Çözüldü Ryzen Sistemde Mouse ve Klavyede Lag Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mustafa Başal

Kilopat
Yer
Muğla
Daha fazla  
Meslek
Aranjör
Mouse ve Klavyemdeki lag sorunu hala devam ediyor. Mavi ekran verecekmişçesine bazen mouse ya da bazen klavye takılıyor. Logitech'in wireless bir klavye mouse seti, numpadsiz olanlar. K240 model, tek USB adaptör ile çalışıyor, USB portları ile de ilgili değil, hepsinde denedim. Sorunların bitmemesi beni öldürecek...

Çözüm
Selam, bir kaç günlük daha Reddit & AMD forumlarında kazı yapmamın sonucunda birisinin paylaştığı çözüm çok ilgimi çekti...

Windows üzerinde, AMD Chipset yüklediğiniz zaman Aygıt Yöneticisine gittiğinizde AMD yerine Windows USB sürücüleri görüyorsunuz. AMD ve Windows kendi aralarında kavgaya tutuşmuş bir durumda sistem içerisinde.

Forumdaki çözümde ;
"Well, I solved the problem for finally. Had to manually override the USB drivers that Windows wanted to use, with the ones in the AMD Chipset package. Don't know why it wouldn't use those to begin with, and it wants to revert back to the generic Microsoft drivers if I allow it to. Really frustrating that installing the AMD Chipset drivers didn't force Windows to use its drivers in the first place. If it helps, I manually selected the drivers from C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB... and then the corresponding ones for the controllers and hubs."

İzlememiz gereken yol şu oluyor bu durumda; Aygıt Yöneticisi'ni açıyoruz, Evrensel Seri Yolu Denetleyicileri başlığı altında, eğer ekteki fotoğraftaki(1) gibi ise ikinci aşamaya geçiyoruz.

3.0lar için, AMD USB 3.0 eXtensible Host Controller'e sağ tıklıyoruz, özellikleri seçip Sürücü sekmesine geliyoruz. Sürücüyü Güncelleştir -> Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara -> Listeden Seçmeme İzin Ver -> Disketi Var.

Oradan da sürücüleri seçiyoruz, dikkat etmemiz gereken şey, Hub ve Controller ayrı ayrı verilmiş hem 3.0 hem 3.1 için.

3.0 Hub için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB30_ZP\amdhub\W764A\
3.0 Controller için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers-Software\Packages\Drivers\SBDrv\USB30_ZP\amdxhc\W764A\.

3.1 Hub için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB31_PT\amdhub\W764A
3.1 Controller için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB31_PT\amdxhc\W764A

Aygıt Yöneticiniz artık (2) böyle görünecektir.

Sürücüleri bu sürücüler ile değiştirdikten sonra her şey saat gibi işlemeye başladı. Sorunumu bu şekilde çözmüş oldum. Konuya mesaj atarak fikirlerini tavsiyelerini sunan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Sevgili @Recep Baltaş, işaretlediğin çözüm EDC probleminin çözümü, bu da geri kalan USB problemlerinin, dilersen ikisini bir birleştirelim, dilersen konunun ilk mesajını düzenleyip iki çözümü de paylaşayım...

1 (2).png
2 (2).png
Ben o kadar para harcadıktan sonra neden bu kadar sorunla uğraşıyorum ki? Aynı işlemci farklı anakartlarda da sorun çıkartmış, ya da aynı anakart farklı işlemci serilerinde de sıkıntı çıkartmış. Sadece benim parçalarım özelinde de değil sorun. AMD - Microsoft arası bir takım sıkıntılar... Hackintosh yapacağım ilk boş vakitte, macOS'ta nasıl olacak bakalım.

Selam, PRIME B450 PLUS anakartının sürücülerinin olduğu indirme sayfasına girdim ve oradaki Chipset sürücüsünü indirip yükledim. Varsayılan olarak C üzerine çıkartıyor. Kendi anakartına göre olan sayfadaki Chipset sürücüsünü tekrar indirip yüklemeyi dener misin? 4 Nisan'da güncellenmiş mesela benim sürücüm.

Tam olarak dediğiniz gibi yaptım ama benim anakart driverlarında sbdrv klasörü bu şekilde.

Ben o kadar para harcadıktan sonra neden bu kadar sorunla uğraşıyorum ki? Aynı işlemci farklı anakartlarda da sorun çıkartmış, ya da aynı anakart farklı işlemci serilerinde de sıkıntı çıkartmış. Sadece benim parçalarım özelinde de değil sorun. AMD - Microsoft arası bir takım sıkıntılar... Hackintosh yapacağım ilk boş vakitte, macOS'ta nasıl olacak bakalım.

Selam, PRIME B450 PLUS anakartının sürücülerinin olduğu indirme sayfasına girdim ve oradaki Chipset sürücüsünü indirip yükledim. Varsayılan olarak C üzerine çıkartıyor. Kendi anakartına göre olan sayfadaki Chipset sürücüsünü tekrar indirip yüklemeyi dener misin? 4 Nisan'da güncellenmiş mesela benim sürücüm.

Windows sürümünüz nedir bu arada?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    88,1 KB · Görüntüleme: 138
Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba.

Öncelikle konuyu hortlatmış gibi oldum lakin konuyu açan arkadaşın anakart modelini bilmediğimiz için konunun bel kemiği olan dosyaları kendi bilgisayarımızda bulamadığımızı ve dolayısıyla sorunu çözemediğimizi fark ettim. Bu konuyla alakalı olarak uzun bir araştırma yaptım. Arkadaşın paylaştığı İngilizce alıntıyı Google ile aratınca bir forumda orjinaline rastladım. Konuyu biraz araştırınca aradığımız sürücülerin neden bulamadığımızı fark ettim. Çünkü arkadaşın veya bu sorunun çözümünü bulan kişinin anakartı X399 ancak hepimiz bu anakarta sahip değiliz ve farklı anakartların chipsetinde bu kullanmamız gereken .inf uzantılı dosyalar yok ya da başka bir isimde mevcut.

Sorunun çözümüne gelecek olursak, yaptığım araştırmalar neticesinde aradığımız sürücülerin X399 tabanlı anakartın sürücü dosyalarında olduğunu keşfettim.

Bu linkten gerekli chipset sürücüsünü indirin ve bir yere çıkartın. Konuyu açan arkadaşın kullandığı dosyalar bu linkten indireceğiniz chipset sürücüsünün içinde mevcut.

Ek olarak konuda yüzeysel geçilen Hub ve Controller olayını şöyle netleştireyim. Öncelikle aygıt yöneticisinde 3.0 ve 3.1 ile başlayan ve uzun satıra sahip olanları 3.0'dan başlayarak her birini 2 defa anlatılan şekilde manuel olarak güncelleyeceksiniz. İşlem sırasında fareniz donacaktır bu sebeple mutlaka yedek bir fare bulundurun.

Verdiğim linkten indirmek istemeyenler için gerekli sürücü versiyonunu yazıyorum.

ASUS X399-A
AMD chipset driver.
Sürüm:17.30_9.0.000.8

Bende de vardı farenin pilini değiştirdim baktım fark etmiyor
Bu konuya geldim
AMD B450 chipset driverımı kurdum
Manuel ayarlara hiç girmedim
Düzeldi galiba
anakartta biosta amd cool and quiet olayını kapattım düzeldi sanki
sürücü güncellemesi bişe değiştirmedi bende

Son düzenleme:

Geri