AMD'den 6ghz'lik işlemci geliyor...!

AMD Phenom IV X12 170 - 12 Çekirdek ve 6 GHz CPU kod adlı "baeca" isimli işlemcinin 2014 yılında gelmesi bekleniyor. AMD böylece ekran kartındaki başarısını işlemcide de gösterip İntel'e güçlü bir rakip olduğunu kanıtlayacak.

Doğru diyorsun özür dilerim ben yanlış görmüşüm.

Watt: Elektrik güç birimidir.
Volt: Gerilim birimidir. Buna göre işlemci elektrik gücüyle çalışacağı için dolayısıyla watt olacaktır. Watt'ı çalışıtıran gerilime de Volt denir. Şebeke elektriklerinde kullandığımız gerilim de Volt'tur.

Bu arada diğer cihazla 220w ile çalışıyordu. Bunda ise 75w yazıyor ve sayıca düşmüş. Eğer böyle birşey varsa elektrik faturaları düşük gelecek demektir. Ayrıca 75w'ye düşmesine bir yönden inanmıyorum ama eğer yaptılarsa ve yapabilirler AMD'nin başarısını biliyorum... İntel'i gerçekten yıkıp geçerler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclockla işlemciyi zorlarsın ama bilgisayarın gerçek gücü hep aynı çalışır bu bana göre böyle...

Konuda kendinizi rezil etmişsiniz. 220V, TDP'sidir bir işlemcinin. Volt'u değildir. Bu değer ne kadar yüksek olursa işlemci o kadar zor soğutulur.

Volt veya Watt'la alakası yok bu soğutma olayının. Var ama fark edilmeyecek kadar. Burada önemli olan üretim teknolojisi yani "nm" değeri önemlidir. O ne kadar büyük olursa o kadar çok ısı meydana getirir ve zor soğutulur.

Volt veya Watt'la alakası yok bu soğutma olayının. Var ama fark edilmeyecek kadar. Burada önemli olan üretim teknolojisi yani "nm" değeri önemlidir. O ne kadar büyük olursa o kadar çok ısı meydana getirir ve zor soğutulur.

Senin yaklaştığın konu da doğru. Nm ne kadar küçükse o kadar hızlı olur. Çünkü: devreler arasındaki mesafe düşer ve mesafede ısınan devre azalır. Böylece ısı da düşük olur.

Biz ne dedik? Farklı birşey mi söyledik?

Yarım saattir Volt dediniz, daha sonra Watt'a geçtiniz. Sizi ben de anlamadım. Konuda kaç defa 180 derece dönüş yaptınız çözemedim açıkçası. İşlemcinin çektiği güç ayrıdır. Voltajı ayrıdır, TDP'si de ayrıdır.

Şunu okuyun: Isıl Tasarım Enerjisi - Vikipedi

Bal gibi de alakası vardır ayrıca.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı