AMD WattMan hatası veriyor ve ekrana görüntü gelmiyor

Seyit Öktem

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Sarıyer, İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Çok uzun bir zaman Technopat Sosyal'den uzak kaldım. Evlilik, ikiz çocuklar vs. derken bayağı uzun bir zaman oldu. Benim sorunum herkesin de illallah ettiği WattMan sorunu. Hali hazırda kullandığım PNY GTX1650 ekran kartımı güncellemek maksatlı RX 6600XT modelini aldım. Fakat ne olduysa bu zamandan sonra oldu. WHQL güncel sürücüleri kurulu, Windows 10 Pro Education güncel, Bios güncel; kısacası her şey güncel durumda. Fakat bilgisayarı ilk açtığımda ana kartın logosu geçtikten sonra ekrana görüntü gelmiyor ve monitörüm stand by konumuna geçiyor. İnternette vs. ne denediysem hiçbiri çözüm olmadı. AMD Smart Active Memory devreye aldım, ekran kartı sürücüsünü defalarca temiz kurulumla sıfırladım yeniden kurdum, chipset güncel; denilen her şeyi harfiyen yaptım ama bir türlü kurtulamadım. Hatta ekran kartının saat hızı ayarını bile düşürdüm bu seferde üstüne bir de oyunlarda takılma sorunu yaşamaya başladım. Bilgisayar 2. açılışta normal şekilde açılıyor, kapattıktan sonra biraz bekleyip tekrar açmaya çalıştığımda ise yine aynı sorun devam ediyor. Sizden gelecek her türlü desteğe açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim;
-AMD Ryzen 5 3600
-Kioxia 512GB NVME SSD
-MSI A320M Pro Max
-32GB GSkill 3200 Mhz RAM (XMP devrede) devrede olmasa bile yine aynı sorunla karşılaştım
-Sapphire RX 6600XT PULSE OC 8GB
-OCZ FATALITY 550W Güç Kaynağı (evet bayağı eski farkındayım fakat GTX 1650 ile hiçbir sorun yaratmıyordu, güç kaynağı hesaplama tablolarını kullandım RX 6600XT'yi kaldırmaması imkansız)

Bu Sapphire var ya bu Sapphire futursuzca O.C yapıyor hep, olan tüketiciye oluyor. Hocam mesajları okuyamadım mobildeyim. Undervolt ile kartın güç voltaj ve frekansını biraz düşürüp çalıştırmayı deneyebilir misiniz denemediyseniz?

Bu Sapphire var ya bu Sapphire futursuzca O.C yapıyor hep, olan tüketiciye oluyor. Hocam mesajları okuyamadım mobildeyim. Undervolt ile kartın güç voltaj ve frekansını biraz düşürüp çalıştırmayı deneyebilir misiniz denemediyseniz?

Bunlar 5-10 sene öncesinde kalmış şeyler, günümüzde tüm üreticiler birbirine yakın frekanslara sahip çıkarıyorlar hatta Gaming X ve ROG Strix gibi modeller en tepe OC'a sahipler. Örneğin şu anda kullandığım Sapphire kart stok 2644Mhz tavan hızına sahip, ben voltajı düşürüp frekansı ise 2820Mhz yapsam dahi hatasız çalışabiliyor.

Aslında voltaj ile ilgili bir şey yapmayı son stepte düşünüyorum hocam. İlk önce uygulayacağım bazı adımlar var en sonlara doğru voltaj ayarlamasına gireceğim. Aklım ilk açılışta açılmayıp; hemen 2. açılışta açılması, sonrasında belirli bir süre kapatılıp tekrar ilk açılışta neden açılmamasında kaldı. Hatta açıldıktan sonra FurMark dahil her şeyde resmen sonuna kadar dayanıyorum grafiklere bana mısın demiyor. Yani inanılmaz saçma bir sorunsal bu.

Onları diyenler AMD fanboyları. Çözümle falan yok. Ben bile alsam şu anda sorun yaşarım muhtemelen. NVIDIA yeşilliği varken AMD tercih etmem.
1673459610814.png

En dandik model 2060 a 6400 ödemeye devam o zaman. Haterlık yapmanın lüzumu yok.

Evet arkadaşlar, arkadaşın bilgisayarında denedim ve sonuç ilkte açıldı. Fakat sonra Windows otomatik AMD'nin sürücüsünü yükleyince ekran gitti ve gelmedi. Sürücü sürümünü düşüreceğim. Evde RAM'lerin yerini de değiştim olmadı. Çok büyük bir ihtimal sürücü kaynaklı diye düşünüyorum.

@kino verdiğin sürücü sürümünü deneyeceğim.

Evet arkadaşlar, arkadaşın bilgisayarında denedim ve sonuç ilkte açıldı. Fakat sonra Windows otomatik AMD'nin sürücüsünü yükleyince ekran gitti ve gelmedi. Sürücü sürümünü düşüreceğim. Evde RAM'lerin yerini de değiştim olmadı. Çok büyük bir ihtimal sürücü kaynaklı diye düşünüyorum.

@kino verdiğin sürücü sürümünü deneyeceğim.

Sen de otomatik Windows sürücüsü ile mi kullanıyordun? Bu en sakat sürücüdür aslında yeni nesil AMD kartlar için. O yüzden Windows kendsi yüklese bile DDU ya da AMD Cleanup Utiliy (ben bunu kullanırım) ile kaldırıp güncel sürümlerden birisini AMD'nin sitesinden indirip kurman en sağlıklısı. Bende 1 aydan fazladır 22.11.2 var ve sorunla karşılaşmadım.

Sen de otomatik Windows sürücüsü ile mi kullanıyordun? Bu en sakat sürücüdür aslında yeni nesil AMD kartlar için. O yüzden Windows kendsi yüklese bile DDU ya da AMD Cleanup Utiliy (ben bunu kullanırım) ile kaldırıp güncel sürümlerden birisini AMD'nin sitesinden indirip kurman en sağlıklısı. Bende 1 aydan fazladır 22.11.2 var ve sorunla karşılaşmadım.
Hayır tabii ki otomatik olanı kullanmıyorum, ben sürücüyü indirirken bu Windows otomatik olarak kurmaya kalkınca oldu. Şimdi eve geçip DDU ya da AMD Cleanup Utility ile kuracağım.

Hayır tabii ki otomatik olanı kullanmıyorum, ben sürücüyü indirirken bu Windows otomatik olarak kurmaya kalkınca oldu. Şimdi eve geçip DDU ya da AMD Cleanup Utility ile kuracağım.
DDU üzerinde “Windows’un sürücülerini engelle” diye bir seçenek var onu işaretleyin.

Tam olarak öyle yazmıyor olabilir ama ona benzer bir seçenek.

Yeni konular

Geri
Yukarı