Rehber AMD Ryzen DDR4 RAM Overclock

Okumadan kastın AIDA 64'teki "Read" mi?
Evet hocam, sizdeki 4133 değeri benim 4266 değerimle benzer de o yüzden sordum.

Bu arada DRAM Voltage için anakart sınırı 1.8V'mış ama ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

Dosya Ekleri

• 20230106_163819.jpg
    20230106_163819.jpg
    267,4 KB · Görüntüleme: 23
Evet hocam, sizdeki 4133 değeri benim 4266 değerimle benzer de o yüzden sordum.

Bu arada DRAM Voltage için anakart sınırı 1.8V'mış ama ne kadar sağlıklı bilemiyorum.
O değeri günlük kullanıcılar yapmıyor, boş ver.
Bu arada okuma yazmaya temel olarak frekans etki ediyor ama diğer değerler de arttırıp azaltıyor.

Güzel rehber, teşekkürler. Fakat ben denerken çok siyah ekranda kalıyorum sürekli BIOS pili çıkar tak uğraştırıyor başka yolu var mı?

Güzel rehber, teşekkürler. Fakat ben denerken çok siyah ekranda kalıyorum sürekli BIOS pili çıkar tak uğraştırıyor başka yolu var mı?
Yok. Overclock zaten deneme yanılma yöntemiyle gerçekleşen bir işlemdir.

Zamanlamaların da birçoğu read/wriye/copy etkiliyor.
6-7 tane zamanlamayı değiştirince yaklaşık 100-400 MB/s arası arttı fakat Aida64 deneme sürümü olduğu için Write ve copy göremiyorum.

@BerkayZ87 Hocam teşekkür ederim, evde olmadığım için kullanamadım ama telefon panomda duruyor. :)

Son düzenleme:
@BerkayZ87 Hocam kod çalışmadı, "The entered product key has been blacklisted" yazdı.

Bir buçuk saattir 4266 için stabil ayar tutturmaya çalışıyorum, olmadı bıkıp yine XMP açtım :(

@BerkayZ87 Hocam 4266'da voltajı tutturamadım, çip mi yapamadı bilmiyorum ama 4133'te stabil voltajı tutturdum. 1.485V'da hata alırken 1.495V'da almıyorum, ancak 1.49V olabilir ama uğraşasım yok :D

Şu an gecikmeler vs. şu şekilde, alt gecikmelerden hangilerini düşürmeliyim? tRP ve tRCDRD düşüremiyorum, belki voltaj vererek tCL düşürebilirim.
Ekran görüntüsü 2023-01-08 151826.png

Son düzenleme:
@BerkayZ87 Hocam kod çalışmadı, "The entered product key has been blacklisted" yazdı.

Bir buçuk saattir 4266 için stabil ayar tutturmaya çalışıyorum, olmadı bıkıp yine XMP açtım :(

@BerkayZ87 Hocam 4266'da voltajı tutturamadım, çip mi yapamadı bilmiyorum ama 4133'te stabil voltajı tutturdum. 1.485V'da hata alırken 1.495V'da almıyorum, ancak 1.49V olabilir ama uğraşasım yok :D

Şu an gecikmeler vs. şu şekilde, alt gecikmelerden hangilerini düşürmeliyim? tRP ve tRCDRD düşüremiyorum, belki voltaj vererek tCL düşürebilirim.Eki Görüntüle 1626757
CL düşürmeye çalış bence. Oluyorsa 16 veya 17 dene. Gerisi için pek yapabileceğin bir şey yok. DJR frekans, voltaj ve CL seviyor. Diğerleri pek düşmüyor.

Geri
Yukarı