R7 5800X boşta işlemci sıcaklığı 60 derece üstüne çıkıyor

delidolu1adam

Kilopat
Yer
Belçika
Daha fazla  
Meslek
Grafiker & Çevirmen
Merhaba, birkaç hafta öncesine kadar bilgisayarımda hiçbir sorunum yoktu ancak şu sıralar bilgisayarım boşta beklediği durumlarda bile sıcaklık olarak 60 derece üstüne çıkıyor. Bu sıcaklık durumum bilgisayarı ilk aldığım dönemlerde boşta 25-28 derece arasındaydı, zamanla 30-35 arasına yükseldi ve uzunca bir süre de böyle devam etti. Sistemimde sadece soğutucu 7-8 senelik diğerleri 3-4 senelik falan sanırım. Sadece soğutucumu değiştirmemiştim, eski bilgisayardan alıp taktım iyi diye.

Sistem özelliklerim
  • Motherboard: ASUS ROG STRIX B550-E Gaming Pro.
  • Processor: AMD Ryzen 7 5800X.
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3600MHz 32 GB CL16 Quad-kit
  • Graphic Card: MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio.
  • Processor cooler: Corsair Hydro series™ H115i.
  • M.2 SSD for Windows: Samsung EVO 970 Pro 250 GB M.2 SSD.
  • M.2 SSD for Games: Samsung EVO 980 Pro 1 TB M.2 SSD.
  • M.2 SSD for Storage: Adata XPG SX8200 Pro NVMe 1 TB M.2 SSD.
  • SSD for Storage: Corsair 240GB 530/560 Force LE200 SA3 cor.
  • HDD for Storage: WD 1 TB Gold | 7.200 RPM - 128 MB cache.
  • ATX case: Colormaster H500M Full Windows + RGB.
  • Power Supply: Corsair RM750X 80Plus Gold.
  • Operating System: Windows 11.

Denetiğim yöntemler
  • Virüs ihtimaline karşı formatlayıp (disk biçimlendirmesi dahil) temiz kurulum yaptım.
  • Öncesinde birkaç sürüm öncesindeki yazılımları yükleyip denedim ancak sorunum düzelmedi. Bu yüzden yazılımları en güncel sürümüne aldım.
  • Fan ve toz temizliğini yapıtım.
  • Termal macunları değiştirdim.
  • Radyatör pompası oturmuş mu diye defalarca kez kontrol ettim sorun yok.
  • BIOS güncelledim.
  • Çalışmayan fan yok hepsini kontrol ettim.
  • Oyun içi sıcaklığım normal oyunlarda 10-15 derece artıyor. 2042 vb. oyunlarda 15-25 derece artıyor.
  • İşlemciyi sitres testine soktuğumda sorun olmuyordu.
  • Stok fanım olmadığı için deneyemedim. :)

Şüphelendiğim durumlar
1: Pompa arızası.
2: İşlemci arızası.

Eğer öyleyse bunları test edebileceğimiz farklı bir yöntem/uygulama var mı? Teşekkürler.

Merhaba, birkaç hafta öncesine kadar bilgisayarımda hiçbir sorunum yoktu ancak şu sıralar bilgisayarım boşta beklediği durumlarda bile sıcaklık olarak 60 derece üstüne çıkıyor. Bu sıcaklık durumum bilgisayarı ilk aldığım dönemlerde boşta 25-28 derece arasındaydı, zamanla 30-35 arasına yükseldi ve uzunca bir süre de böyle devam etti. Sistemimde sadece soğutucu 7-8 senelik diğerleri 3-4 senelik falan sanırım. Sadece soğutucumu değiştirmemiştim, eski bilgisayardan alıp taktım iyi diye.

sistem özelliklerim
  • Motherboard: ASUS ROG STRIX B550-E Gaming Pro.
  • Processor: AMD Ryzen 7 5800X.
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3600MHz 32 GB CL16 Quad-kit
  • Graphic Card: MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio.
  • Processor cooler: Corsair Hydro series™ H115i.
  • M.2 SSD for Windows: Samsung EVO 970 Pro 250 GB M.2 SSD.
  • M.2 SSD for Games: Samsung EVO 980 Pro 1 TB M.2 SSD.
  • M.2 SSD for Storage: Adata XPG SX8200 Pro NVMe 1 TB M.2 SSD.
  • SSD for Storage: Corsair 240GB 530/560 Force LE200 SA3 cor.
  • HDD for Storage: WD 1 TB Gold | 7.200 RPM - 128 MB cache.
  • ATX case: Colormaster H500M Full Windows + RGB.
  • Power Supply: Corsair RM750X 80Plus Gold.
  • Operating System: Windows 11.

denetiğim yöntemler
  • Virüs ihtimaline karşı formatlayıp (disk biçimlendirmesi dahil) temiz kurulum yaptım.
  • Öncesinde birkaç sürüm öncesindeki yazılımları yükleyip denedim ancak sorunum düzelmedi. Bu yüzden yazılımları en güncel sürümüne aldım.
  • Fan ve toz temizliğini yapıtım.
  • Termal macunları değiştirdim.
  • Radyatör pompası oturmuş mu diye defalarca kez kontrol ettim sorun yok.
  • BIOS güncelledim.
  • Çalışmayan fan yok hepsini kontrol ettim.
  • Oyun içi sıcaklığım normal oyunlarda 10-15 derece artıyor. 2042 vb. oyunlarda 15-25 derece artıyor.
  • İşlemciyi sitres testine soktuğumda sorun olmuyordu.
  • Stok fanım olmadığı için deneyemedim. :)

şüphelendiğim durumlar
1: Pompa arızası.
2: İşlemci arızası.

Eğer öyleyse bunları test edebileceğimiz farklı bir yöntem/uygulama var mı? Teşekkürler.

Soğutucu kaç yıllık sıcaklığın işlemcinin bozulması ile alakalı olduğunu düşünmüyorum termal macun kurumuşda olabilir.

Bir ihtimal kaldı geriye pompanın hortumları pompanın altında mı kalıyor kasaya nasıl montajladınız atar mısınız?

Büyük ihtimalle pompanın ömrü bitmiş çok eski 7 yıl dayanmasına şaştım açıkçası ortalama pompa ömrü 4-5 yıl oluyor.

Borularda herhangi bir kıvrılma yok. Ancak şöyle bir gariplik var; üstteki boru sıcak altındaki soğuk. Pompa da soğuk herhangi bir sıcaklık yok.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-03-22 saat 01.09.08_3e13abed.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-22 saat 01.09.08_3e13abed.jpg
    295,9 KB · Görüntüleme: 6
  • WhatsApp Görsel 2024-03-22 saat 01.09.08_f5c5965f.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-22 saat 01.09.08_f5c5965f.jpg
    156,3 KB · Görüntüleme: 4
Kesin olarak emin oldum şu anda sorun pompada.

Peki nasıl emin oldunuz bana da söyler misiniz? Ben de pompa arızası veya zamanla içinde biriken pislikle tıkanıklıktan şüphelenmiştim. Bunun üzerine biraz daha araştırma yapınca şöyle videolar buldum. Yeni radyatör gelince kendim de deneyeceğim bunu hatta bir video kaydına da almayı düşünüyorum işe yarar mı yaramaz mı diye. Her şekilde yeni radyatör sipariş ettim düzelirse de eskisini satarım 30 40 euroya. Düzelmezse yapacak bir şey yok çöpe atar geçerim 😁 Sağ ol cevaplar için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki nasıl emin oldunuz bana da söyler misiniz? Ben de pompa arızası veya zamanla içinde biriken pislikle tıkanıklıktan şüphelenmiştim. Bunun üzerine biraz daha araştırma yapınca şöyle videolar buldum. Yeni radyatör gelince kendim de deneyeceğim bunu hatta bir video kaydına da almayı düşünüyorum işe yarar mı yaramaz mı diye. Her şekilde yeni radyatör sipariş ettim düzelirse de eskisini satarım 30 40 euroya. Düzelmezse yapacak bir şey yok çöpe atar geçerim 😁 sağ ol cevaplar için.

Üreticilerin sitesinde pompanın ömrü yazar. En kaliteli sıvı soğutucular bile maksimum 5-6 sene dayanıyor ve sizinki 7 yıllık. Sıvı değişimi ile de belki çözüm üretilebilir ama o pompa taş çatlasın 1 sene daha idare eder. Ben hala 7 sene nasıl çalıştığını algılayamıyorum büyük şans.

Geri
Yukarı