AMD stok fanının sesi nasıl azaltılır?

melihyanazzz

Hectopat
Başlıkta belirttiğim gibi gece oyun oynarken veya bilgisayarda takılırken bu fan sesini azaltma ihtimalimiz var mı? Fan: AMD stock fan Wraith diye geçiyor sanırım tam bilmiyorum toz vs. yok yeni takıldı anakarttan ayar falan da yaptım en düşükte bunun Windows'tan ayarı falan var mı? Varsa bilgilendirebilirsiniz iyi aksamlar teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıkların ne durumda? Eğer yüksek sıcaklıklarda geziniyorsan fan devriyle oynaman sıcaklıklarını arttıracaktır. Ancak kabul edilebilir sıcaklıklardaysan fan devrini düşürebilirsin BIOS'tan veya anakartının yazılımı üzerinden.

Küçük olanlardansa ve çok takılıyorsanız iade edip değiştirin mümkünse. Küçük boyutlu fanlarda ses kaçınılmaz oluyor. Şimdi olmasa bile ilerde kötüleşir.

Başlıkta belirttiğim gibi gece oyun oynarken veya bilgisayarda takılırken bu fan sesini azaltma ihtimalimiz var mı? Fan: AMD stock fan Wraith diye geçiyor sanırım tam bilmiyorum toz vs. yok yeni takıldı anakarttan ayar falan da yaptım en düşükte bunun Windows'tan ayarı falan var mı? Varsa bilgilendirebilirsiniz iyi aksamlar teşekkür ederim.
Anakart ve işlemci modelinizi yazarsanız yardımcı olurum. CPB kapatmak gibi hatalara düşmeyin.

Maalesef stok fanın fiziksel özelliklerinden dolayı bu sesi tam anlamı ile kesmek mümkün değil diyebilirim. Stok fan sanırım 8 cm, kasa fanları genelde 12 cm olur. Küçük fanlar genelde daha yüksek devirde ve daha sesli çalışır. Ben de 5700G ile stok fanı kullanıyorum.

Asus'un AI Suite programı ile akıllı fan yapılandırması yapabiliyorum kasadaki tüm fanlar için.
İşlemci harici diğer kasa fanlarını maksimum olan 1300-1400 devirlere çıkardığımda kasadan neredeyse dikkate alınmayacak kadar az ses geliyor.
Fakat işlemci fanı en düşük hızı olan 900 devirde dönerken dahi kasa fanının maksimum hızının iki katı ses çıkarıyor. Burada kullanılan fanların kalitesi de etkili tabi ki. Fan özel tasarım, kaliteli bir şey ise küçük olsa dahi az ses çıkarabilir.

Aida64 gibi programlarla fanın hızını kontrol edin. Stok fan 900-2550 devir arasında çalışıyor. Eğer sizin fanınız sistem boşta iken dahi 900'den yüksek devirlerde takılıyorsa sorun olabilir ama siz zaten "ayarlama yaptım en düşük ayarda çalışıyor" demişsiniz. Bu durumda benim dediğim değer olan 900 devirde çalışması lazım en düşükte. Daha yüksek ise yeniden fan yapılandırması yapmanız gerekir.
Benim anakartım Asus olduğu için Asus'un AI Suite programından Fan Expert modu ile fan yapılandırması yaptım. Eğer sizin de anakartınızın böyle bir program desteği varsa ilk öncelikle ona bakmanızı tavsiye ederim. Üçüncü parti uygulama olarak Fan ayar programı bilmiyorum. İnternetten ufak bir araştırma yapıp bulabilirsiniz muhtemelen

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı