Rehber AMD Ryzen DDR4 RAM Overclock

Hakkında pek bilgi yok ama kötü bir çip olduğunu okudum. Kingston'dan Nanya çıktığını bilmiyordum. 1.35V'ı geçmeden 3600 MHz CL18'de bir ayar tutturmayı deneyin.
Maalesef uzun zamandır çıkıyor. Kötü yanı ise OC potansiyeli iyi değil.

tRTP için en iyi değer 6 ancak bu değer çoğu Samsung B-Die ''bin''inde bile zor. 8 en iyi değer diyelim.

Şuraya bir el atalım. :) Benim JJR 5 yapabildi. Voltajı 1.35V'da tutmak için CL ile pek uğraşmadım. Diğer Primary'leri de yapasım gelmedi.
ZenTimings_Screenshot.png

tCKE için en iyi değer 1'dir.

PowerDown kapalıyken kullanılmıyormuş bu ayar.

tWTRS için en iyi değer 4'tür.
tWTRL için en iyi değer 8'dir.

tWTRS'i 3 boot ettirebilmiştim fakat stabil değildi. Bu ayarları 3/6 yapabilmek mümkün.

tRP: Yine ''ns'' değerine etki eden bir ayardır. Farklı BIOS'larda ismi CAS PRE TIME olarak da geçiyor.

Bu RAS Pre Time olmalı. :D

Bunun dışında rehbere birkaç ufak ekleme yapabilirim. tRDRDDD ve tWRWRDD kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde, tRDRDSD ve tWRWRSD Single Rank bellek kullanılan sistemlerde kullanılmıyor. İstenilen değere ayarlanabilirler.

Single Rank sistemlerde Data Bus ayarları olarak:

RttPark - 48 Ohm veya RZQ/5
RttWr - Disabled
RttNom - Off öneriliyor. Kendi sistemimde de daha iyi zamanlamalar ve frekanslar görebilmiştim 5/3/off'a göre.

Dual Rank için ise:

RttPark - 240 Ohm veya RZQ/1 veya High Impedance
RttWr - 80 Ohm veya RZQ/3
RttNom(Kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde kullanılmıyormuş)- 34.3 Ohm veya RZQ/7 öneriliyor. Kendim test etmedim.

Gear Down Mode, Command Rate'i geçersiz kılıyor deniyor. Gear Down Mode Disabled ve Command Rate 1T girildiğinde stabilite sorunu yaşanıyorsa AddrCmdSetup - 56, olmazsa 61 girilebilir. tRTP, tCWL, tCL ve tWR'ı tek sayı girmek için Gear Down Mode'u kapatmak gerekiyor.

tRTP'in tWR'ın yarısına ayarlanması en doğrusudur. Örneğin tWR - 16 iken tRTP otomatik olarak 14'deydi, 12 yapmak istediğimde stabil olmamıştı fakat 8 stabil olmuştu.

tCWL, genellikle tRDWR yükseltildiği kadar düşürülebilir. tCL 16, RDWR 8, tCWL 16 iken tCL 16, tRDWR 10, tCWL 14 çok yüksek ihtimalle stabil olur.

tFAW'ın tRRDS × tRRDL'den ziyade 4 × tRRDS'e ayarlanması daha doğrudur. tRRDL yükseltiğinde tFAW biraz daha düşebiliyordu diye okumuştum. Kendim test etmedim.

tRAS veya tRP düşürülemiyorsa tRC yükseltmek denenebilir.

Aklıma şimdilik bu kadar geldi, ileride tekrar ekleyebilirim. Her neyse rehber için tekrar eline sağlık. @BerkayZ87

Son düzenleme:
Şuraya bir el atalım. :) Benim JJR 5 yapabildi. Voltajı 1.35V'da tutmak için CL ile pek uğraşmadım. Diğer Primary'leri de yapasım gelmedi. Eki Görüntüle 1892264

tWTRS'i 3 boot ettirebilmiştim fakat stabil değildi. Bu ayarları 3/6 yapabilmek mümkün.

Bu RAS Pre Time olmalı. :D

Bunun dışında rehbere birkaç ufak ekleme yapabilirim. tRDRDDD ve tWRWRDD kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde, tRDRDSD ve tWRWRSD Single Rank bellek kullanılan sistemlerde kullanılmıyor. İstenilen değere ayarlanabilirler.

Single Rank sistemlerde Data Bus ayarları olarak:

RttPark - 48 Ohm veya RZQ/5
RttWr - Disabled
RttNom - Off öneriliyor. Kendi sistemimde de daha iyi zamanlamalar ve frekanslar görebilmiştim 5/3/off'a göre.

Dual Rank için ise:

RttPark - 240 Ohm veya RZQ/1 veya High Impedance
RttWr - 80 Ohm veya RZQ/3
RttNom(Kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde kullanılmıyormuş)- 34.3 Ohm veya RZQ/7 öneriliyor. Kendim test etmedim.

Gear Down Mode, Command Rate'i geçersiz kılıyor deniyor. Gear Down Mode Disabled ve Command Rate 1T girildiğinde stabilite sorunu yaşanıyorsa AddrCmdSetup - 56, olmazsa 61 girilebilir. tRTP, tCWL, tCL ve tWR'ı tek sayı girmek için Gear Down Mode'u kapatmak gerekiyor.

tRTP'in tWR'ın yarısına ayarlanması en doğrusudur. Örneğin tWR - 16 iken tRTP otomatik olarak 14'deydi, 12 yapmak istediğimde stabil olmamıştı fakat 8 stabil olmuştu.

tCWL, genellikle tRDWR yükseltildiği kadar düşürülebilir. tCL 16, RDWR 8, tCWL 16 iken tCL 16, tRDWR 10, tCWL 14 çok yüksek ihtimalle stabil olur.

tFAW'ın tRRDS × tRRDL'den ziyade 4 × tRRDS'e ayarlanması daha doğrudur. tRRDL yükseltiğinde tFAW biraz daha düşebiliyordu diye okumuştum. Kendim test etmedim.

tRAS veya tRP düşürülemiyorsa tRC yükseltmek denenebilir.

Aklıma şimdilik bu kadar geldi, ileride tekrar ekleyebilirim. Her neyse rehber için tekrar eline sağlık. @BerkayZ87
Konuda cok eksik var ancak foruma olan ilgim azaldigi icin artik rehber acmayi dusunmuyorum.

Şuraya bir el atalım. :) Benim JJR 5 yapabildi. Voltajı 1.35V'da tutmak için CL ile pek uğraşmadım. Diğer Primary'leri de yapasım gelmedi. Eki Görüntüle 1892264
3600 MHz'de yapilabilir tabii, bu rehberi daha cok 3733+ frekanslar icin yaptim.
Kullanilabiliyor. Ben iki sekilde de kullandim.
Ben 2-4 kullaniyordum. Bin onemli bu degerde.
Bin ile alakali bu da. O degeri ben 2-2 yapabuliyorken farkli bir B-Die kullanan arkadasim 4-4'ten asagi inemiyordu.

Gear Down Mode, Command Rate'i geçersiz kılıyor deniyor.
Anakart ureticilerinin komikligi bu. ASUS'ta oyleyken MSI'da komplike.
tRTP, tCWL, tCL ve tWR'ı tek sayı girmek için Gear Down Mode'u kapatmak gerekiyor.
Evet.
Bu tur oran orantilar teorik olarak pek cok degerde var ancak oratikte her zaman yaramayabiliyor. Misal ben overclock yaparken butun oran orantilari denedigim haliyle 57ns alirken her degerin en dusugunu denedigimde 50ns gorebiliyordum stabil bir sekilde.

Son düzenleme:
Bin ile alakali bu da. O degeri ben 2-2 yapabuliyorken farkli bir B-Die kullanan arkadasim 4-4'ten asagi inemiyordu.
Kullanilabiliyor. Ben iki sekilde de kullandim.

Ben 1DPC+Single Rank ve PowerDown kapalı kullandığımdan bu zamanlamalar benim için göstermelik denebilir. Değiştirdiğimde hiçbir şey olmuyor. 1 girip geçtim hepsine.

3600 MHz'de yapilabilir tabii, bu rehberi daha cok 3733+ frekanslar icin yaptim.

Havalar sıcak olmasa 1.50V verip 4133 MHz CL17 yapacağım ama maalesef. :(

Edit: SOC'a 1.35V verdiğimde 4000 MHz 5/10 boot etti.

Ben 2-4 kullaniyordum. Bin onemli bu degerde.

CAD Bus ile oynarak ufak bir fark elde edilebilir deniyor, ama ufak bir fark.

Anakart ureticilerinin komikligi bu. ASUS'ta oyleyken MSI'da komplike.

Bazı MSI anakartlarda GDM kapatıldığında 2T'nin zorlandığını gördüm. Çok saçma.

Bu tur oran orantilar teorik olarak pek cok degerde var ancak oratikte her zaman yaramayabiliyor. Misal ben overclock yaparken butun oran orantilari denedigim haliyle 57ns alirken her degerin en dusugunu denedigimde 50ns gorebiliyordum stabil bir sekilde.

En doğrusu derken Micron'un paylaştığı bir yazıda görmüştüm. Ns değerini arttırmamıştı bende, sistemden sisteme değişiyor sanırsam.

Son düzenleme:
Şuraya bir el atalım. :) benim jjr 5 yapabildi. Voltajı 1.35V'da tutmak için CL ile pek uğraşmadım. Diğer Primary'leri de yapasım gelmedi. Eki Görüntüle 1892264

Powerdown kapalıyken kullanılmıyormuş bu ayar.

Twtrs'i 3 boot ettirebilmiştim fakat stabil değildi. Bu ayarları 3/6 yapabilmek mümkün.

Bu ras pre time olmalı. :D

Bunun dışında rehbere birkaç ufak ekleme yapabilirim. Trdrddd ve twrwrdd kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde, trdrdsd ve twrwrsd Single rank bellek kullanılan sistemlerde kullanılmıyor. İstenilen değere ayarlanabilirler.

Single rank sistemlerde data bus ayarları olarak:

Rttpark - 48 ohm veya RZQ/5
Rttwr - disabled.
Rttnom - off öneriliyor. Kendi sistemimde de daha iyi zamanlamalar ve frekanslar görebilmiştim 5/3/off'a göre.

Dual rank için ise:

Rttpark - 240 ohm veya RZQ/1 veya high ımpedance.
Rttwr - 80 ohm veya RZQ/3
Rttnom(kanal başına tek DIMM kullanılan sistemlerde kullanılmıyormuş)- 34.3 ohm veya RZQ/7 öneriliyor. Kendim test etmedim.

Gear down mode, command Rate'i geçersiz kılıyor deniyor. Gear down mode disabled ve command rate 1T girildiğinde stabilite sorunu yaşanıyorsa addrcmdsetup - 56, olmazsa 61 girilebilir. Trtp, tcwl, TCL ve Twr'ı tek sayı girmek için Gear down Mode'u kapatmak gerekiyor.

Trtp'in Twr'ın yarısına ayarlanması en doğrusudur. Örneğin twr - 16 iken trtp otomatik olarak 14'teydi, 12 yapmak istediğimde stabil olmamıştı fakat 8 stabil olmuştu.

Tcwl, genellikle trdwr yükseltildiği kadar düşürülebilir. TCL 16, trdwr 8, tcwl 16 iken TCL 16, trdwr 10, tcwl 14 çok yüksek ihtimalle stabil olur.

Tfaw'ın trrds × Trrdl'den ziyade 4 × Trrds'e ayarlanması daha doğrudur. Trrdl yükseltiğinde tfaw biraz daha düşebiliyordu diye okumuştum. Kendim test etmedim.

tRAS veya tRP düşürülemiyorsa trc yükseltmek denenebilir.

Hepsi doğru kendim de test ederken bunları yaşadım mesela twr 16 çekip trtp 10 değeri denedim stabil değildi ancak 8 stabildi ve daha performanslıydı.
"tcwl, genellikle trdwr yükseltildiği kadar düşürülebilir. TCL 16, trdwr 8, tcwl 16 iken TCL 16, trdwr 10, tcwl 14 çok yüksek ihtimalle stabil olur." bu da doğru şu an tam olarak 2. verdiğiniz değerleri kullanıyorum 1.den daha stabil ve performanslı çalışıyor. "tRAS veya tRP düşürülemiyorsa trc yükseltmek denenebilir." doğru önce trc değerini yükseltip tRAS ve tRP değerlerini düştüğü kadar düşürdüm en sonda trc düştüğü yere kadar düşürdüm daha stabil ve daha performanslı çalışıyor.

4 adet Corsair Vengeance 8 GB 3200 CL16 RAM'leri çok fazla ayar kurcalamadan biraz voltaj artırarak bu hale getirdim, sizce nasıl?

xx.png

Bu da AIDA64 test sonuçları

aida1.png

Son düzenleme:
Google Drive Thaiphoon Burner raporu.

Merhaba, hocam Patriot Viper 4 blackout series 32 GB(16x2) 3200MHz RAM'in çipi nasıl, OC kabiliyeti var mıdır, bakabilirseniz sevinirim.

XMP'de CL değeri 16-20-20-40 şeklinde. Ben CL değerlerini 16-18-18-36 şeklinde BIOS'tan değiştirdim.

B450 M-A Pro Max anakart, Ryzen 5 5600G işlemcisi ve Balistix 16x2 3200Mhz Ramlerine bu ayarlar olur mu? XMP kapalı reoprt aldım.

Dosya Ekleri

• IMG_0378.jpeg
    IMG_0378.jpeg
    110,8 KB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı