Rehber AMD Ryzen DDR4 RAM Overclock

@BerkayZ87 Hocam sanırım suçlu tWR veya tWTRL ayarı. tCL'den tRAS'a kadar olanları ellemeden kalanını auto yaptım, 1.48V'da hata vermedi.
Dediğim gibi, o kadar kötü olamaz çünkü DJR. İyi bari sorunun kaynağını bulmuşsun.

Dediğim gibi, o kadar kötü olamaz çünkü DJR. İyi bari sorunun kaynağını bulmuşsun.
Hocam şu an tRCDRD değerini 21'e düşürüp tFAW üçlüsüne 6-6-36 verdim, sorun 5-5-25 olmasından da kaynaklanıyor olabilir diye.

Bir de Reddit'te ve yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla tRAS'ın en düşük safe değeri için tCL+tRCDRD+2, daha da düşürülebilir ama safe deniliyor.

tRC'nin en düşük safe değerine de tRP+tRAS deniliyor fakat aynı şekilde düşürülebileceği belirtilmiş.

Hocam şu an tRCDRD değerini 21'e düşürüp tFAW üçlüsüne 6-6-36 verdim, sorun 5-5-25 olmasından da kaynaklanıyor olabilir diye.

Bir de Reddit'te ve yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla tRAS'ın en düşük safe değeri için tCL+tRCDRD+2, daha da düşürülebilir ama safe deniliyor.

tRC'nin en düşük safe değerine de tRP+tRAS deniliyor fakat aynı şekilde düşürülebileceği belirtilmiş.
O oran orantıları pek ciddiye alma. tRRDS-tRRDL-tFAW üçlüsü kadar etkili değiller.

6-6-36 ve diğer değeri de 21 yapabildim. 5-5-25'i yarın deneyeceğim. Benim demek istediğim, mesela tCL16 ve tRCDRD 18 stabilse tRAS 36 kesin stabil olur deniyor.
tRAS daha düşük olabilir DJR'de. 26-28 falan deneyebilirsin. En ekstrem değeri de 21'dir bu arada tRAS'ın AMD'de. Intel'de ise 28 en düşük değeri.

tRAS daha düşük olabilir DJR'de. 26-28 falan deneyebilirsin. En ekstrem değeri de 21'dir bu arada tRAS'ın AMD'de. Intel'de ise 28 en düşük değeri.
29 verdiğimde boot ederken ekran beyazlaşıyor 30 veya 31 sanırım.

tCL'i 17 yapınca siyah ekranla bakıştım :D

Bugünlük bu kadarının yeterli olduğuna karar verdim. DOCP açıp bıraktım, eski ayarları bile yapasım gelmedi.

Son düzenleme:
29 verdiğimde boot ederken ekran beyazlaşıyor 30 veya 31 sanırım.

tCL'i 17 yapınca siyah ekranla bakıştım :D

Bugünlük bu kadarının yeterli olduğuna karar verdim. DOCP açıp bıraktım, eski ayarları bile yapasım gelmedi.
Ben de genelde siyah ekran sonrası tadım kaçtığı için JEDEC'e salıp yatıyorum :D

XPG D30 bellekler şuan bu hızlarda çalışıyor. 1.43v voltaj veriyorum. Öneriniz var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-05 235247.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-05 235247.png
    67,9 KB · Görüntüleme: 34

Geri
Yukarı