AMD Ryzen 5 5600X vs. Intel Core i7-10700K/KF

Tehmez_

Decapat
Merhabalar Technopat Sosyal kullanıcıları. Şu an için 5600X 3000 TL, 10700K/KF ise 3200 TL-den başlayan fiyatlara buluna biliyor. Amerika fiyatlarıysa ( AMD ) 300$ ve ( Intel ) 360-380$ fiyat bandındadır. Gerçi 5600X stokta bulunmadığı için fiyatı aşırı pahalıdır. Öncelikle 5600X 6 Core bir işlemcidir. Evet, kendisine en iyi 6 Core işlemci diyebiliriz. Ancak 8 Core 10700K/KF varken ve yakın fiyat bandındayken ne yazık ki 5600X pek mantıklı değildir. Amma internet aynı fikirde değil. Bakalım çoğunluk 5600X-DE neyi beğeniyor.
1. Stock cooler. ( Wraith Stealth )

AMD zen 3-ü duyurduğu zaman bu işlemcinin bu soğutucuyla gelmesi beni üzmüştü. Ve görünüşe göre bayağı bir kişiyi de üzmüş. Technopat'ın topladığı son sistemlerin birisinde Cyberpunk 2077-de 87 derecelere ulatşılar. Donanım Arşivi ise bu soğutucuyu beğenmediği için Wraith Prism olarak değiştirdi ve sonuçların pek iyi olmadığını, 80 derecelerin üstünü gördüğünü belirtdi. Forum sayfalarında bundan şikayetçi çok sayıda insan var.
2. PCI gen 4 ( örnek SSD olarak 980 Pro ).

PCI gen 4 için en büyük gelişme SSD tarafındaydı. Insanlar 7000MB/s falan gördüğü zaman doğal olarak heyecanlanıyordu. Ancak gen 4 o kadar da farklı bir şey değildi. CrystalDiskMark'da 5000-6000MB/s hızları görmek içinmi alıyoruz bu ssdeksileri? Gündelik kullanımda, yükleme sürelerinde, kopyalama işlemlerinde neredeyse fark yok. Ha fiyatlarda çok fazla. Ayrıca 950 Pro kopyalama işlerinde 980 Pro-u geçmeside aynı zamanda komik. ( Technopat'ın kendi incelemesi ) 970 Pro “mlc” olduğu için 980 Pro-u ezip geçer, onun dışında 970 Evo kullanıcıysanız benchmark yapmadan farkı hiss etmezsiniz bile. Linustechtips kanalı SSD ismi vermeden birkaç kişiye hangisinin daha hızlı olduğunu sordu. Çoğu insan aradakı farkı hiss etmedi. Çoğu insan dediğim, her gün bilgisayar başında oturan profesyonal insanlar.

3. Single Core.

Gerçekten +19 IPS artışı çok güzel. Intel 11-ci nesilde benzer IPC artışı ile gelecek ancak çok fazla güç tükettiği için, i9 için 10 Core-u 8 Core olarak downgrade yaptılar. ( +19% IPC -25% Core count ) kısacası 10900K şimdiden 11900K-dan iyi olacağı belli. Neyse konumuz bu değil. Single Core ve IPS çok güzelde bu ne anlam ifade ediyor? Artık insanlar hiçbir şeyi araştırmadan, test yapmadan iyi rakamın iyi bir sonuç olduğundan eminler. Ancak değil. Farklı bir örnek olarak iPhone telefonlar daha düşük bellekte çok rahat çalışırken, Android telefonlar ise yüksek bellek talep eder. Sebep? Optimizasyon, stabilite. Az önceki dediğim örnekteki gibi, Crystalmarkta gen 4 SSD'ler 5-6 GB gösterebilir ancak sonuç hiçte öğle değil. Önemli olan sadece Cinebench'deki rakamlar değil.

4. 10700K rakibi asıl 5800X.

Şimdi öncelikle şunu belirteyim. 5800X genel olarak 10700K-dan daha iyi bir işlemci. Ancak fiyatına asla değmez. AMD sunumda küçük hileler yaptı ancak bunu hiçkimse görmedi. Paylaşacağım fotoğrafa bakarsanız, göreceksiniz ki fiyat başına performansta 5800X Single Core +9% Multi Core +11% ile önde, oyun performansları ise aynı ( 450$ ). Ancak baktığınız üzere 10700K fiyatı 410$ olarak yazılmış. Intel kendi resmi sitesinde ve duyursunda 387$ olarak belirtmişti fiyatı. Adamlar gidip zamlı fiyatı yapıştırmışlar. Neden mi? Çünkü 10700K daha ucuz olsaydın o gördüğünüz grafada oyun performansında öne geçecekti ve single/multi Core skor farkını azaltacaktı. Ayrıca neden 10700K? Asıl rakip 10700KF! 25 dolar daha da ucuz. Bunu karşılaştırmaya koyamazlar tabii ki 361$ çünkü :D iGPU kimin umurunda? Hem Zen 3-te hiçbir işlemcide iGPU yoktur.

5. Yanlış bilgi veren YouTube kanalları.
Az önce ModArt PC Facebook sayfasına 10700K ve 5600X karşılaştırmasının altına birisi gerçektende sesli güldüğüm birkaç kanal linki bıraktı. PC benchmarks, thespyhood gibi ve s. :D bu adamlar hiçbir veri göstermeden sadece “miN AVG Max fps” göstererek video paylaşıyor ve insanlar bunu yiyor. Daha markpc-i falan demiyorum yahu. Adam işlemciler kimsenin eline ulaşmadan FPS oranlarını paylaşıyor. Pardon paylaşıyor dedim, bir rakam yazıp geçiyor deyecektim. Gerçekten güvenilir bir kaynak istiyorsanız, buyurun onlardan birisi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

6. 10700K OC yeteneği.
Bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. AMD fanboyları bile bunu kabulleniyorlar. Overclock. Sıradan overclock veya sadece CPU overclockundan bahs etmiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
tam olarak buna benzer bir OC-den bahs ediyorum. 5950X gibi bir işlemcini 10700K ile geçmek güzel değil mi?) tabii ki iki oyun hariç ( SOTR, Warzone ). Viper 2x8GB 4000MHz 19-19-19-39 ( 100% b-die garantili ) kullanıyordum ve bir arkadaş sayesinde 4266MHz 16-16-16-36 olarak kullanıyordum ve oyunlarda performansım inanılmazdı ( daha sonradan 4 kit yaptığım için hızlar maksimum 4133MHz-a ulaştı )
bu videoyu izleyerek canlı yayında yapılan OC testinde b-die RAM OC yaparak Intel tarafta 20% performans artışı görebilirsiniz ( i9-10900K )
7. 7nm.
AMD-nin zen 2-den beri 7nm-e geçmesi gerçekten mükemmel! Ancak rakam değil de performans daha önemli. Tabii ki 7nm 14nmden çok daha iyi, ancak testler ne diyor? 10700K 3900X kadar bir güç tüketimi sunuyor, 5600X-te ise güç tüketimi daha aşağı. Sıcaklıktada 5600X biraz önde ancak fark fazla değil. Ayrıca 300$ CPU-a harcayan birisinin ucuz bir PSU almasıda komik olurdu zaten.
8. kişisel olarak yaptığım test.
10700KF sahibiyim ( Ryzen 5 3600, Core i7 8700K, Ryzen 9 3900X, Ryzen 5 5600X gibi işlemcileri deneme fırsatım oldu ) aslına bakarsanız 3700X almayı planlarken bir anda 10700KF-nin 290$ Amazon fiyatını gördüm ve hemen kaptım. Macarıstana giden bir arkadaşımsa “ ora parasıyla 117990” almıştı, vergi ödememek içinse cebine koyarak kutusuz getirmişti. Neyse, daha sonra arkadaşla aldığımız ortalama fpseksileri tartışırken, arkadaşım sonuçlara inanmadı. Benim RAM'ları ona takarak OC yaptık, yine de bir türlü geçemedi, ( CS:GO hariç ). İyi bir ekran kartımız olmadığı için ve sonuçları daha iyi görmek için 720/1080p Low'da yaptık testleri. Aynı zamanda 5600X testlerinde daha yüksek CPU kullanımı mevcut. 8 Core gelecektir. Artık mobil işlemciler ve konsollar bile 8 Core işlemciye geçiş yaptı. Evet etkin kullanan oyunlar sınırlı ancak ileride bu oyun sayı artacaktır. Ek olarak o arkadaşta stockların olmadığından faydalanarak yüksek bir fiyata işlemciyi satarak ( 800 azn ) 410$ 10850k satın aldı. Şimdide ona Z490 amazonware House'dan bir anakart sipariş ettik iyi çıkar inş :)

Umarım sizleri bu konuda bilgilendire bilmişimdir. Bu konuda çok fazla araştırma yaptığım ve deneyimlerim olduğu için uzun ve anlaşılır bir şekilde anlatatayım dedim. Azerbaycan türkü olduğum için kesin çok fazla yazı hataları vardır, bunun için üzgünüm. “ sen fanboysun! “ diyenler çok olacaktır. “ fanboy değilim! “ klişesini yapmayacağım. 5600X kullanıcısıysan ne mutlu sana. Gerçekten iyi bir işlemci ancak yeni CPU satın alan kişilerin bunlardan haberdar olması gerek. Sadece tek istediğim şey gerçekten insanlar verdiği paranın karşılığının alması.
Hoşça kalın)

Dosya Ekleri

• 7A865FB1-7EA3-4072-AD15-7FD2807F28F2.jpeg
    7A865FB1-7EA3-4072-AD15-7FD2807F28F2.jpeg
    107 KB · Görüntüleme: 116
  • 8C1FAFD1-B111-4FF3-A757-6F6B42BFFC96.png
    8C1FAFD1-B111-4FF3-A757-6F6B42BFFC96.png
    427,3 KB · Görüntüleme: 90
  • 3F65EF07-5D94-4534-9B66-81F35C21EB49.jpeg
    3F65EF07-5D94-4534-9B66-81F35C21EB49.jpeg
    81,9 KB · Görüntüleme: 95
  • DCC67343-6A5F-464F-B123-A68526AF518C.png
    DCC67343-6A5F-464F-B123-A68526AF518C.png
    539,8 KB · Görüntüleme: 140
Bilimsel incelemeler istiyorsanız Hardware Unboxed, Gamer's Nexus gibi kanalları tercih edin. JayzTwoCent pek kayda değer bir kanal değil. Oyun performansında mimariya bağlı olarak sonuçlar değişiyor. Bazı oyunlarda AMD eziyor bazı oyunlarda Intel eziyor.

5700XT kullanıyorum sadece oyun oynadığım için Intel tercih ediyorum. Güzel konu ellerinize sağlık.
Teşekkürler! 5700XT gerçekten iyi bir GPU, söz konusu F/P-sa
Bilimsel incelemeler istiyorsanız Hardware Unboxed, Gamer's Nexus gibi kanalları tercih edin. JayzTwoCent pek kayda değer bir kanal değil. Oyun performansında mimariya bağlı olarak sonuçlar değişiyor. Bazı oyunlarda AMD eziyor bazı oyunlarda Intel eziyor.
Bilimsel? Hardware Unboxed incelemelerini artık beğenmiyorum. Aslında çok iyi bir kanal. Sebep kullandıkları sistem. Eski işlemcileri ve yeni işlemcileri karşılaştırmak için be yeniden hepsinin testini baştan sona yapması zor olduğu için iyi bir test sistemi kullanmıyorlar. Kullandıkları ram 3200MHx falandı galiba. GamersNexussa Linus gibi fazla sponsor aldığı için bazı videoları epey tartışıldı. NZXT hazır PC gibi. Düşük aboneye sahip, özgün kanalları izlerim genelde. Aynen öyle. İngilizceniz varsa FrameChasters kanalını öneriyorum. Kendisi hiçkimenin değinmediği konulara değiniyor. Abonesi ve izlenmesi az. Twitch subım ve 30-40 kişi izliyor, sorunuza anında yanıt vere bilir)

Son düzenleme:
Evet, Gigabyte Gaming OC modeli. BF5 Ultra'da 65 derecelerde geziyor. Şu anlık 10400F var ama 10700k alınca çok daha canavar olacak sistem. 5600X ve 10700k arasında kalan arkadaşıma konuyu atacağım, tekrardan teşekkürler.😃
Çok sevindim bu bilgilerden faydalanmana. Yeterli para varsa kesinlikle benim satın aldığım ramlardan satın alıp OC yapsın. 3200MHz 14-14-14-34-te satın alına bilir ancak biraz sıkıntılı :/

Teşekkürler! 5700XT gerçekten iyi bir GPU, söz konusu F/P-sa

Bilimsel? Hardware Unboxed incelemelerini artık beğenmiyorum. Aslında çok iyi bir kanal. Sebep kullandıkları sistem. Eski işlemcileri ve yeni işlemcileri karşılaştırmak için be yeniden hepsinin testini baştan sona yapması zor olduğu için iyi bir test sistemi kullanmıyorlar. Kullandıkları ram 3200MHx falandı galiba

Test sistemlerinde çoğu kullanıcının bütçesinin kat kat üstünde olan anakartlar ve bellekler kullanılıyor. 3200 MHz dediğiniz bellekler CL14 yani gerçek performansları gayet yüksek. Kullanılan anakartlar ise ortalama bir kullanıcının hayalini bile kuramayacağı seviyede, en üst seviye ''niche of the niche'' seviyesi anakartlar.

4000 MHz+ bellekler her işlemcide aynı kararlılıkta çalışmıyor ve genelde işlemciden pahalı oluyorlar. Hem intel hem AMD tarafında ağır overclock karşılaştırmaları için Gamers Nexus kanalının ''Super Tune'' serisini izleyebilirsiniz. Bu seride hem Intel hem AMD işlemcileri limitlerine kadar OC ediliyor, öyle test ediliyorlar.

Test sistemlerinde çoğu kullanıcının bütçesinin kat kat üstünde olan anakartlar ve bellekler kullanılıyor. 3200 MHz dediğiniz bellekler CL14 yani gerçek performansları gayet yüksek. Kullanılan anakartlar ise ortalama bir kullanıcının hayalini bile kuramayacağı seviyede, en üst seviye ''niche of the niche'' seviyesi anakartlar.

4000 MHz+ bellekler her işlemcide aynı kararlılıkta çalışmıyor ve genelde işlemciden pahalı oluyorlar.
Evet performansları yüksek ancak TechTuberlar bunları benchmark yapmıyor ki, atdıöım linklere girerek aradaki dev farkı göre bilirsiniz. Aslına bakarsanız çok üst anakarta gerek yok. Evet ben biraz üst seviye kullanıyorum. Ancak arkadaşa aldığımız z490 anakart amazon warehousedan 120$-a gelecek, asıl fiyatıysa 170-180 galiba. Z490 AORUS ELİTE

Evet performansları yüksek ancak techtuberlar bunları benchmark yapmıyor ki, atdıöım linklere girerek aradaki dev farkı görebilirsiniz. Aslına bakarsanız çok üst anakarta gerek yok. Evet ben biraz üst seviye kullanıyorum. Ancak arkadaşa aldığımız Z490 anakart Amazon warehousedan 120$-a gelecek, asıl fiyatıysa 170-180 galiba. Z490 Aorus Elite.

Bayılıyorum şu Aorus'lara.

Evet performansları yüksek ancak TechTuberlar bunları benchmark yapmıyor ki, atdıöım linklere girerek aradaki dev farkı göre bilirsiniz. Aslına bakarsanız çok üst anakarta gerek yok. Evet ben biraz üst seviye kullanıyorum. Ancak arkadaşa aldığımız z490 anakart amazon warehousedan 120$-a gelecek, asıl fiyatıysa 170-180 galiba. Z490 AORUS ELİTE

Hocam, Auros Elite yine ucuz bir anakart değil. AMD tarafında X570 Tomahawk seviyesi bir fiyata sahip. Fakat AMD tarafında yarı fiyatına alınan bir B550, hatta B450, 5600X'i büyük oranda besleyebiliyor. Intel'in bu konuda kaybı var. B serisi Intel anakartları ile Overclock yapılsa zaten herkese Intel önereceğiz. Buna rağmen 10100F, 10400F gibi işlemcileri öneriyoruz ısrarla.

Yeni konular

Geri
Yukarı