AMD'nin Yenilenen Yazılım Geliştirme Seti

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.612
Makaleler
76
Çözümler
1.019
Yer
İstanbul
AMD yaptığı bir açıklamada, ilk AMD Fusion Hızlandırılmış İşlemcileri (APU), OpenCL™ 1.1’i ve AMD Radeon™ HD 6900 serisi ekran kartlarını tam destekleyen yeni AMD Hızlandırılmış Paralel İşlem (APP) Yazılım Geliştirme Seti (SDK) 2.3’ün kullanıma açıldığını duyurdu. AMD APP teknolojisi, AMD grafik işlemcilerin ve mikroişlemcilerin birlikte çalışarak, ağır bilgisayar uygulamalarını sadece mikroişlemciye göre daha hızlı işletebilmesini sağlıyor.

AMD Hızlandırılmış Paralel İşlem SDK v2.3 veya önceki adıyla ATI Stream SDK, yazılım geliştiricileri, çok çekirdekli mikroişlemci ve DirectX®11 özellikli grafik işlemciyi tek bir kalıpta bir araya getiren yeni AMD E-Serisi ve C-Serisi APU tabanlı sistemler gibi heterojen platformların paralel işlem gücünü tam kullanan yeni uygulamalar yazmaya teşvik ediyor.“Geliştiriciler APU tasarımlarımızın içindeki paralel işlem gücünü kullandıklarında bilgisayar deneyimini kökten değiştirerek daha hızlı hale getirmekle kalmaz, yazılımda yeni imkanlar oluşturabilirler,” diyen AMD İstemci Ürünleri ve Yazılım Pazarlama Direktörü John Taylor, şöyle devam etti: “AMD 2008’de OpenCL’i benimseyen ilk işlemci tasarım şirketi oldu ve bu sayede paralel işlemde yenilikçilik alanında çok yol aldı. Bu vizyonumuzu, AMD Fusion APU tabanlı ilk bilgisayarların yaygın olarak piyasaya sürülmesiyle gerçekleştirmiş olduk.”

“OpenCL ve OpenGL gibi endüstri standartları, ortak Uygulama Programlama Arabirimleri ve AMD APP kitaplığı ile SDK gibi kaynaklar, uygulama geliştiricilerin donanım performansını sonuna kadar kullanarak platformlar genelinde olağanüstü deneyimler yaratmasına imkan tanıyan ortak bir alan yaratıyor,” diyen ArcSoft Video ve Ev Eğlencesi Grubu Genel Müdürü George Tang, şöyle devam etti: “AMD bu açık standartları destekleyerek geliştiricilere, bilgisayar donanımındaki yenilikleri, özelikle de AMD’nin APU teknolojisini daha iyi kullanabilecekleri bir programlama ortamı sunuyor.”AMD APP SDK v2.3, ilk AMD Fusion APU’ları ve OpenCL 1.1’i desteklemek yanında, OpenCL için daha iyi işletim performansı ve matematik kitaplıkları da sunuyor.

AMD Geliştirici Zirvesi

AMD platformlarında OpenCL performansını ve programlanabilirliğini iyileştirmek, AMD için önemli bir hedeftir ve bu yılın yaz aylarında AMD teknik ekibi, yöneticileri, geliştiriciler ve ortak şirketler, AMD Fusion Geliştirici Zirvesi’nde bir araya gelerek OpenCL’i de kapsayan endüstri standartlarını tartışacak ve uygulamaların heterojen bilişim için nasıl optimize edileceğini araştıracaktır.

AMD Fusion Geliştirici Zirveleri’nin ilki, 13-16 Haziran 2011 tarihleri arasında Bellevue, Washington’da yapılacaktır. Sunum tekliflerinin 4 Şubat 2011 itibariyle teslim edilmesi gerekmektedir. Zirve, geliştiricileri, akademisyenleri ve yenilikçilik araştırmacılarını, heterojen bilişim, APU teknolojisi, paralel işlem ve AMD Fusion Fonu gibi geliştirici programları hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için bir araya getirecektir.

Kaynaklar

  • AMD APP SDK v2.3
  • AMD Fusion Geliştirici Zirvesi·
  • OpenCL Zone·
  • AMD web günlüğü·
  • AMD, Twitter’da: @AMD_Unprocessed
 

mostevil

Hectopat
Katılım
11 Ekim 2013
Mesajlar
59
Vay anasını, bizim bu sene adını ilk defa duyduğumuz heterojen kavramını, -heterojen kavramını duymamın- 2 sene öncesinden biliyormuş eleman. omg.
 

Paradise007

Hectopat
Katılım
29 Kasım 2013
Mesajlar
1.326
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Bu donanımcılara ne gibi fayda sağlayacak ? Sadece APU kullananlarmı ekmek yiyecek burdan. :)
 

Yeni konular

Yukarı