. Nasıl çözeceğim hakkında yardımcı olursanız sevinirim :).

İşlemcinin hız aşırtmalı olup olmadığını, ne zamandan itibaren sorunun başladığını, sorunun olası sebeplerini zihnini okuyarak anlamaya çalışıyorum. Biraz detay verirseniz daha iyi olur eskidende mi böyleydi işlemcinin sıcaklığı?

BIOS üzerinden fan hızını kontrol edin. Kendi anakartımda silent tarzı modlar var işlemci sıcaklığını yükseltene kadar fan pek çalışmıyor.

Onun haricinde BIOS ayarlarından Cool and Quiet ayarı eğer kapalıysa açabilirsin. İşlemci voltajını düşürür boştayken.

Yazılımsal olarak başka sorun olabilecek olaylardan biri nihai performans diye bir ayar vardı güç seçeneklerinden. Eğer onu kullanıyorsan işlemci boştayken bile tam güç çalışmaya çalışıyor. Sıcaklığı artırabilir bu durum.

Ancak benim fikrim termal macun ve fanın bağlantısı ile ilgili bir problem var. Olası bir sorunda kasanın havalandırmasının kötü olması olabilir ancak özellikle termal macun ve işlemci fanının tam oturmaması gibi sorunlar olabilir.

Bu değerler pek bir şey ifade etmiyor, BIOS'taki biraz yüksek sadece. Oyun içinde kaç oluyor?
Oyunda iken 70° 80° arası geziniyor.

BIOS üzerinden fan hızını kontrol edin. Kendi anakartımda silent tarzı modlar var işlemci sıcaklığını yükseltene kadar fan pek çalışmıyor.

Onun haricinde BIOS ayarlarından cool and quiet ayarı eğer kapalıysa açabilirsin. İşlemci voltajını düşürür boştayken.

Yazılımsal olarak başka sorun olabilecek olaylardan biri nihai performans diye bir ayar vardı güç seçeneklerinden. Eğer onu kullanıyorsan işlemci boştayken bile tam güç çalışmaya çalışıyor. Sıcaklığı artırabilir bu durum.

Ancak benim fikrim termal macun ve fanın bağlantısı ile ilgili bir problem var. Olası bir sorunda kasanın havalandırmasının kötü olması olabilir ancak özellikle termal macun ve işlemci fanının tam oturmaması gibi sorunlar olabilir.

Bilgisayarı yeni temizlettirdim ve Cooler Master'ın bir termal macununu sürdüm ve kasam MSI MAG 100M modeli havalandırması iyi ama bu kadar ısınması çok garibime gitti.

Geri
Yukarı