AMD Ryzen 7 7800x3D sistem tavsiyesi

@balikeat Hocam müsait olunca sizde işlemci hakkında bilgi verir misiniz. 7800x3d kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla geçen ki başlıkta konuşmuştuk. Bu söylenilen problemleri yaşıyor musunuz?

Alarak iyi mi yaptım kötü mü arada kaldım...

İşlemcilerin harcadıkları güçler artıyor. Ayrıca böyle bir sistem topladıktan sonra soğutmayı düşünmeniz gerekiyordu çünkü her halükarda 360mm sıvı soğutma gerekecekti.

İşlemcilerin harcadıkları güçler artıyor. Ayrıca böyle bir sistem topladıktan sonra soğutmayı düşünmeniz gerekiyordu çünkü her halükarda 360mm sıvı soğutma gerekecekti.
Haklısınız hocam benim bilgi eksikliğim. Bu işlemcinin sıcaklık problemini olduğunu bilseydim belki yanaşmazdım. Zamanla çözülür mü acaba? 360 mm uygun fiyatlı bi ürün bulamaz mıyım işimi görecek.

@balikeat Hocam müsait olunca sizde işlemci hakkında bilgi verir misiniz. 7800x3d kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla geçen ki başlıkta konuşmuştuk. Bu söylenilen problemleri yaşıyor musunuz?

Alarak iyi mi yaptım kötü mü arada kaldım...
Evet 7800X3D kullanıyorum hocam. Birkaç sayfa öncesine baktım ama hangi sorundan bahsettiğinizi anlayamadım, sorun nedir tam olarak?

Haklısınız hocam benim bilgi eksikliğim. Bu işlemcinin sıcaklık problemini olduğunu bilseydim belki yanaşmazdım. Zamanla çözülür mü acaba? 360 mm uygun fiyatlı bi ürün bulamaz mıyım işimi görecek.
Isı zamanla çözelen bir şey değil. En kralından soğutma alman lazım. Hiç mi sormadın dost birine ben PC alacam diye.. yapmayın.. üzmeyin beni..

Evet 7800X3D kullanıyorum hocam. Birkaç sayfa öncesine baktım ama hangi sorundan bahsettiğinizi anlayamadım, sorun nedir tam olarak?
Çok fazla ısındığı konusunda çok şikayet varmış. Ürünü iade de edemiyorum galiba. Hiç dikkat etmedim bu konuya...

Çok fazla ısındığı konusunda çok şikayet varmış. Ürünü iade de edemiyorum galiba. Hiç dikkat etmedim bu konuya...
Ryzen 7000 serisinin X işlemcileri çok fena ısınıyor ama X3D'ler için öyle bir durum yok. Tam tersi 7800X3D gayet serin çalışan bir işlemci hava soğutma bile iş görür. Arctic 360mm soğutucuyla kullanıyorum tam yükte 77-78 derece, oyunlarda 60-65 civarları. Daha önce 7600X kullanıyordum o tam yükte 90 derecelere yaklaşıyordu ama. Dediğim gibi X3D'ler normal versiyonlardan daha az ısınıyor.

Ryzen 7000 serisinin X işlemcileri çok fena ısınıyor ama X3D'ler için öyle bir durum yok. Tam tersi 7800X3D gayet serin çalışan bir işlemci hava soğutma bile iş görür. Arctic 360mm soğutucuyla kullanıyorum tam yükte 77-78 derece, oyunlarda 60-65 civarları. Daha önce 7600X kullanıyordum o tam yükte 90 derecelere yaklaşıyordu ama. Dediğim gibi X3D'ler normal versiyonlardan daha az ısınıyor.
Valla içime birazcık olsa da su serptiniz. Arkadaşların yorumları yüzünden paramı çöpe mi attım acaba diye kara kara düşünmeye başladım açıkcası. Bu ürünü mü kullanıyorsunuz ?

Daha uygun fiyatlı bi ürün alsam iş görür mü?

Valla içime birazcık olsa da su serptiniz. Arkadaşların yorumları yüzünden paramı çöpe mi attım acaba diye kara kara düşünmeye başladım açıkcası. Bu ürünü mü kullanıyorsunuz ?

Daha uygun fiyatlı bi ürün alsam iş görür mü?
Şu an elinizde oyunlarda 13900K performansı veren bir işlemci ve ömrü epey uzun olması beklenen bir platform var hocam çöpe atılan bir şey yok canınızı sıkmayın. Şu anlık DDR4 ile DDR5 arasında oyunlarda aman aman bir fark yok, DDR5'i geleceğe yatırım olarak düşünebilirsiniz. Üstelik sıfırdan sistem toplamışsınız galiba, sıfırdan toplayan ve bütçesi olan birisi için DDR4 mantıksız olurdu zaten.

Evet linkteki ürünü kullanıyorum ama fiyatı çok artmış bu fiyata alınmaz. İlla bu olsun derseniz amazon.com.tr üzerinden amazon germany satıcılı olarak 3 bin bandına ara sıra satışa açılıyordu galiba.

Daha uygun fiyatlı bir soğutucu da iş görür. Tam yükteki ve oyun içi değerleri Noctua NH-U14S soğutucuyla bir incelemede bu şekilde ölçülmüş. Noctua NH-U14S 6 bakır ısı borulu tek kule bir hava soğutma. Oradan ne tür bir soğutucu yeterli olur hesap edersiniz ama ne alırsanız alın yine de araştırmadan almayın.

cpu-temperature-blender.pngcpu-temperature-gaming.png

Geri
Yukarı