AMD'nin Ryzen 7000 ve DDR5 destekli giriş seviyesi A620 anakartları geliyor

Ben şu an itibarıyla sistem dizsem muhtemelen Intel dizebilirim şu süreçte, 13. nesil işlemciler (şu an itibarıyla en azından) 7. nesil Ryzen'ların gayet önünde, keza AM4 soketin de rakibi en üst düzey olarak Alder Lake platformu olduğu için (çoğu 1700 soket anakart en azından 13. nesil desteği sunuyor) yine Intel mantıklı duruyor fiyat açısından, ki 12400F bazında sistem planı dizmiştim ben, 5600X B550 ikilisinden biraz daha pahalı olsa da 13. nesil desteği o para farkını çıkartacağı için Intel'in avantajı olduğunu gördüm, DDR4 sayesinde. Kısacası soket ömrü olarak AM5 için şans verilebilir ama böyle bir problem yokken şu sıralar Intel almak daha mantıklı gibi. DDR5 standart olana kadar ohoo. DDR3 kullananlar azımsanacak gibi değilken bizim gibi bir ülkede.
Intel'in piyasaya envai çeşit işlemci atabilme gücü var. Güncel işlemcileriyle birlikte anakart tarafında da makul işler yapınca sıfırdan sistem tercih edip DDR5 desteğini de ileriki zamanlarda deneyimlemek isteyen birisi için Intel çok makul. Daha öncesinde de paylaşmıştım, bu fiyatlarla ve DDR5 niyetiyle AMD'nin global pazarda da satması çok güç. Global forumlarda da "R7 5800X3D'im var. AM5'e neden geçeyim?" algısı hakim ki gayet doğal.

AMD benim gözümde Intel ve NVIDIA'dan bile daha para gözdür az bir şey iyi bir şey yapmaya başladığı anda giriş ve orta segmenti ortadan kaldırdılar. Fiyatları uçurdular. Intel, giriş orta ve orta-üst seviyede daha mantıklı şu anda.
Ne Ryzen 4000 ne de Ryzen 5000 için giriş seviyesi doğru düzgün bir işlemci göremedik. Buradaki tek haklarını R5 5500 için kullandılar. Eskiden R5 2600, R7 2700X, R3 3100, R3 3300X gibi tatlı işlemciler çıkarıp seçim çeşitliliği yaratmışlardı. Şimdi direkt hedef belli.

Son düzenleme:
Intel'in piyasaya envai çeşit işlemci atabilme gücü var. Güncel işlemcileriyle birlikte anakart tarafında da makul işler yapınca sıfırdan sistem tercih edip DDR5 desteğini de ileriki zamanlarda deneyimlemek isteyen birisi için Intel çok makul. Daha öncesinde de paylaşmıştım, bu fiyatlarla ve DDR5 niyetiyle AMD'nin global pazarda da satması çok güç. Global forumlarda da "R7 5800X3D'im var. AM5'e neden geçeyim?" algısı hakim ki gayet doğal.
Gönül isterdi ki AMD, şimdi de 1 ve 2. nesil Ryzen'lar gibi f/p işlemciler çıkarsaydı. (Ryzen 5 kategorisinde olan 2600X gibi bir işlemci bile i7 kategorisindeki 8700K'ya rakipti) Tabiri caizse bir tarafı kalkınca belli bir başarıyı elde ettiği için, işlemci sidik yarışını daha da derinleştirdi, en iyi benim diyebilmek için, Intel de öyleydi tabi de, AMD'nin bunu yapması üzücü. Kullanıcıların gönlünü kazanmışken, 5600X'in fiyatının bu kadar tartışılması (en azından bir örneği) bu fitili ateşledi.

Yeni konular

Geri
Yukarı