AMD Sempron 140 sistem açılmıyor

zValiant

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel Core i3-4130.
Ekran kartı: AMD Radeon RX 480 4 GB.
RAM: Kingston 8 GB DDR3 1333MHz.
Depolama: 230 GB SATA3 SSD.
Anakart: Gigabyte H81M-DS2 rev 3.0.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro 64-bit 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
Kingston 4.00 GB DDR2 800 MHz (kullanılabilir miktar: 3.75 GB)
SSD veya HDD modeli
233 GB SATA II HDD (model: Samsung HD252hj)
Ekran kartı
NVIDIA GeForce 7025 / NVIDIA nforce 630a (256MB)
Anakart
ASRock N68C-S UCC
İşlemci
AMD Sempron 140 2.70 GHz (Tek çekirdek)
Merhabalar, bilgisayar çalışır durumdayken abimin ayağı klavyenin kablosuna takılmış, bilgisayar pek hareket etmedi fakat hoparlörlerden aşırı yüksek bir cızırtı sesi geldi. Başta hoparlör bozuldu sandık fakat bilgisayar donmuştu, mavi ekran vermedi varolan görüntü dondu öylece. Bilgisayarı düğmesine basarak kapattım, geri açmaya çalıştığımda açılmadı. Ekrana görüntü gelmedi ve bilgisayar açılınca anakarttan gelmesi gereken bip sesi de gelmiyor. İçini açıp baktım her şey düzgün gibi görünüyor, güç geliyor fakat bilgisayar açılmıyor. Anakarttan bir uyarı sesi de gelmiyor, sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

Çıkarılabilecek parçaların yerlerini kontrol edin bence. İşlemci belki yerinden oynamaz ama ekran kartı - RAM gibi parçaların tam oturduğunu tekrar kontrol edin. Aslında bunlarda da sıkıntı olsa ilgili bip sesi gelir. Umarım anakartta bir sorun olmamıştır.

Denedim, anakartta bir sorun yok gibi görünüyor çünkü ram olmadan çalıştırmaya çalışınca bip bip diye uyarı sinyali veriyor. Ayrıca PSU çalışırken fanından biraz garip bir ses çıkıyor. Açılmaması dışında içindeki her şey düzgün gibi.

RAM adedi birden fazla birini takıp deneyin ayrı ayrı. Ekran kartına da bakın. Anakart üzerinde onboard çıkış varsa ekran kartını çıkarıp oradan görüntü almayı deneyin. En azından sorun bulununca çözüme yaklaşılır.

Ram slotlarından biri yanık olduğu için tek slot kullanıyorum, ve zaten onboard dan görüntü alıyorum harici bir ekran kartı yok bilgisayarda.
Bios pilini çıkarıp takmayı denedim sorun bios ayarlarındadır diye, olmadı.

Şimdi işlemcide zaten sorun olacak bir durum yok.
RAM de değil diyorsunuz.
HDD sorun olsa yine de ekran gelir.
Ekran kartınız yok.
Bağlantı- kablolar vs sorun yok dediniz.
Geriye sadece anakart kalıyor.

Şimdi işlemcide zaten sorun olacak bir durum yok.
RAM de değil diyorsunuz.
HDD sorun olsa yine de ekran gelir.
Ekran kartınız yok.
Bağlantı- kablolar vs sorun yok dediniz.
Geriye sadece anakart kalıyor.
Ram bozuldu mu diye test etmek için aynı marka model bir ram taktım sonuç aynı. Önceden de böyle bir şey olmuştu HDD'nin kablosunu çıkarıp takınca düzelmişti. Fakar sorun HDD'de olsa ekrana görüntü gelip No bootable media gibi bir yazı yazması lazım. İşlemci soğutucusunun vidaları biraz yalama olduğu için tam takılı değil, termal macununu yenilemeyi deneyeceğim olmazsa bilgisayarcıya götürmekten başka çare kalmıyor.

İşlemci sağlam bir şekilde oturduğu için sorun olacağını düşünmedim fakat tam sabitlenmemiş ise ondan da sıkıntı olabilir. HDD yi tamamen söküp görüntü almayı denediniz mi?
Ayrıca işlemciyi de kontrol ediniz yine.

Araştırmalarıma göre işlemci de sorun olduğu zaman bendeki gibi oluyormuş, yani görüntü gelmiyor ve uyarı sinyali de vermiyormuş. İşlemciyi nasıl kontrol edebilirim? Elimde sisteme uygun başka bir işlemci yok.

RAM çıkarınca bip sesi geliyor diyorsunuz ama uyarı sinyali veriyor yani?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…