AMD Ryzen 5800X Boşta 50-65 derece

Ortalama 15,245 çıkmış kullanıcıların test sonuçları ama sizin arka planda bir şeyler falan mı acıktı acaba -2K güzel eksi skor. Ayrıca sizin başka bir probleminiz var bence 88 derece fazla bir sonuç dediğim gibi aynı testi yapıyorum işlemci farklı ama yine arada bu kadar 30 derece gibi bir fark olması çok doğru gelmedi. Fanları ve pompayı hangi ayarda kullanıyorsunuz bu arada oradan yola çıkalım.
Pompa Balanced Fan1 ve Fan 2 Quite modda kullaniyorum.

Fan 3'te olması lazım normalde. Quıte modda değil de kendi ayarınızı yapın örneğin 45 dereceyken yüzde60 çalışın gibi daha faydalı oluyor.

Pompa fanının hızını %100 yapmadığın sürece performans artışı elde edemezsin sıvı soğutmayı sıvı soğutma yapan pompa fan hızıdır. Çek maksimum RPM'ye pompa fan hızını bak gör oluşan farkı. H115i RGB Platinum da soğutabiliyor bu işlemciyi abartmayın lütfen. ID Cooling SE-207 Duo Black ile kullandım ben bu işlemciyi. Oyunda 68 dereceyi geçmiyordu. Prime95 testinde de maksimum 88 dereceydim.

Pompa fanının hızını %100 yapmadığın sürece performans artışı elde edemezsin sıvı soğutmayı sıvı soğutma yapan pompa fan hızıdır. Çek maksimum RPM'ye pompa fan hızını bak gör oluşan farkı. H115i RGB Platinum da soğutabiliyor bu işlemciyi abartmayın lütfen. ID Cooling SE-207 Duo Black ile kullandım ben bu işlemciyi. Oyunda 68 dereceyi geçmiyordu. Prime95 testinde de maksimum 88 dereceydim.
Oyunlarda bende 65-69 derece arasi. Testte bende de 88 derece idi.

4.600 1.2V Ryzen Master sicaklik bosta 43-45 arasi. ICUE yaziliminda ise 55-60 arasi. Vallaha ben artik birsey anlamiyorum demek ki boyle kullanicaz yapacak birsey yok.
Bence bu ryzen işlemciler tamamen şans . Dün bir arkadaşa 5800 topladık boşta aynı soğutucu ile hiç bir işlem yapmadan 38 derecede çalışıyor. 🤣

problem iCue yazılımdan kaynaklanıyor hatta bana durduk yere yeni sıvı soğutma aldırttı. 5600x işlemci, asus anakart var ve corsair vengeance rgb pro yu da aura ile kontrol etmek için icue yükledim görev yöneticisinden bakınca yüksek işlemci kullanımı ve güç tüketimi yaptığını gördüm. PF240 soğutucu icue kapalıyken boşta 30-32 derecelerde soğutuyor , icue açınca boşta 50 derecelere geliyor işlemci. ram'leri de değiştirmeyi düşünüyorum corsair sıkıntılı anlaşılan.

problem iCue yazılımdan kaynaklanıyor hatta bana durduk yere yeni sıvı soğutma aldırttı. 5600x işlemci, asus anakart var ve corsair vengeance rgb pro yu da aura ile kontrol etmek için icue yükledim görev yöneticisinden bakınca yüksek işlemci kullanımı ve güç tüketimi yaptığını gördüm. PF240 soğutucu icue kapalıyken boşta 30-32 derecelerde soğutuyor , icue açınca boşta 50 derecelere geliyor işlemci. ram'leri de değiştirmeyi düşünüyorum corsair sıkıntılı anlaşılan.
Son guncelleme ile bende bu sorun duzeldi. Icue ve ryzen master daki sicakliklarin her ikisi de ayni simdi. Ryzen islemciler de sistem bosta iken tek cekirdekten islem yapiyormus su an bosta sicaklik degerlerim 40-47 arasi Reddit te bu normal diyorlar. Tek cekirdekte islemci MHZ 4.800 e kadar anlik inip cikiyor bazen 347 MHZ oluyor artik kafaya takmiyorum sorunum bence bosta tek cekirdegin islem gormesi imis.

Geri
Yukarı