AMD'nin NVIDIA'ya karşı avantajları neler?

Onur Akgül

Kilopat
Daha fazla  
GPU olarak NVIDIA'nın bir tık gerisinde kaldığını biliyoruz AMD'nin. Ray Tracing, ansel, gameworks ve müthiş yazılım desteğini sunması gibi, AMD'nin NVIDIA'ya nazaran daha ön planda olan bir mimarileri ya da özellikleri mevcut mu?
Evet 1070'ten RX 5700 XT'ye geçiyorum ve ilk AMD kullanışım olacak, şu AMD önyargısından kurtulmak için bir şeyler arıyorum :)

GPU olarak NVIDIA'nın bir tık gerisinde kaldığını biliyoruz AMD'nin. Ray Tracing, ansel, gameworks ve müthiş yazılım desteğini sunması gibi, AMD'nin NVIDIA'ya nazaran daha ön planda olan bir mimarileri ya da özellikleri mevcut mu?
Evet 1070'ten RX 5700 XT'ye geçiyorum ve ilk AMD kullanışım olacak, şu AMD önyargısından kurtulmak için bir şeyler arıyorum :)

AMD'nin sana sunması gereken ekstra bir şey yok zaten minumum fiyata maksimum performans veren ekran kartları üretiyorlar RTX vs gibi teknolojiler zaten NVIDIA'nın kendi teknolojisi değil ki rdna2 mimarisi ile AMD tarafına da RTX desteği gelecek yakın zamanda.

Fiyat performans olarak NVIDIA'nın çok önünde, ve AMD hep gelecek için uğraşıp yeni teknolojiller geliştirirken NVIDIA piyasada lider olmak için AMD'ye köstek olmaya çalışıyor. Mesut çevikte son vidosunda bahsetmişti.

CPU Tarafına baktığımız zaman Ryzen'den Intel'e bir daha dönmemeye kararlıyım. Intel'den geçmiştim AMD'ye ve bir daha Intel'e kolay kolay yönelmeyecek kadar memnunum. Belki de aynı şey GPU için de geçerli olur.

Fiyat olarak daha ucuz fakat fazla güç tüketiyor bir de ısınması fazla NVIDIA AMD'ye göre biraz daha pahalı fakat güç tüketimi az.

Hocam RX 5700 180W, rakibi RTX 2070 175W TDP, 5 Watt için konuşmayalım bence, bir de ısınmasıda kendi ile alakalı değil MSI Gaming X al ya da bir Nitro OC. Isınıyor mu bak bakalım.

AMD, F/P olarak çok daha iyi ürünler sunabiliyor.
NVIDIA, çok stabil. Sürücü desteği üst düzey, tak kullan.

En önemli kriterleri bence bunlar. F/P olmasını istiyorsanız AMD'nin düzgün bir modelini tercih edebilirsiniz. Tereddüt yaşayan, problem riskini sıfıra indirgemek isteyen ve en önemlisi bütçe sıkıntısı yaşamayan (en azından alacağı ekran kartı için) biriyseniz tercihinizi NVIDIA'dan yana kullanabilirsiniz.

Hayırlı olsun. AMD'nin NVIDIA göre en büyük avantajı fiyatı. RTX özelliğine sahip olsun diye 2060 kart almak ne kadar mantıklı RX5700 veya 5700XT almak varken anlamıyorum. AMD fan boyluk olarak düşünmeyin sakın fiyatına göre verdiği performans baz alırsak 2070S performansına 2060S fiyatına alıyorsunuz neredeyse 5700 XT'yi. Mantıklı seçim olmuş. Umarım iyi bir sogutmaya sahip bir kart almışsınızdır. RX 5700 XT hangi modele geçiş yapıyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı