AMD sistemde 16 GB RAM 8 GB kullanılabilir hatası

Tuna06711

Hectopat
Arkadaşlar, sabah kalktım ekran kartım ısınıyor diye sadece ekran kartımı söktüm dışından hava püskürttüm fırçayla temizlik yaptım bilgisayara ve ekran kartına. Bilgisayarı açtım her şey güzel sorunsuz duruyordu. Sonra bir gördüm ki kullanılabilir RAM miktarı 8 GB gözüküyor. CMOS sıfırladım, sorun çözülmedi. RAM'lerin ikisini ayrı ayrı taktım, birinden görüntü aldım diğerinden alamadım. Bozulmuş olma ihtimali yüksek diyorum.
Ama hiç RAM'e dokunmamıştım ve statik elektrik konusuna dikkat eden birisiyim, kondansatörleri boşaltmadan temizlik asla yapmam.

Durduk yere bozulmuş olabilir mi ya? Yoksa deneyebileceğim başka bir şey var mı?
Yoksa servis ile görüşeceğim garanti bitmedi ise yollarım garantiye. Teşekkürler herkese şimdiden.

Görüntü vermeyen RAM'in pinleri silgi ile hafifçe silip temizler misin? Bir de RAM portları çok az hava tut portlara toz sıkışmış olabilir.

Şu an RAM'lerin ikisini de silgi ile silip denedim teker teker. İkisi de görüntü verdi. İkisini bir taktım ardından. Sorun çözülmüş, teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı