AMD sistem için DDR5 beklenmeli mi?

Bütçe
25000 30000

OksiDat

Hectopat
Merhaba. Ben şu sıralar bir PC toplayacağım ama AMD DDR5 Eylül'de çıkacak deniyor o kadar beklemeli miyim? Ben şu an alırsam 5800X alacağım. Performansta ve fiyatta anakart ve RAM fiyatları dahil. Ne kadar artış olur? Ve PC'nin ömrünü ne kadar arttırır acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şu an için beklemeye çok gerek duymuyorum. Çünkü teknoloji yeniliktir. DDR5 çıkınca da yeni şeyler gelecek. Hepsini beklersen bir şey alamazsın.
(Şahsi fikrim)

Bende aynı fikirdeyim, ben 10 senedir almıyordum mesela 3 gün önce aldım DDR5 beklenir mi? Sana bağlı bir şey.

Alacağın sistemi bilmiyorum ama ben yeni GTX 1060 gücünde GPU performansı verdiğini iddia eden yeni APU'yu bekleyeceğim. Buna değer çünkü.
FSR, RSR, RT gibi teknolojiler kullanılır ve oyun sorunu cidden biter. Bir çok oyunu ekran kartsız 60 FPS ve güzel ayarlar oynayabilirsin çünkü.

Ayrıca işlemci tarafı güzel bir önbellek, düşük nm değerleri ve en az 6C/12T yapısında olabilir. Üstelik yeni mimari yada bir önceki mimariden esinlenilirse çok güzel olur ve benim için gereğinde fazla güçlü olur.

DDR5'i güzelce araştır. Değeceğini düşünüyorsan beklersin.

DDR5 piyasaya yeni yeni çıkmışken hala DDR3 çip üretiliyor, DDR4 teknolojisinin de en az DDR3 kadar uzun ömürlü olacağı öngörüsündeyim. Zira DDR4 çıktığında piyasada kabul görüp yaygınlaşması birkaç yıl sürdü, DDR4'ü ne markalar ne de kullanıcılar çat diye gözden çıkarmaz/çıkaramaz.
Kısaca, bilgisayara ihtiyacınız varsa elinize para geçtiğinde edinin, yarın veyahut bir sonraki gün donanım fiyatlarının sabit kalacağının garantisi yok.

Şu haberi de ekleyeyim, yanlış olmasın:

Beklentilerinize göre değişir. Ben bekleyeceğim. Benim yeni toplayacağım bilgisayardan beklentim beni 5-10 yıl kemiksiz götürmesi olacak. Bu her sene çıkan iphone gibi bir şey değil, çıkarmış olmak için çıkarmıyorlar, yepyeni bir teknoloji vaat ediyorlar.

Eylül ayında yeni ekran kartları, yeni işlemciler falan ortalık bayağı bir coşacak ama ihtiyacın varsa 7-8 ay beklemeye değmez. İlk çıktığında stok sıkıntılarından dolayı fiyatlar balon oluyor. Piyasanın oturması 2023 Ocak ayını bulur.

Alacağın sistemi bilmiyorum ama ben yeni GTX 1060 gücünde GPU performansı verdiğini iddia eden yeni APU'yu bekleyeceğim. Buna değer çünkü.
FSR, RSR, RT gibi teknolojiler kullanılır ve oyun sorunu cidden biter. Birçok oyunu ekran kartsız 60 FPS ve güzel ayarlar oynayabilirsin çünkü.

Ayrıca işlemci tarafı güzel bir önbellek, düşük nm değerleri ve en az 6C/12T yapısında olabilir. Üstelik yeni mimari ya da bir önceki mimariden esinlenilirse çok güzel olur ve benim için gereğinde fazla güçlü olur.

DDR5'i güzelce araştır. Değeceğini düşünüyorsan beklersin.

Ben sistemin uzun ömürlü olması için DDR5 bakıyordum Intel almaya kalkissam anakart fiyatları çok uçuk. Ben galiba R7 5800Xli bir sistem alacağım zaten ekran kartım var.

Yeni konular

Geri
Yukarı