AMD Ryzen 7800x3D anormal frekans hızları ve lag

serhatk55

Hectopat
Merhaba,
Arkadaşlar geçen hafta yeni bir bilgisayar topladım. MSI MPG Carbon X670e, AMD Ryzen 7800x3D işlemci ve Arctic Freezer II 360mm sıvı soğutma kullandım. Malum EXPO açınca DDR5'te geç başlama sorunları mevcut. Ben de EXPO kapatıp hiçbir OC ayarıyla oynamadım. Fakat anlamsız bir şekilde Windows'ta lag alıyorum(daha çok ses seviyesi yükseltip düşürürken) ve frekans hızları çok yüksek değerlere çıkıyor. Sorun ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Görsel ekte mevcut.

Dosya Ekleri

• ss.jpg
    ss.jpg
    148,4 KB · Görüntüleme: 57
Sürücüler güncel midir?

AMD chipset sürücüsü.

X670e Windows 11.

Ses sürücüsü

BIOS sürücüsü

AM5 platformlarda o kadar çok stabilite sorunları okuyorum ki inanılır gibi değil ve buna rağmen hala insanlara AM5 öneriliyor yeni işlemcileride destekleyecek ilerde upgrade yaparsın vesaire vesaire elindekini sorundan kullanamıyorsun ileride upgrade yaparmışsın komik..

Sorun çözüldü mü?
Yanlış gösterilen frekans hızları düzeldi fakat halen lag yaşıyorum. Frekans hızlarının yanlış görünmesi çekirdek yalıtımının açık olmasından kaynaklıymış.
AM5 platformlarda o kadar çok stabilite sorunları okuyorum ki inanılır gibi değil ve buna rağmen hala insanlara AM5 öneriliyor yeni işlemcileride destekleyecek ilerde upgrade yaparsın vesaire vesaire elindekini sorundan kullanamıyorsun ileride upgrade yaparmışsın komik..
Upgrade ile çözülecek gibi gelmiyor bana tamamen mimari ile alakalı sorunlar bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı