AMD Ryzen'de XFR nedir?

Haswell ile Skylake arasında tek çekirdek performansı olarak çok fark yok. AMD'nin yapacağı en iyi şey işlemcilerin frekansını yükseltmek, bu arada anlaşmalı olduğu GF ve TSMC'nin silikon kalitesi daha iyi olan işlemci üretmesi frekansın yükselmesinde büyük rol oynuyor. Frekans arttırdığında tek çekirdek performansında da yükseliş olacaktır. Zen 2 ile tek çekirdek performansının iyice artacağını düşünüyorum.

Peki 1500X yerine 1600 hakkında ne düşünüyorsunuz ? stock fan ile kullanıcağım ikisinde, hangisi daha iyi bir tercih olur sebebiyle açıklarsanız sevinirim. Diğer merak ettiğim şey 60 derece altında 1500X'in 1600'ü geçtiği birşey var mı ?

Ryzen 5 1500X 4/8 çekirdek iken, Ryzen 5 1600 6/12 çekirdektir. Ryzen 5 1500X'in frekansı yükselince ancak kendisini geçebilir, 1600'e yaklaşamaz. Bunu F16'nın arkasından koşmak gibi düşün, koşmayı bırakıp arabayla(O.C) yetişmeye çalışıyor... Tabii bu sadece misal, daha iyi anlaşılması için abartı kattım.

1600'ün F/P oranı 1500X'e göre daha iyi. Aynı TDP değerine sahip ve fiyat farkı epeyce az.

Ryzen 7 1700 çoklu çekirdek performansında O.C ile i7 6900K ile yarışabiliyor diye bir yorum görmüştüm Youtube'da. İlk başta biraz abartı gibi geldi. Ama tabi ki doğruluk payı var. Özellikle TDP değeri düşük olduğu için ve soğutucusunun kaliteli olması sebebiyle bu birazcıkta olsa mümkün gibi. Siz ne düşüyorsunuz?

Ryzen 7 1700 çoklu çekirdek performansında O.C ile i7 6900K ile yarışabiliyor diye bir yorum görmüştüm Youtube'da. İlk başta biraz abartı gibi geldi. Ama tabi ki doğruluk payı var. Özellikle TDP değeri düşük olduğu için ve soğutucusunun kaliteli olması sebebiyle bu birazcıkta olsa mümkün gibi. Siz ne düşüyorsunuz?
Düşünmüyorum...
123.jpg

@ozgurcan112
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ryzen serisi o ilk çıktığındaki gibi değilmiş, 7640x'den belli ki yeni bir test bu. Ben yeni testleri takip etmemiştim. Şuanki hali ile 1700 tercih edilir. (y)

Tek çekirdek performansı sadece tek çekirdek kullanan uygulamalarda fark yaratır. Az çekirdek kullananlarda da fark yaratır, fakat epeyce azdır ve aşılabilir. Sadece ve sadece bir tane çekirdek kullanan uygulamalarda farkını ortaya koyar. Ancak yıl 2017.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı