AMD'nin Zen2 Mimarisine Genel Bir Bakış

Bugün sizlerle AMD'nin 2019 yılında çıkış yapmış olduğu Zen2 mimarisi adı altında sunulan 3. nesil Ryzen işlemcilere bakacağız.

Vaatler: AMD'nin en büyük vaadi IPC artışı ile birlikte gelen tek çekirdek performansı idi. Özellikle Intel kanadına kıyasla geride kalan Ryzen işlemciler bu açığı oldukça sağlam derecede kapatmaya odaklanmıştı.

Peki başarılı oldu mu?

Genel olarak evet. AMD'nin o dönem ki fiyat politikası ve hem tekli hem de çoklu işlev gücü ile Zen2 mimarisi AMD kullanıcılarını ciddi anlamda heyecanlandırdı.

Avantajları: Genel olarak tek çekirdek performansı aslında Intel'i neredeyse yakalamış olmasıydı. Tam olarak yakaladı diyemesek de oranlar oldukça denk sayılırdı. Ama bence bana kalırsa en büyük avantajı turuncu takımın F/P klasmanında güçlü bir konumda olmasıydı. Hem anakart hem de işlemciler ucuz olunca, alım gücü düşük olan ülkelerde bir patlama yarattı desek yanlış olmaz.

Dezavantajları: Aslında Ryzen işlemciler tak çalıştır mantığında değiller. Nedeni ise bazı voltaj ayarı yapılması gerektiği idi. Çünkü otomatik voltaj konusunda işlemcilere gereksiz ve fazla bir voltaj veriliyordu. Bu durum sıcaklıklara da yansıyordu elbette. Tabii bu durum minimal bir sorun olduğu için göz ardı da edilebiliyordu. Bir diğer sorun ise soketti AMD'nin PGA soket tavrı biraz sorunlu desek yeridir. Ama şirket 3 nesil soket değişmeyeceğinin sözünü verdiği için bu da sorun olmaktan çıktı.

Mavi takım artık çoklu çekirdekte tahtını kaybettiğini anlamıştı. Turuncu takım ise bunun keyfini yaşıyordu desek yanlış olmaz. Tabii Intel kanadı tek çekirdekte ezilmemek için o zamanlar Comet Lake serisini geliştiriyorlardı.

Testler:

COMPUTEX_KEYNOTE_DRAFT_FOR_PREBRIEF.26.05.19-page-035b.jpg

CPU-cine-r15-multi.png

CPU-cine-r15-single.png

Yarışın heyecanı artıkça rekabet de aynı oranda kızışıyordu elbette. Mavi takım Zen2'nin çıkması ile iyice eli kolu bağlanmaya başlamıştı. Bazı kitleler bunun 90'lı ve 2000'lı yılların başındaki gibi bir yarış olduğunu iddia ediyorlardı ki haksız sayılmazlardı.

Dipnot: Aslında şu anki sistemimi kullanmadan önce ben i7-2600 işlemcili bir sistem kullanıyordum. Tabii bundan 1 veya 1.5 sene önce aklımda hep R5 3600 veya R7 3700X'li bir sistemin hayali vardı. Şu anki kullandığım i7-10700K'lı sisteme para vermediğim için R7 3700X'li sistem hayal olarak kaldı. Umarım beni sırf iki bilgisayarımda Intel işlemci kullanıyorum diye Intel'ci zannetmemişsinizdir. Çünkü ben bir fanboy değil de daha çok paramın yettiği işlemciye ve aldığım performansa bakan bir insanım. Doğru evet o dönem AMD'ye sempati ile bakıyordum, hala da bakıyorum. Ama ben her markayı severim ve burada yaptıkları her hatayı da eleştiririm, çünkü mavi takımı ve turuncu takımı seviyorum. :)

Son düzenleme:
Laptop işlemcili versiyonu gelebilir mi?
(4.nesil işlemcileri de katarak).

Intel kanadındaki makaleleri bitirmiştim. Şimdi ise AMD kanadına ağırlık veriyorum masaüstü olarak. Masaüstü kanadı bitince evet Intel, AMD tarafsız bir şekilde laptop işlemcisi makalelerini de yazmayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı