Rehber AMD sistemler ile evde ETH mining yapma

Merhabalar, çok fazla konu açıldığı için böyle bir rehber hazırlama gereği duydum. İlk rehberim olduğu için hatalarımı mazur görün efendim. Lafı çok uzatmadan başlayalım.

1-) Öncelikle bir kripto para borsası hesabı lazım. Ve bu parayı borsadan çekmeniz için de bir Papara hesabı lazım. Papara hesabı açmayı bu rehberde anlatmayacağım. Kazım yapmak veya normal kripto alım satımlarınızı yapmanız için önerdiğim borsa binance borsasıdır. Referanslı link bırakmıştım ancak moderatör tarafından silinmiş. Linkler referanssızdır.

Binance global link: Ücretsiz hesap oluştur | Binance

Binance TR link: Hesap Oluştur | Binance TR

2-) Şimdi AMD ayarlarına girelim ve bilgi işlem modunu açalım. Bunu açmazsak verimli madencilik yapamayız.
-Masaüstünden sağ tıklayarak AMD Radeon ayarlarına girelim.
-Sağ üst köşeden "ayarlar" ikonu olan çarka tıklayalım.
-"Ekran kartları" bölümüne inip aşağı inelim ve "gelişmiş" kısmına girelim.
-"GPU iş yükü"nü "bilgi işlem" olarak değiştirelim.

Eki Görüntüle 899898

3-) Evet şimdi bir madencilik uygulamasına ihtiyacımız var. Benim tavsiyem PhoenixMiner ancak bu programda sıkıntı yaşayanlar için Claymore programının da linkini bırakacağım. Her zaman son çıkan sürümünü kullanmakta fayda var.

PhoenixMiner: PhoenixMiner 5.5c - AMD+NVIDIA GPU Miner [2021]
Claymore miner: Download Claymore Dual Miner 15.0 (Ethereum AMD/NVIDIA)

Eki Görüntüle 899910

4-) İndirdikten sonra klasöre çıkartalım. ( sıkıştırılmış dosya şifresi Phoenix miner için "Phoenix", claymore için ise "claymore". )

Eki Görüntüle 899915

5-) Şimdi klasörde bir sürü BAT uzantılı dosya olduğunu fark edeceksiniz. "start_miner.bat" veya "start.bat" dosyasını bulup, sağ tıklayıp düzenleye girin.

Eki Görüntüle 899927

Eki Görüntüle 899928

Düzenlememiz gereken şeyler:
-Borsada veya sanal cüzdanda Ethereum ( ETH ) yatırma cüzdan kodumuz.
-Worker ( işçi ) ismimiz.
-Kazım yapmak istediğimiz havuzumuz.
6-) Buradan itibaren konu ikiye ayrılıyor.
1-Binance Pool için ayarlar. Gücünüz ve kart sayınız ne olursa olsun günlük ETH yatımı.
2-Standart havuz için ayarlar. Kazım gücünüze bağlı olarak düşük güçten yüksek güce "2 haftada" - "haftalık" - "günlük" ETH yatımı. Eğer sadece bir karta sahipseniz ve bu kart RTX 3090 değilse Binance Pool kullanmanızı öneririm.
6.1-) Standart havuz kullanacaksanız:
Binance hesabınıza giriş yapıp sağ üstteki "cüzdan" kısmından "spot cüzdanı" bölümüne girin.

Eki Görüntüle 899996

Ardından ETH diye aratma yapıp ETH için "yatırma" kısmına girin.

Eki Görüntüle 900002

Burada erc20 seçili olduğundan emin olun. İşaretlediğim "0x6657AE66229FD73F4E005D840740967256460C62" kodu mesela benim cüzdanımı temsil etmekte. Artık cüzdan kodumuza sahibiz. Artık miner programımızı düzenleyebiliriz.

Eki Görüntüle 900003

Ethermine havuzu için örnek .bat dosyası ayarları:
Örnek ".bat" dosyası ( standart havuzlar için ):
# Phoenix miner için #
-Kendinize göre ayarlamanız gerekenler-
GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
PhoenixMiner.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal *binance cüzdanı ETH yatırma kodunuz* -epsw X -rxboost 1 -eworker *işçi isminiz* -clkernel 0 -mode 1
-Ayarladıktan sonra nasıl gözükmeli-
GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
PhoenixMiner.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal 0x6657ae66229fd73f4e005d840740967256460c62 -epsw X -rxboost 1 -eworker spidevren -clkernel 0 -mode 1
# Claymore miner için #
GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal *binance cüzdanı ETH yatırma kodunuz* -epsw X -rxboost 1 -eworker *işçi adınız* -clkernel 0 -mode 1
Düzenlediğimiz ".bat" dosyanızın son görünümü aşağı yukarı böyle olmalı:

Eki Görüntüle 900024

6.2-) Binance pool kullanacaksanız:
Binance pool sayfasında üstteki "finans" bölümünden "binance pool"a girelim.

Eki Görüntüle 900005

Sağ kısımdan "account management" kısmına girelim.

Eki Görüntüle 900011

Yeni bir madencilik hesabı oluşturalım.

Eki Görüntüle 900013

Burada mining account kısmına yazacağımız isim binance pool için cüzdan kodumuza denk geliyor. "-ewal 0x6657ae66229fd73f4e005d840740967256460c62" yerine "-ewal riokoyosbinance2" yazacağız yani miner programımızı düzenlerken. Anlamadıysanız ileride anlayacaksınız merak etmeyin. Remarks kısmını boş bırakabilirsiniz.

Eki Görüntüle 900014

Binance pool için örnek ".bat" dosyası ayarlarımız:
"Örnek ".bat" dosyası ( binance pool )":
# Kendinize göre doldurmanız gerekiyor - Phoenix miner #
GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
PhoenixMiner.exe -epool ethash.poolbinance.com:1888 -ewal *binance pool mining account adınız* -epsw X -rxboost 1 -eworker *buraya istediğiniz ismi verebilirsiniz.* -clkernel 0 -mode 1
# Claymore miner #
GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
EthDcrMiner64.exe -epool ethash.poolbinance.com:1888 -ewal *binance pool mining account adınız* -epsw X -rxboost 1 -eworker *buraya istediğiniz ismi verebilirsiniz.* -clkernel 0 -mode 1
Düzenlediğimiz ".bat" dosyası aşağı yukarı böyle gözükmeli finalde:

Eki Görüntüle 900028

7-) Her şeyimiz hazır ancak öncesinde kartımızı mining için maksimum verimliliğe getirmeliyiz. Bunun için de undervolt yapıp Memory Clock'a da overclock yapmanız gerekmekte. Her kart için ayarlar değiştiğinden sabit bir öneri yapamıyorum. Deneme yanılma yoluyla veya forumdan bakarak maksimum verim alabileceğiniz değerleri kendiniz bulmalısınız.
:cool: evet artık mining programımızı çalıştırıp ETH kazmaya başlayabiliriz.

Eki Görüntüle 900033

:cool: evet bir sorunun geldiğini hissediyorum. Peki kazım değerlerimizi nerede göreceğiz?
Ethermine'da "cüzdan" kodunuzu ana sayfadaki aratma bölümüne yapıştırıp bakabilirsiniz.

Eki Görüntüle 900039

Binance Pool'da ise eğer hesabınıza giriş yapmışsanız "Bitcoin Mining Pool | Bitcoin Mining Contracts | Crypto Mining Pool | Binance" kısmından kontrol edebilirsiniz.

Eki Görüntüle 900042

9-) Paranızı Binance'dan çekmek için ise ETH'lerinizi satıp TRY elde edebilirsiniz. Ardından da Papara hesabınıza çekebilirsiniz.

Uzun, sıkıcı ve hata dolu olabilir rehber. Kusuruma bakmayın ve okuduğunuz için teşekkürler. Umarım birazcık olsun yardımcı olabilmişimdir.
Rehber için teşekkürler. Benim sormak istediğim şu. Nvidia gtx1660 sahibiyim. Sitede biriken ethereum için sorgulamak istediğimde yaptığım kazımı görüyorum. Buraya kadar tamam ama eht yi; cüzdana çekmek için minimum eht miktarına ulaşınca, gereken süreyi yanlışım yoksa 6 ay hesapladım. 7/24 çalışsa. Günde 12 saat pc çalıştırsam 1 sene de minimum çekim limitine erişeceğim. Tek kart için bir yöntem yok mu? Yaptığım kazımı günlük olarak cüzdana yatıracak bir yöntem. Bunu nasıl yapacağız? Mining rig sistem bu süreyi kısaltır da benim dediğim o değil yani. Kazım yapınca o günün hasılatını gerçek zamanlı gönderebilir miyim cüzdana?

Son düzenleme:
Rehber için teşekkürler. Benim sormak istediğim şu. Nvidia gtx1660 sahibiyim. Sitede biriken ethereum için sorgulamak istediğimde yaptığım kazımı görüyorum. Buraya kadar tamam ama eht yi; cüzdana çekmek için minimum eht miktarına ulaşınca, gereken süreyi yanlışım yoksa 6 ay hesapladım. 7/24 çalışsa. Günde 12 saat pc çalışırsam 1 sene de minimum çekim limitine erişeceğim. Tek kart için bir yöntem yok mu? Yaptığım kazımı günlük olarak cüzdana yatıracak bir yöntem. Bunu nasıl yapacağız? Mining rig sistem bu süreyi kısaltır da benim dediğim o değil yani. Kazım yapınca o günün hasılatını gerçek zamanlı gönderebilir miyim cüzdana?
Binance pool tam olarak çözümünüz oluyor. Anlatımı konuda mevcut. Binance poolda günlük yatıyor kart sayınız ve gücünüz ne olursa olsun.

Binance pool tam olarak çözümünüz oluyor. Anlatımı konuda mevcut. Binance poolda günlük yatıyor kart sayınız ve gücünüz ne olursa olsun.
Eyvallah teşekkür ederim. Binance pool oluşturmalıyız yani tek kart için. Ben Paribu hesabı açıp da denemiştim claymore mining ile bilmediğimden. Sonra minimum limite ulaşacağım süreyi hesap edince hayal kırıklığı yarattı. Binance pool yöntemini açıklarsanız detaylı olarak sevinirim. Binance hesabım da var da detayını hiç bilmiyorum. Mining rig sistem kurmak hayal gibi. Çoğu insan tek kart kullanıyor. Tek kart işini detaylı anlatan bir video görmedim. Ayrıca rehber için teşekkürler eline sağlık. Detaylı olmuş. Nvidia için, Nvidia driver ında overclock yapmadan gereken bir ayar var mı amd de iş yükü ayarı var mesela. Nvidia için buna benzer bir ayar var mı? Nvidia Gtx1660 21mh ile kazım yapıyor. Rx570 8gb bile etmiyor sanırım. Kartın düz versiyonuna sahibim super modeli değil. Farkı sadece ramler.

Son düzenleme:
Eyvallah teşekkür ederim. Binance pool oluşturmalıyız yani tek kart için. Ben Paribu hesabı açıp da denemiştim claymore mining ile bilmediğimden. Sonra minimum limite ulaşacağım süreyi hesap edince hayal kırıklığı yarattı. Binance pool yöntemini açıklarsanız detaylı olarak sevinirim. Binance hesabım da var da detayını hiç bilmiyorum. Mining rig sistem kurmak hayal gibi. Çoğu insan tek kart kullanıyor. Tek kart işini detaylı anlatan bir video görmedim. Ayrıca rehber için teşekkürler eline sağlık. Detaylı olmuş. Nvidia için, Nvidia driver ında overclock yapmadan gereken bir ayar var mı amd de iş yükü ayarı var mesela. Nvidia için buna benzer bir ayar var mı? Nvidia Gtx1660 21mh ile kazım yapıyor. Rx570 8gb bile etmiyor sanırım. Kartın düz versiyonuna sahibim super modeli değil. Farkı sadece ramler.
Binance pool için yeterince detaylı açıklama mevcut konuda aslında. T-REX miner kullanmanızı öneririm bu arada Nvidia kartlar için. Ayrıca GPU iş yükü olayı sizde yok diye biliyorum.

İnanın ben de bilmiyorum. Keşke bu ayar bende de olsa.

Çözümünü bulursanız, bana haber verirseniz çok memnun olurum.
O ayar RX 5000-6000 serisinde bulunmuyor. Çözümü yok yani. Ama şöyle bir şey de var, RX 500 serisi bir ekran kartı bilgi işlem modunda değilken 10mh/s falan alıyor ama bilgi işlem modundayken oyun performansı düşüyor. RX 5000 serisi her zaman yüksek alması gereken mh/s değerini alıyor ve oyunlarda vermesi gereken performansı veriyor.

Binance pool için yeterince detaylı açıklama mevcut konuda aslında. T-REX miner kullanmanızı öneririm bu arada Nvidia kartlar için. Ayrıca GPU iş yükü olayı sizde yok diye biliyorum.
T-Rex miner ı bir arkadaşımdan da duydum. Bundan bahseder misiniz? Sitesi nedir program nasıl edinilir? Ayarı nedir? Cüzdan nasıl tanımlanır vs... Binance pool hesabı buna nasıl eklenir?

O ayar RX 5000-6000 serisinde bulunmuyor. Çözümü yok yani. Ama şöyle bir şey de var, RX 500 serisi bir ekran kartı bilgi işlem modunda değilken 10mh/s falan alıyor ama bilgi işlem modundayken oyun performansı düşüyor. RX 5000 serisi her zaman yüksek alması gereken mh/s değerini alıyor ve oyunlarda vermesi gereken performansı veriyor.
Merhaba. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

T-Rex miner ı bir arkadaşımdan da duydum. Bundan bahseder misiniz? Sitesi nedir program nasıl edinilir? Ayarı nedir? Cüzdan nasıl tanımlanır vs... Binance pool hesabı buna nasıl eklenir?
Anlık olarak evde değilim. Ben eve gelene kadar biri açıklama yapmazsa hemen yapacağım. Kusura bakmayın.

Anlık olarak evde değilim. Ben eve gelene kadar biri açıklama yapmazsa hemen yapacağım. Kusura bakmayın.
Önemli değil estağfurullah. Yazarsanız memnun olurum. Nasıl olsa okurum arada bir bakıyorum foruma. Hem bilmeyenlere de yardımcı olursunuz. Herkesin ortak bir sorusu gibime geliyor sorduğum. Sizin rehberden önce nicehash sitesi ve programı üzerinden ethereum mining yapıyordum. O btc olarak yatırıyor hesaba. Minimum çekim limiti 0,001btc. Bu limite de bu hızla 2 ayda anca erişeceğim. O da 7/24 kazım yaparsam. Yapamayacağım için o kadar süre uzayacak. Günlük çekimin olduğunu sayenizde öğrendim ama detay bilmiyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı