AMD Ryzen 9 3900X ısınır mı?

Emircanazik

Hectopat
Makaleler
1
İyi günler benim bir sorum olacaktı. Overcloksuz hali ile AMD Ryzen 9 3900X ısınır mı? Stok fan ile kullanmayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucuyla Render gibi şeylerde *belki* bir miktar ısınabilir. Güzel bir sıvı soğutma iyi gider ama.

İyi günler benim bir sorum olacaktı. Overcloksuz hali ile AMD Ryzen 9 3900X ısınır mı? Stok fan ile kullanmayı düşünüyorum.

İstediğini yap yine ısınmaz. Tam bir render işlemcisi.

Dosya Ekleri

• amd-best-warmer_o_7172600.jpg
    amd-best-warmer_o_7172600.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 59
Kasanızdaki hava akışına bağlı. Yüksek yüklerde biraz fazla ısınabilir ancak en azından kaliteli bir kule tipi soğutma çok yakışır 3900X'e.

1 Senedir kullanan biri olarak evet, ısınır diyorum. Ama neye göre, kime göre :D?.
Mesela 120mm'lik sıvı soğutmam varken (stok fanına eşit denebilecek seviyede) CinebenchR20 testinde 89-93 derece arası takılıyordu. Corsair iCUE PRO XT 360MM sıvı soğutmaya geçince bu değer 75 dereceye indi.

Bu işlemciyi özetle 80-90 derece küsürlerde kullanmanın bir zararını görmedim, (Oyunlarda max 70 gördü sanırım) ama gerçekten çok güçlü bir işlemci ve iyi bir soğutmayı hak ediyor. Bu arada boşta bile şu an 41-60 arası. 12 Çekirdek 24 iş parçasını soğutmak kolay değil, ama konuları açıldığı kadar da ısınmıyor.

80 Dereceyi görüp kendini kapatan veya frekans düşüren o mağara işlemcilerle kıyaslanacak bir işlemci değil yani. Farklı bir mimari.

Yeni konular

Geri
Yukarı