Ryzen İşlemcilerde XFR Kaç Çekirdekte Aktif Oluyor?

SvenNoderT

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Ryzen 5 1500X 4 çekirdek 8 izlekli işlemcim var. Bu değerlere göre XFR ile 3.9 GHz'e çıkıyor, dört çekirdek birden mi XFR ile 3.9 GHz'e çıkıyor?
IMG_0914.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı işlemciye sahibim, anakart olarak da ASUS Prıme B350 M A kullanmaktayım. Anakartın BIOS'u üzerinden maksimum performans modunda çalıştır dediğimde 3.8 GHz ile tam yükte işlemcim çalışabilmekte lakin bunun 3.9 olduğunu hiç görmedim. Nasıl oluyormuş acaba?

Ben de aynı işlemciye sahibim, anakart olarak da ASUS Prıme B350 M A kullanmaktayım. Anakartın BIOS'u üzerinden maksimum performans modunda çalıştır dediğimde 3.8 GHz ile tam yükte işlemcim çalışabilmekte lakin bunun 3.9 olduğunu hiç görmedim. Nasıl oluyormuş acaba?
İşlemci yük altındayken belli bir sıcaklığın altındaysa (bildiğim kadarıyla 60 derece) işlemci otomatik olarak frekansını yükseltiyor.

2600x için ele alalım. Oyuna girdiğiniz XFR frekansı olan 4.25 Ghz ile çalışmaya başlıyor. İşlemci ısındıkça dengeli bir şekilde hız aşağıya iniyor. Güzel bir soğutmaya sahipseniz 4 ghz in altına inmezsiniz. Soğutmam kötü olduğu zaman 3.8 ghz kadar indiğini gördüm. 80-90 derece arasındaydı 3.8 de.

Yanlışım varsa düzeltin ancak bu XFR yalnızca X chipsetli anakartlarda çalışıyordu.
Hayır, tüm Ryzen işlemcilerde XFR özelliği var. Ancak "X" serisi Ryzen işlemcilerde daha yüksek frekanslara çıkabiliyor. Anakart olarak "X" ve "B" serisi anakartlarda XFR özelliğinin çalıştığına eminim ancak "A" serisi anakartlarda çalışıyor mu tam olarak emin değilim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı