Amd veya intel sistem toplamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MuhammetAli34

Kilopat
Daha fazla  
Martın sonuna doğru bir sistem toplamak istiyorum. Biliyorum ki bir çoğunuz intel al amd alma diyecek ama elimde 2200tl bütçe var.

Ekran kartı dahil bir sistem istiyorum. Ama intel mi amd mi karar vermedim. Kendi topladıklarımda ekran kartı olmuyor ve ileride de kolay kolay ekleyebileceğimi düşünmüyorum. Bu yüzden amd yönelmek istedim ama amd hakkında bilgim 0'a yakın.
Okuduğum kadarıyla soketi eski falan filan bir çok konu var. Usb 3.0 anakart olunca ne oluyor. Vga veya Hdmi dönüştürücü bir parça yoksa o anakarta özel bir monitör mü almak lazım?

Render gibi işlerle uğraşan birisi değilim. Tek yaptığım okuldan gelince bilgisayarı açıp oyun oynamak veya film izlemek gibi şeyler. Şuan ki bilgisayarımda olabilecek en düşük ayarlarda bile bir çok basit oyun kasıyor. Film izlerken arada takılıyor ve deli oluyorum. Parçalamama az kaldı.

BF4 gibi oyunlarıda oynamak istiyorum. Ultra'da ya da high'da oynamak gibi bir amacım yok. En low ayarlarda normal bir şekilde açsa bile yeter. Ama film olsun normal gezinme olsun kasmamalı bir bilgisayar. LoL gibi oyunları hiç kasmadan oynatması lazım. Ben BF4 olsun farklı bir oyun olsun o bilgisayardan videolarını izleyerekte oynamış kadar olurum ama normal yaşantımda yeticek bir bilgisayar olsun o bile yeter.

Kendi topladığım sistem 2260tl tutuyor ama ekran kartı yok.
Biraz bahsedeyim;
CPU: i5 4690k
MoBo: z97 pro gamer
Ram: 2x4gb 1866mhz cl9
Case: z3 plus
PSU: corsair vs 550w
HDD: wd caviar blue 1tb

2300 TL.jpg

@Silinen üye Amd bir sistem önerseydiniz. Bu sisteme oranla aynı fiyata ne kadar bir fark olurdu? Uzun ömürlülük bakımından i5 bir işlemci ve iyi bir anakart eklesem ekran kartını da gtx750 ti alsam 770 ile arasındaki fark çok mu büyük olurdu ya da 760 eklesem? Hdmi bir monitör düşündüğümden anakartı pek sevemedim. (Uzun ömürlü bir PC olmasını istiyorum ve her önüme geldiği gibi parçalarını da değiştiremem. )

@MuhammetAli34 Endülüs'ün sistemi gayet iyi. GTX 770 ile dediğiniz kartlar arasında bariz performans farkı var. Görüntüyü siz anakarttan değil, ekran kartından alacaksınız. Yani dert etmenize gerek yok, anakart üsütündeki görüntü çıkışlarını.

r9 290 alsam fiyat ne olur ki? Hiç bir bilgim yok kafam allak bullak.

i5 4690k gibi bir işlemciyi hyper t4 ile h81 chipset bir anakarta taksam sorun yaşar mıyım? Bir çok arakdaşım bana Pc'nin ömrünü anakart belirler gibisinden bir kaç şey söyledikleri için anakart konusunda çok hassaslaştım.

Hyper T4 iyi bir soğutucu, sorun yaşamazsınız. Ancak o işlemci o anakarta birkaç beden büyük gelir. Takabilirsiniz ama daha dengelisi olabilir. Bilgisayarın ömrünü anakart belirleseydi tüm parayı anakarta yatırırdık zaten, arkadaşlarınız yanlış bilgilendirmiş sizi. En doğru bilgiyi alacağınız yer technopat.net/sosyal'dir.

Endülüs'ün sisteminde ki h81 gamer anakart ile herhangi bir sorunu olur mu ?

Herhangi bir sorun olmaz. Ama 4690K çarpan kilidi açık olduğundan dolayı OC'ye uygun bir işlemci. H81 Chipset'i OC işleminde uygun değil, kısaca işlemciyi OC edemezsiniz. O anakart için İ5 4460 üstünü önermem.

@Silinen üye i5 4460 BF4 gibi bir oyunda kasma sorunu yapar mı? Oyunun kasması sadece ekran kartına mı bağlı? Eğer ekran kartına bağlı ise i3 4160 alsam ne olur? Ekran kartı olarak evga gtx760 ftw dualbios düşündüm. Sistemde bir kararsızlık olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı