AMD WattMan hatası veriyor ve ekrana görüntü gelmiyor

Seyit Öktem

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Sarıyer, İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Çok uzun bir zaman Technopat Sosyal'den uzak kaldım. Evlilik, ikiz çocuklar vs. derken bayağı uzun bir zaman oldu. Benim sorunum herkesin de illallah ettiği WattMan sorunu. Hali hazırda kullandığım PNY GTX1650 ekran kartımı güncellemek maksatlı RX 6600XT modelini aldım. Fakat ne olduysa bu zamandan sonra oldu. WHQL güncel sürücüleri kurulu, Windows 10 Pro Education güncel, Bios güncel; kısacası her şey güncel durumda. Fakat bilgisayarı ilk açtığımda ana kartın logosu geçtikten sonra ekrana görüntü gelmiyor ve monitörüm stand by konumuna geçiyor. İnternette vs. ne denediysem hiçbiri çözüm olmadı. AMD Smart Active Memory devreye aldım, ekran kartı sürücüsünü defalarca temiz kurulumla sıfırladım yeniden kurdum, chipset güncel; denilen her şeyi harfiyen yaptım ama bir türlü kurtulamadım. Hatta ekran kartının saat hızı ayarını bile düşürdüm bu seferde üstüne bir de oyunlarda takılma sorunu yaşamaya başladım. Bilgisayar 2. açılışta normal şekilde açılıyor, kapattıktan sonra biraz bekleyip tekrar açmaya çalıştığımda ise yine aynı sorun devam ediyor. Sizden gelecek her türlü desteğe açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim;
-AMD Ryzen 5 3600
-Kioxia 512GB NVME SSD
-MSI A320M Pro Max
-32GB GSkill 3200 Mhz RAM (XMP devrede) devrede olmasa bile yine aynı sorunla karşılaştım
-Sapphire RX 6600XT PULSE OC 8GB
-OCZ FATALITY 550W Güç Kaynağı (evet bayağı eski farkındayım fakat GTX 1650 ile hiçbir sorun yaratmıyordu, güç kaynağı hesaplama tablolarını kullandım RX 6600XT'yi kaldırmaması imkansız)

Hayır HDMI kullanıyorum.

Dediğin doğru aslında. Benim asıl sorunum bilgisayarın ilk açılışında neden standby konumuna düştüğü, sonrasında tamamen kapatıp tekrar açtığımda açıldığı. Bekleyip tekrar açtığımda ise olayın tekrar başa dönmesi. Akşam tüm bu yazılanları yapacağım. Ama özellikle ilk yapacağım şey RAM'lerin yerini değiştirmek olacak.

@kino Aslında hazır sistemden sadece GTX 1650'yi çıkartıp RX 6600XT'yi taktım. RAM'lerde neden böyle bir sorun olsun da çıkartıp takayım diye düşünüyorum açıkçası. Yani suçu RAM'lerde aramak mantıklı gelmiyor, çünkü yerleri hiç değişmedi. Benim tek düşündüğüm şey PSU bunun nedeni olabileceği yönünde ama tabi bu bir ihtimal. Sapphire'in kendi sitesine girdim ve bendeki ekran kartının TDP değerine baktım PULSE OC model olduğu için 170W güç çekiyor diye yazılmış. Aynı zamanda önerilen PSU olarak minimum 500W istemekte olduğunu gördüm. Bendeki OCZ FATALITY'nin 550W olmasına rağmen 12v kanalından ekran kartının istediği gücü veremediği kanaatindeyim ama tabii bu bir düşünce. Umarım sorun PSU'dadır, değiştirmenin zamanı çoktan geçmişti bile.
Kart 170W ama o sadece GPU'nun çektiği güç, gerçekte daha fazla. Ayrıca bu PSU'yu biliyorum ben aslında fena değil ama eskimiş olması düşündürüyor. Gerçekten kaliteli bir 550W sorun çıkarmayacaktır.

PSU dediğimiz parçada zamanla bakırlarında kararma olur. Bu tür şeylere sebebiyet verebilir, 1650 ile görmeniz zor tabii bunları. Ayrıca bu ilk açılışta oluyorsa aklıma ısınma geliyor. Yani yine PSU'nun beslemelerinde bir sıkıntı olabilir. Kartı başka bir makinede test etme imkanınız varsa deneyin, standby olan kısma kadar deneseniz yeterli.

Ancak yük altında kapanmıyorsa yine kartta bir sorun olmadığını düşünüyorum.

Kartın güç kablosunun tam oturduğuna dikkat edin, başka kablo varsa onunla da deneyin. Kart yuvaya tam oturmuş mu falan her şeyi gözden geçirin.

Ayrıca bunlar haricinde problem çok başka yerlerde de olabilir. Disk vs. gibi. En nihayetinde problem Windows'un kendisi bile olabilir.

Birde problem monitör olabilir. Eğer sistem kara ekrana düşüyorsa monitörde problem yoktur ama kasa çalışıpta monitör gidiyorsa işte orada monitör-kart arası uyuşmazlık olabilir. Başka portlarda deneyebilirsiniz. Sistem kapanırsa bu arada anakartta ışık yanar, ışık yoksa klavye ışıklar söner, buradan anlayabilirsiniz kasanın normal çalışıp çalışmadığını.

Son düzenleme:
@kino Aslında hazır sistemden sadece GTX 1650'yi çıkartıp RX 6600XT'yi taktım. RAM'lerde neden böyle bir sorun olsun da çıkartıp takayım diye düşünüyorum açıkçası. Yani suçu RAM'lerde aramak mantıklı gelmiyor, çünkü yerleri hiç değişmedi. Benim tek düşündüğüm şey PSU bunun nedeni olabileceği yönünde ama tabi bu bir ihtimal. Sapphire'in kendi sitesine girdim ve bendeki ekran kartının TDP değerine baktım PULSE OC model olduğu için 170W güç çekiyor diye yazılmış. Aynı zamanda önerilen PSU olarak minimum 500W istemekte olduğunu gördüm. Bendeki OCZ FATALITY'nin 550W olmasına rağmen 12v kanalından ekran kartının istediği gücü veremediği kanaatindeyim ama tabii bu bir düşünce. Umarım sorun PSU'dadır, değiştirmenin zamanı çoktan geçmişti bile.

Ben de 550W ile kullanıyorum bu kartı yaştan dolayı sıkıntı olabilir ama tüm dediklerinden sonra PSU sorunu her yerden vururdu diye düşünüyorum. Oyunları, stres testlerini geçiyor ilk açılışta yükü bile yok neden etkilesin?

Bu arada ekran kartı değiştirdikten sonra format attın mı? Çoğu zaman yalnızca sürücü silip kurma yeterlidir ama şahsen C: diskini tamamen sıfırlayarak bir Windows ve tüm sistem sürücülerinin baştan kurulumunu tercih ediyorum.

Kart 170W ama o sadece GPU'nun çektiği güç, gerçekte daha fazla. Ayrıca bu PSU'yu biliyorum ben aslında fena değil ama eskimiş olması düşündürüyor. Gerçekten kaliteli bir 550W sorun çıkarmayacaktır.

PSU dediğimiz parçada zamanla bakırlarında kararma olur. Bu tür şeylere sebebiyet verebilir, 1650 ile görmeniz zor tabii bunları. Ayrıca bu ilk açılışta oluyorsa aklıma ısınma geliyor. Yani yine PSU'nun beslemelerinde bir sıkıntı olabilir. Kartı başka bir makinede test etme imkanınız varsa deneyin, standby olan kısma kadar deneseniz yeterli.

Ancak yük altında kapanmıyorsa yine kartta bir sorun olmadığını düşünüyorum.
Şöyle ki aslında; evet ekran kartı maksimum güçte bu değer muhtemelen 200-210W'lara çıkacaktır diye düşünüyorum. Bu arada benim PSU'nun değerleri resimdeki gibi. Benim derdim 12V kanalındaki 450W bu karta yetmiyor gibime geliyor. Ama sorun şu madem yetmiyor hiç açılmazdı. İlkinde açılmayıp arkasından 2. açılışta açılıyor ve oyunlarda resmen ağlatıyorum ekran kartını. Kafam allak bullak oldu.

ocz550fty_icresim1.jpg

Şöyle ki aslında; evet ekran kartı maksimum güçte bu değer muhtemelen 200-210W'lara çıkacaktır diye düşünüyorum. Bu arada benim PSU'nun değerleri resimdeki gibi. Benim derdim 12V kanalındaki 450W bu karta yetmiyor gibime geliyor. Ama sorun şu madem yetmiyor hiç açılmazdı. İlkinde açılmayıp arkasından 2. açılışta açılıyor ve oyunlarda resmen ağlatıyorum ekran kartını. Kafam allak bullak oldu.

ocz550fty_icresim1.jpg
Burada zaten yetmeyeceğinden değil de PSU'nın eskiliğini düşünüyorum şahsen.

Ben de 550W ile kullanıyorum bu kartı yaştan dolayı sıkıntı olabilir ama tüm dediklerinden sonra PSU sorunu her yerden vururdu diye düşünüyorum. Oyunları, stres testlerini geçiyor ilk açılışta yükü bile yok neden etkilesin?

Bu arada ekran kartı değiştirdikten sonra format attın mı? Çoğu zaman yalnızca sürücü silip kurma yeterlidir ama şahsen C: diskini tamamen sıfırlayarak bir Windows ve tüm sistem sürücülerinin baştan kurulumunu tercih ediyorum.
İlk başta kurulu Windows'a taktım. Açılmayınca 1-2 denemede sistemi çökertti ve mecburen Windows kurup yaptım. BIOS dahil olmak üzere SMART ACCES MEMORY dahil her şeyi UEFI modunda kurdum.

Burada zaten yetmeyeceğinden değil de PSU'nın eskiliğini düşünüyorum şahsen.
Olabilir, akşam arkadaşın yeni aldığı sisteminde 600W bir PSU'da deneyeceğim. Eğer taktım sorun çıkmadı o zaman PSU yolcu.

Ben olsam servise yollardim. Boş bir kağıda da hangi durumlarda sorun verip hangi durumlarda vermediğini yazip ona göre test etmelerini isterdim. Kartta donanımsal bir problem yoksa illa ki sorunu bulurlar diye düşünüyorum.

Yıl 2023 hala Sapphire kartlara laf yapılıyor. Delirirsin.

İlk başta kurulu Windows'a taktım. Açılmayınca 1-2 denemede sistemi çökertti ve mecburen Windows kurup yaptım. BIOS dahil olmak üzere SMART ACCES MEMORY dahil her şeyi UEFI modunda kurdum.

Olabilir, akşam arkadaşın yeni aldığı sisteminde 600W bir PSU'da deneyeceğim. Eğer taktım sorun çıkmadı o zaman PSU yolcu.

Farklı bir HDMI, DP kablosu ile denedin mi? Belki takarken tam oturmama veya oynama oluyor, bir de ek olarak ekran kartını yuvadan söküp tekrar takabilirsin.

Açıkçası ekranın yalnızca açılışta gitmesi ama tüm kalan zamanlarda, yüklerde çatır çatır çalışması bana herhangi bir donanım ya da yazılım sorunu gibi gelmiyor. Geriye de bir şey kalmıyor. Sanki tam ilk açılışta bir çakışma var da o tetikliyor gibi.

Farklı bir HDMI, DP kablosu ile denedin mi? Belki takarken tam oturmama veya oynama oluyor, bir de ek olarak ekran kartını yuvadan söküp tekrar takabilirsin.

Açıkçası ekranın yalnızca açılışta gitmesi ama tüm kalan zamanlarda, yüklerde çatır çatır çalışması bana herhangi bir donanım ya da yazılım sorunu gibi gelmiyor. Geriye de bir şey kalmıyor. Sanki tam ilk açılışta bir çakışma var da o tetikliyor gibi.
Diyorum ya benim kafamı kazana çeviren olay da tam olarak bu. Farklı bir HDMI kablo ile de deneyeceğim. Monitör DP desteklemiyordu galiba ona bakmam lazım. Zaten donanımları (RAM ve ekran kartını) çıkarıp tekrar bir takacağım bakalım belki de sıkıntı buralardadır. Ya bir yerlerde bir çakışma yapıyor ya da PSU'da eskimesinden kaynaklı elektriksel bir sorun var. Kaldı ki PSU nerden baksanız en az 15 yıllık. Zamanın en iyi gamer PSU'suydu. Yani aklıma başka bir şey gelmiyor.

Muhtemel güç kaynağı ile alakalı olabilir hocam fazla çekiyordur o kart. Ancak AMD ekran kartları yazılımsal olarak başarısız.

Yazılım konusunda zaten AMD insanı çileden çıkartıyor.

Diyorum ya benim kafamı kazana çeviren olay da tam olarak bu. Farklı bir HDMI kablo ile de deneyeceğim. Monitör DP desteklemiyordu galiba ona bakmam lazım. Zaten donanımları (RAM ve ekran kartını) çıkarıp tekrar bir takacağım bakalım belki de sıkıntı buralardadır. Ya bir yerlerde bir çakışma yapıyor ya da PSU'da eskimesinden kaynaklı elektriksel bir sorun var. Kaldı ki PSU nerden baksanız en az 15 yıllık. Zamanın en iyi gamer PSU'suydu. Yani aklıma başka bir şey gelmiyor.

15 yıllık PSU iyi dayanmış soruna sebep olmasa da onu her türlü emekli etmek lazım, bunca senede yıpranma kaçınılmaz.

Geri
Yukarı