Çözüldü AMD Turbo Boost nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HellFrozen

Centipat
Daha fazla  
Anakart
ASUS PRIME A520M-K
Öncelikle merhaba.
AMD R5 5600'ü stock fan ile kullanıyorum ve bazen 83 dereceye kadar çıkabiliyor, malum yazda geliyor daha da ısınmasını istemiyorum. Forumdaki bir arkadaş "AMD cbs kısmından Turbo Boost ayarını kapatın. 2-3 FPS için 20 25 derece fark ettiriyor." dediğini gördüm. Gene bu arkadaşın dediğine göre bu ayar voltajı ve GHz'i sabitliyormuş. Dediği argümanlar doğru mu? Bu ayar gerçekten ne işe yarıyor? Ve sizce bu ayarı kapatmalı mıyım?
Saygılarımla.

Çözüm
Turbo Boost diyelim ki işlemci hızınız 2.50GHz Turbo Boost ile bunu 2.70GHz yapabiliyorsunuz işlemcinizin belirli koşullar altında standart hızından daha yüksek hızlara otomatik olarak çıkıyor, bahsedildiği gibi performans artıyor ama ısı da artıyor. Kapattığınız zaman ısı düşüşü yaşarsınız doğru. Bunun dışında Undervolt da yapabilirsiniz deneme yanıma yöntemleriyle ısıda düşüş sağlarsınız performasta en az kayıp ile. Diğer bir seçenekte kule tipi soğutucu kullanmak, Turbo Boost açık bırakarak.
Turbo Boost diyelim ki işlemci hızınız 2.50GHz Turbo Boost ile bunu 2.70GHz yapabiliyorsunuz işlemcinizin belirli koşullar altında standart hızından daha yüksek hızlara otomatik olarak çıkıyor, bahsedildiği gibi performans artıyor ama ısı da artıyor. Kapattığınız zaman ısı düşüşü yaşarsınız doğru. Bunun dışında Undervolt da yapabilirsiniz deneme yanıma yöntemleriyle ısıda düşüş sağlarsınız performasta en az kayıp ile. Diğer bir seçenekte kule tipi soğutucu kullanmak, Turbo Boost açık bırakarak.

Çözüm

Arkadaşın dediği gibi gerçektende "2-3 FPS" fark mı ediyor?

Arkadaşın dediği gibi gerçektende "2-3 FPS" fark mı ediyor?
Daha fazla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha fazla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Buradaki sonuçlar gerçekten ilginç fakat ben böyle bir sorun yaşamadım

Teşekkürler cevaplarınız için eğer yaza kadar soğutucu alamazsam yazın ayarı kapatırım, bu arada hangi soğutucuyu önerirsiniz?

Undervolt için

Undervolt için

Hocam bu arkadaş değerleri sabitliyor mu yani yük altında olmasa bile o değerlerde mi kalıyor? Yoksa yük altında maximum o değere mi çıkıyor? Pek anlamıyorum yanlış bir şey dersem affola.

Geri
Yukarı