AMD sistem boşta kilitlenme

Sedat34

Decapat
Arkadaşlar ASUS duan 5500XT Evo 8 GB ekran kartını kullanıyorum. Ama PC boştayken kitlenmeler oluyor sebebi nedir bilgisi olan var mı?

Sistemim.
MSI B450M PRO M.2 V2 anakart.
SanDisk 3D 512 GB SSD.
AMD Ryzen 5 2600 islemci.
ASUS Dual 5500XT 8 GB ekran kartı.
G.Skill 8*2=16 GB 3000MHz RAM.
FSP 550 Watt 80+ PSU.

Deneme yanılmalarım:

1) 20.2.2 sürümünü kullanıyordum boşta PC kitledi.
2) 20.4.2 sürümünü kullanıyordum boşta PC kitledi.
3) 20.9.1 sürümünü kullanıyorum şu an da yeni yükledim fakat kasanın Power tusuna bastığım zaman ekran gelmiyor resetledikten sonra ekran geliyor. Henüz kitliyor mu kitlemiyor mu bilmiyorum ilerleyen zamanlarda görcez.
4) Dual RAM kullanıyorum 2*8=16 GB RAM'leri tek tek calıstırdım yine kitliyor.

Not= Bu sorun donanımsal mı? Yazılımsal mı? Ne zamandır uğrasıyorum çözüm bulamadım. Kasayı ben dizdim o yüzden garanti farklı yerlerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun ekran kartında :) Ne kadar uğraşırsanız uğraşın. Driver ile yani problem deneye deneye bulacaksınız çözümü driver konusunda.

Sorun ekran kartında :). Ne kadar uğraşırsanız uğraşın. Driver ile yani problem deneye deneye bulacaksınız çözümü driver konusunda.
Ekran kartı konusunda nasıl emin olabildiniz? Yeterli bilgi bile yok. Keşke önce bir bilgi alsaydınız da sonra deseydiniz.

Sorun ekran kartında :) ne kadar uğraşırsanız uğraşın. Driver ile yani problem deneye deneye bulacaksınız çözümü driver konusunda.

Sinir bozucu ya anlamadım gitti adam akıllı bir şeyde bulamadım. Bildiğiniz ya da sorun cıkarmayacak sürücü varsa söylerseniz sevinirim. 5500XT kullanan illaki vardır.
1) Sisteme USB yolu ile takılı olan şeyleri teker teker çıkartarak deneyin.
2) Komut Istemi'ni yönetici olarak başlatın ve "sfc /scannow" komutunu girin. Bozuk sistem dosyası varsa onu onaracak.

Deneyeceğim.

@kino adlı arkadaşımızın geçen gün benzer konuda bir incelemesini gördüm. Belki rüca edersek size de yardımı dokunabilir.

Kilitlenmeler birçok sebepten olabilir bildiğim kadarıyla PSU - RAM - SSD veya anakart ya da ekran kartının bozuk olması ya da OC yapılıp stabil olmayan sistemler gibi.

Bu arada XMP kapalı ve BIOS'u pilden resetleyerek deneyin derim.

@Sedat34 Ekran kartını ne kadar süredir kullanıyorsun? Daha önce sorunsuz kullanıyordun da sonradan mı sorunlar başladı? Çünkü 5500 XT sorunsuz bir model ve tüm yeni sürücülerde aynı stabillikte çalışıyor. Öncelikle yazılımsal bir sorun demek için yeterli bilgiyi vermemişsin. BIOS ve Windows güncel mi, chipset driver yüklü mü bunlardan emin olmamız lazım.

AMD ve Sapphire'ın bana söylediği adımları sana söyleyeyim yap. Bu şekilde yazılımsal bir sorun olmadığından emin olabilirsin.

Burada anakartının son BIOS sürücüsünü indir USB dosyasına at ve güncelle eğer güncel değilse. Sonrasında ise anakartının BIOS pilini 1 dakika çıkartıp geri tak da CMOS temizlensin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan AMD chipset driver'ı kur eğer kurmadıysan.

Hatta tavsiyem BIOS güncellemesi sonrası format atıp Windows'u, sürücüleri vb. tamamen sıfırdan güncel olarak kurman. Bundan sonra da sorun çıkarsa zaten donanımsal demektir. Bu da ekran kartı, işlemci, güç kaynağı vb. olabilir. Ne şekilde sorun yaşadığın önemli. Bu sadece oyunlarda mı oluyor? Yoksa masaüstünde de oluyor mu?

Bu benim yaşadığım sorundu 550w 80+ Gold güç kaynağı çözdü hepsini.

Son düzenleme:
@Sedat34 ekran kartını ne kadar süredir kullanıyorsun? Daha önce sorunsuz kullanıyordun da sonradan mı sorunlar başladı? Çünkü 5500 XT sorunsuz bir model ve tüm yeni sürücülerde aynı stabillikte çalışıyor. Öncelikle yazılımsal bir sorun demek için yeterli bilgiyi vermemişsin. BIOS ve Windows güncel mi, chipset driver yüklü mü bunlardan emin olmamız lazım.

AMD ve Sapphire'ın bana söylediği adımları sana söyleyeyim yap. Bu şekilde yazılımsal bir sorun olmadığından emin olabilirsin.

Burada anakartının son BIOS sürücüsünü indir USB dosyasına at ve güncelle eğer güncel değilse. Sonrasında ise anakartının BIOS pilini 1 dakika çıkartıp geri tak da CMOS temizlensin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buradan AMD chipset Driver'ı kur eğer kurmadıysan.

Hatta tavsiyem BIOS güncellemesi sonrası format atıp Windows'u, sürücüleri vb. tamamen sıfırdan güncel olarak kurman. Bundan sonra da sorun çıkarsa zaten donanımsal demektir. Bu da ekran kartı, işlemci, güç kaynağı vb. olabilir. Ne şekilde sorun yaşadığın önemli. Bu sadece oyunlarda mı oluyor? Yoksa masaüstünde de oluyor mu?

Bu benim yaşadığım sorundu 550W 80+ Gold güç kaynağı çözdü hepsini.

Dostum Instagram verir misin özelden konusalım.
@Sedat34 Ekran kartını ne kadar süredir kullanıyorsun? Daha önce sorunsuz kullanıyordun da sonradan mı sorunlar başladı? Çünkü 5500 XT sorunsuz bir model ve tüm yeni sürücülerde aynı stabillikte çalışıyor. Öncelikle yazılımsal bir sorun demek için yeterli bilgiyi vermemişsin. BIOS ve Windows güncel mi, chipset driver yüklü mü bunlardan emin olmamız lazım.

Buradan AMD chipset driver'ı kur eğer kurmadıysan.

Bu benim yaşadığım sorundu 550w 80+ Gold güç kaynağı çözdü hepsini.

oyunda sorun yok pc boştayken yapıyor. ekran kartım daha 4 aylık anca.

@Sedat34 Instagram'lık bir durum yok detaylıca açıkladım burada. Tüm bunları yaptıktan sonra devam ediyorsa donanımsaldır. Ayrıca boştayken kitlemesi bana göre ekran kartı ve güç kaynağından kaynaklı gibi gelmedi. Yazılımsal veya SSD, anakart vb. sorunu olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı