AMD stok fan ile Scythe Fuma 2 sıcaklık değerleri karşılaştırması

Jude2World

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, kısa bir şekilde AMD stok fan ile Scythe Fuma 2 ürününü sıcaklık değerleri üzerinden karşılaştıracağım.
Merak edenler için öncelikle Fuma 2'nin kutu içeriği, stok fan ile karşılaştırması ve birkaç fotoğrafı;

Fuma2 Kutu.jpg

Fuma2 Kutu İçeriği.jpg

IMG_20201201_100547.jpg

IMG_20201201_100444.jpg

IMG_20201201_100657.jpg

IMG_20201201_100736.jpg

AMD Stok vs Fuma 2.jpg

AMD Stok vs Fuma 22.jpg

Benim için hoş bir ayrıntı içerisinden termal macun çıkıyor olması oldu. Her CPU soğutucundan çıkıyor mu bilmiyorum fakat olması gereken bir şey bence.
Montajı gayet kolay aslında fakat içerisinden çıkan 2. fotoğrafta gözüken plakaları dikey takmaya çalışırsanız benim gibi 1 saatte montajı gerçekleştirirsiniz, yatay takılacak. 😂
Şimdi de AMD stok fan ile fuma 2'nin sıcaklık değerleri karşılaştırmalarına geçelim.
AMD stok fan vs. fuma 2 boştaki değerleri;

amd stok cpu boşta.png

fuma2 cpu boşta.png

AMD stok fan vs. fuma 2 aidata64 stress test değeleri;

amd stok aidata64 stress test.png

fuma2 aidata stress.png

AMD stok fan vs. fuma 2 yaklaşık 40 dakika Valorant sonrası değeleri;

amd stok valorant.png

fuma2 valorant.png

Valorant zorlayıcı bir oyun değil yani pek sağlıklı bir test olduğunu düşünmüyorum fakat yine de aradaki sıcaklık değer farkına bakınca akıllarda.
Bir fikir oluşturabileceğini düşündüğümden dolayı karşılaştırmak istedim.

sıcaklıkları test ettiğim program kaynaklı ±5 civarı farklılıklar olabilir, kesin sonuçlar değildir.
Test Core performance Boost açık olarak yapılmıştır, kapatılırsa değerlerde düşüş gözlemlenebilir.
Kullandığım işlemci AMD Ryzen 5 3600

Ben fuma 2'den tam olarak ümit ettiğim performansı aldım değerlerden gayet memnunum. Aklınıza takılan bir şey olursa cevaplayabilirim.
okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, kısa bir şekilde AMD stok fan ile Scythe Fuma 2 ürününü sıcaklık değerleri üzerinden karşılaştıracağım.
Merak edenler için öncelikle Fuma 2'nin kutu içeriği, stok fan ile karşılaştırması ve birkaç fotoğrafı;

Eki Görüntüle 761983

Eki Görüntüle 761985

Eki Görüntüle 761992

Eki Görüntüle 761990

Eki Görüntüle 761993

Eki Görüntüle 761994

Eki Görüntüle 761999

Eki Görüntüle 762000

Benim için hoş bir ayrıntı içerisinden termal macun çıkıyor olması oldu. Her CPU soğutucundan çıkıyor mu bilmiyorum fakat olması gereken bir şey bence.
Montajı gayet kolay aslında fakat içerisinden çıkan 2. fotoğrafta gözüken plakaları dikey takmaya çalışırsanız benim gibi 1 saatte montajı gerçekleştirirsiniz, yatay takılacak. 😂
Şimdi de AMD stok fan ile fuma 2'nin sıcaklık değerleri karşılaştırmalarına geçelim.
AMD stok fan vs. fuma 2 boştaki değerleri;

Eki Görüntüle 762018

Eki Görüntüle 762019

AMD stok fan vs. fuma 2 aidata64 stress test değeleri;

Eki Görüntüle 762027

Eki Görüntüle 762029

AMD stok fan vs. fuma 2 yaklaşık 40 dakika Valorant sonrası değeleri;

Eki Görüntüle 762041

Eki Görüntüle 762043

Valorant zorlayıcı bir oyun değil yani pek sağlıklı bir test olduğunu düşünmüyorum fakat yine de aradaki sıcaklık değer farkına bakınca akıllarda.
Bir fikir oluşturabileceğini düşündüğümden dolayı karşılaştırmak istedim.

sıcaklıkları test ettiğim program kaynaklı ±5 civarı farklılıklar olabilir, kesin sonuçlar değildir.
Test Core performance Boost açık olarak yapılmıştır, kapatılırsa değerlerde düşüş gözlemlenebilir.
Kullandığım işlemci AMD Ryzen 5 3600

Ben fuma 2'den tam olarak ümit ettiğim performansı aldım değerlerden gayet memnunum. Aklınıza takılan bir şey olursa cevaplayabilirim.
okuduğunuz için teşekkür ederim.
Bu tarz kule tipi ağır soğutucular nedense bende kuşku uyandırıyor anakart kırılır falan diye. Ben ryzen 3 3100 kullanıyorum stok soğutucu şahsen yetiyor hatta 4 ghz'de 1 volt ile çalışıyor stabil sizin işlemciniz daha güçlü olduğu için belki 1.4 istiyordur ama düşürebilir iseniz güzel olur. SIcaklık açısından şahsen ben sistemin her zaman serin olmasını istemişimdir. Bu sıralar overclock işlerine sardım 5ghz yapmak gibi bir düşüncem var ama stok soğutucu yetmiyor. Bu tarz kule tipi soğutucular ne kadar etkili merak ediyorum özellikle kendi işlemcimde ama sizin işlemciniz hele 1.4 volt'ta 60 70 derece maksimum gördüyse bana hayli yetecektir.

Bu tarz kule tipi ağır soğutucular nedense bende kuşku uyandırıyor anakart kırılır falan diye. Ben ryzen 3 3100 kullanıyorum stok soğutucu şahsen yetiyor hatta 4 ghz'de 1 volt ile çalışıyor stabil sizin işlemciniz daha güçlü olduğu için belki 1.4 istiyordur ama düşürebilir iseniz güzel olur. SIcaklık açısından şahsen ben sistemin her zaman serin olmasını istemişimdir. Bu sıralar overclock işlerine sardım 5ghz yapmak gibi bir düşüncem var ama stok soğutucu yetmiyor. Bu tarz kule tipi soğutucular ne kadar etkili merak ediyorum özellikle kendi işlemcimde ama sizin işlemciniz hele 1.4 volt'ta 60 70 derece maksimum gördüyse bana hayli yetecektir.
Evet göze gerçekten gayet büyük gözüküyor fakat öyle kırılma falan gibi bir durumun çok muhtemel olduğunu sanmıyorum. Daha düşük voltaj değerlerinde daha da serin bir çalışma yaşarsınız muhtemelen. Özellikle OC işlerine sardıysanız benim fikrim kesinlikle bu tarz bir kule tipi soğutucu ya da sıvı soğutma şart. Stok soğutucu ile asla o toplara girmezdim ben.

Geri
Yukarı