AMD'nin Ray Tracing üstünde çalışması

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Bugün AMD'nin de Ray Tracing üstünde çalıştığının haberini yayınladık burada. RTX serisi kartların incelemesinde Ray Tracing'in gelip geçici bir furya olmadığını, bir standart olduğunu belirtmiştik. Haberin altına gelen "gereksiz teknoloji" yorumuna ihafen şöyle bir cevap da yazdım, onu sizlerle de paylaşayım, uçup gitmesin.

Gereksiz derken? Endüstrinin yıllardır üzerinde çalıştığı, bugün en beğendiğiniz filmlerin altında yatan Ray Tracing teknolojisi NVIDIA'nın RTX kartları pahalı olunca ve bu teknolojiyi kullanan tek oyun şimdilik Battlefield 5 olunca mı gereksiz oldu? Intel de AMD de Ray Tracing'e destek vermek zorunda. Ray Tracing bir efekt değildir. Ray Tracing gerçekçi grafikler için olmazsa olmaz bir standarttır. Bugün bütün profesyonel render yazılımlarının temelinde Ray Tracing vardır. Bilginize.

Gereksiz derken? Endüstrinin yıllardır üzerinde çalıştığı, bugün en beğendiğiniz filmlerin altında yatan Ray Tracing teknolojisi NVIDIA'nın RTX kartları pahalı olunca ve bu teknolojiyi kullanan tek oyun şimdilik Battlefield 5 olunca mı gereksiz oldu? Intel de AMD de Ray Tracing'e destek vermek zorunda. Ray Tracing bir efekt değildir. Ray Tracing gerçekçi grafikler için olmazsa olmaz bir standarttır. Bugün bütün profesyonel render yazılımlarının temelinde Ray Tracing vardır. Bilginize.
İyi demişsin kral. :D

Windowsun sunduğu bi yeniliğe gereksiz demek saçma olur asla gereksiz değil ama şu an için pahalı bi teknoloji oyuncular için. Bu arada kart almayı düşünenler RTX 2060 çok iyi bi kart şimdi alacak olsam 2060 alırdım.

Şu an için pahalı bi teknoloji oyuncular için.

Kesinlikle olay bundan ibaret. Bunun sebebi de ülkemizdeki döviz kurunu bir kenara bırakırsak teknoloji ilk geliştiren NVIDIA'nın bunun ekmeğini yemek istemesi ki bence haklı. Ben de ilk yapsam pahalıya satarım rakipte yoksa.

Bilgisayarlarda bile tek oyunda iken henüz konsollar için çok erken. Elbet o günlerde gelir ama :)

Bu arada AMD şaşırtmadı. Hep aynı senaryo Nvidia yenilik getirir, arkasından AMD pazarı kaptırmamak için belirli bir süre sonra aynı işi yapan kendi ürünlerini piyasaya sürer. Bu tabii ki iyi bir şey ama artık AMD'nin bir şeyleri Nvidia'dan önce yapmasının zamanı gelmiş olmalı.

Teknolojinin iyisi veya kötüsü olmaz benim gözümde. Aynısını haber konusuna da yazmıştım. Gelişmelere karşı çok çabuk karşı çıkanları görüyorum. Evet, şu an için maliyeti bir şey fakat zamanla çok uygun fiyatlara ek bir özellik kazanacağız. Ekran kartlarında uzun zamandır önemli bir atılım görmemiştik. Ufak bir detay olsa da önemli bir fark yaratıyor. Sadece oyuncular açısından bile önemli bir gelişme. Bu teknolojinin profesyonel boyutta kazandıracakları ise çok farklı bir olay. Her türlü kazan-kazan durumu olduğunu düşünüyorum.

Bilgisayarlarda bile tek oyunda iken henüz konsollar için çok erken. Elbet o günlerde gelir ama :)

Bu arada AMD şaşırtmadı. Hep aynı senaryo Nvidia yenilik getirir, arkasından AMD pazarı kaptırmamak için belirli bir süre sonra aynı işi yapan kendi ürünlerini piyasaya sürer. Bu tabii ki iyi bir şey ama artık AMD'nin bir şeyleri Nvidia'dan önce yapmasının zamanı gelmiş olmalı.
AMD birşeyler yapıyor zaten, ilk 7 nanometre ekran kartını AMD çıkarttı.

AMD birşeyler yapıyor zaten, ilk 7 nanometre ekran kartını AMD çıkarttı.

Çıkarttı çıkartmasına ama aynı alanda daha çok transistör kullanmasına rağmen rakip olabildiği ekran kartı RTX 2080 olarak lanse ediliyor. Bunun RTX 2080Ti'ı var, TITAN RTX'i var. Umarım anlaşılmıştır.

Son düzenleme:
Sanırım sizin amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Alıntı yaptığım yazıda, "AMD'nin bir şeyleri Nvidia'dan önce yapmasının zamanı gelmiş olmalı." demişsiniz ve bende ona istinaden yazdım. Ayrıca hem işlemci hem de ekran kartı piyasasında iki güçlü firmaya karşı yarıştığını ekleyelim. Son olarak iki firmanında yaptığı yenilikler ve rekabet, son tüketici yani bize yarıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı