Çözüm AMDVBFLASH 0fl01 Hatası Çözümü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

akt

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha önce costum BIOS yapılmış bir ekran kartı kullandığım için birçok sorun yaşadım. Orijinal BIOS'a dönmek için amdvbflash kullanırken 0fl01 hatası alınması ile ilgili kesin çözümü kısa bir şekilde sunacağım.

Öncelikle amdvbflash 3.20 sürümünü öneriyorum. Buradan ulabilirsiniz: AMDVBFlash / ATI ATIFlash 5.0.567 Download

Başlangıç olarak bu hatayı almanızın asıl nedeni size sunulan BIOS'un marka, bellek, versiyonu uyuşmasına rağmen sub vendor ID nizin uyuşmaması.

GPU-Z programını kullanacağız: TechPowerUp GPU-Z v2.59.0 Download

1715345011811.png

İşaretlediğim bölüme tıklayarak BIOS'unuzu masaüstüne kaydedin. Ayrıca rbe ye de ihtiyacınız olacak: https://www.igorslab.de/installer/RBE_Setup.exe
BIOS güncellemeyi denediğim/denediğiniz BIOS versiyonu ile kendi biosunuzun IDsine RBE ile açıp bakalım:

1715345264636.png

Güncellemek istediğimiz BIOS'un ID'sini silip bizim BIOS'umuz da ki ID'yi yapıştıyor ve ID'si güncellenmiş BIOS'u kaydedip flashlama işlemlerine devam ediyorum.
Hata olmadan flashlamaya devam edebilirsiniz. Flashlamaya başlarken amdvbflashdriverınstaller dosyası ile flash sürücüsünü kurup yeniden başlatın. Sonrasında işlemleriniz sorunsuz tamamlanacaktır.
Diğer bir yöntem olarak şu talimatları izleyin: CMD'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz. BIOS dosyamızın flash dosyaları arasında olduğuna emin oluyoruz. Flash dosyasının yolunu kopyalıyoruz. Ardından CMD de başa DC, sonrasında dosya yolunu yazıyoruz ve enterlıyoruz. DC "flash yolu"
Sonrasında amdvbflash -i komutu ile adapter numaranızı öğrenin.
Amdvbflash -unlockrom "adapter numaranız" örnek olarak 0 olacak bizde.
Amdvbflash -f -p 0 "biosunuzadı.rom"

1715346409000.png

Bundan sonra işlemleriniz bitmiş olacak. Yeniden başlatın sonrasında flash sürücüsünü kaldırın. Kaldırdıktan sonra tekrar yeniden başlatın ve sürücünüzü kurun. İşleminiz başarılı ile gerçeklemesine rağmen sürücünüz çalışmıyor ise AMD patcher indirip patchleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Dosya Ekleri

• 1715345542068.png
    1715345542068.png
    24,5 KB · Görüntüleme: 36
  • 1715345842140.png
    1715345842140.png
    163 KB · Görüntüleme: 32
  • 1715345899318.png
    1715345899318.png
    1,8 KB · Görüntüleme: 30
  • 1715345945869.png
    1715345945869.png
    80 KB · Görüntüleme: 36
  • 1715346005576.png
    1715346005576.png
    22,3 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Bunu önermiyorum evet Rbe'de bu ayar değişiklik gösterebiliyor hemen örnek gösteriyorum. Siz onaylanmamış VBIOS önermişsiniz onaylanmamış BIOS üzerinde oynama yapılmıştır ve görüntü alamama ihtimaliniz mevcuttur.
Gösterdiğiniz tarih ve saat ayarları manuel olarak elle değiştirebilir. Bu sizin BIOS sürümünün güncellendiğini göstermez. GPU name ve Boot massage de aynı şekilde elle oynama yapılan bir yerler siz siz olun onaylanmamış BIOS'lara eğer bu işlerden çok anlamıyorsanız ellemeyin. SubID kısmıda değiştirebiliyor. Orada aynı diye kesinlikle senin orjinal bios günceli odur diye bir durum söz konusu değildir. Kendim VBIOS yazıp sildiğim için çok fazla bu konuda deneyimim var. Onaylanmamış bioslar her zaman risklidir en son çare olarak kullanın. BIOS update konusunda da kendi üreticiniz vermiyor ise bu tarz sitelerin onaylanmış bioslarını kullanın eğer yoksa onaylanmamış bios aramayın. Sapphire marka ekran kartını BIOS görüntüsüne XFX'e yazmışlığım bile var ama bu durumları önermem.

9999.PNG

Son düzenleme:
Bunu önermiyorum evet Rbe'de bu ayar değişiklik gösterebiliyor hemen örnek gösteriyorum. Siz onaylanmamış VBIOS önermişsiniz onaylanmamış BIOS üzerinde oynama yapılmıştır ve görüntü alamama ihtimaliniz mevcuttur.
Gösterdiğiniz tarih ve saat ayarları manuel olarak elle değiştirebilir. Bu sizin BIOS sürümünün güncellendiğini göstermez. GPU name ve Boot massage de aynı şekilde elle oynama yapılan bir yerler siz siz olun onaylanmamış BIOS'lara eğer bu işlerden çok anlamıyorsanız ellemeyin. SubID kısmıda değiştirebiliyor. Orada aynı diye kesinlikle senin orjinal bios günceli odur diye bir durum söz konusu değildir. Kendim VBIOS yazıp sildiğim için çok fazla bu konuda deneyimim var. Onaylanmamış bioslar her zaman risklidir en son çare olarak kullanın. BIOS update konusunda da kendi üreticiniz vermiyor ise bu tarz sitelerin onaylanmış bioslarını kullanın eğer yoksa onaylanmamış bios aramayın. Sapphire marka ekran kartını BIOS görüntüsüne XFX'e yazmışlığım bile var ama bu durumları önermem.

Eki Görüntüle 2192790
Hocam bu sorunu aslında daha önce costum bios atılmış kişilerde yaşanıyor. Kendimden örnek vermek gerekirse, sorun şu ki costum bios yaparken Sub ID de değişmiş. Sonuç olarak siz ne kadar orjinal bios a dönmek isteseniz de yapacağınız bütün denemeler başarısız oluyor. Bu rehber kısaca bu 0FL01 hatasını gidermede yarıyor. Ancak orijinal bios olmadığı konusunda haklısınız. Bu konuda başlık ve içeriği biraz değiştirip sadece 0FL01 hatasını gidermede bilgi vereceğim. Hatayı aşmak için insanlar orjinal bioslarını indirip rbe ile Sub ID yi düzelterek çözebilirler.

Zaten esas olarak bu rehberin amacı bu. Çünkü aşağıda atacağım örnek konu da ki gibi çok fazla kişi bu sorunu yaşıyor. Yabancı kaynaklar dahil her yere bakmama rağmen bunun çözümünü bulamamıştım ancak tek nedeni dediğim gibi Sub ID nin farklı olmasıymış.

"ERROR: 0FL01
Unfortunately, this is a general error with no specific information. This can be anything! From bad drivers, wrong ROM, not enough privileges, broken transistor, and even damaged BIOS chip. In this case, you can try flashing from DOS mode, UEFI Shell, Linux, or with SPI flash programmer."

Aslında bu konuyu orijinal bios olarak başlık atmamın sebebi bahsettiğim kısımda ki biosların costum olduğunu bilsem de kendi orijinal biosumu attığım da TPM değerleri daha yüksekti ve sonuç olarak bir OC sırasında bir kaç sorun yaşadım.

Hocam zaten benim Technopat açtığım konulara bakarsan bu konuda çok fazla konu paylaştığımı görebilirsin. Anlatım için teşekkürler.

Hocam zaten benim Technopat açtığım konulara bakarsan bu konuda çok fazla konu paylaştığımı görebilirsin. Anlatım için teşekkürler.

Hocam yanlış anlamayın ancak konunuzu kontrol ettim. Yukarı da attığım konuyu Türkçeleştirmişsiniz. Orada hatanın sebebini bulamadıkları gibi sizde bulamadığınızdan bahsetmişsiniz.
Orijinal BIOS olmadığı konusunda haklısınız ancak hatanın çözümü doğru. Bu şekilde onaylı orijinal BIOS'un Sub ID'sini kendi Sub ID miz ile değiştirerek flashlayabiliriz. Sorunun çözümünü test edip kendinizde onaylayabilir, konunuza ekleyebilirsiniz.

Hocam yanlış anlamayın ancak konunuzu kontrol ettim. Yukarı da attığım konuyu Türkçeleştirmişsiniz. Orada hatanın sebebini bulamadıkları gibi sizde bulamadığınızdan bahsetmişsiniz.
Orijinal BIOS olmadığı konusunda haklısınız ancak hatanın çözümü doğru. Bu şekilde onaylı orijinal BIOS'un Sub ID'sini kendi Sub ID miz ile değiştirerek flashlayabiliriz. Sorunun çözümünü test edip kendinizde onaylayabilir, konunuza ekleyebilirsiniz.

Bir şey eklememe gerek yok subıd ile olayı çözmüştüm ben zaten konuda 0fl01 hatasının sebebinin orijinal VBIOS görüntüsüne bile olduğu için bu tarz bir hatanın program tarafından bilerek flash işlemini güvene almak için bir engel olduğunu biliyorum zaten. Konu için teşekkürler benim bahsettiğim konuda farklı detaylar var. Flash işleminin durumu anlatılmıyor. Sadece SubID sorunundan 0fl01 hatası da vermediğini belirteyim. SubID aynı olduğu halde 0FL01 hatası mevcut olabiliyor bunu da belirteyim.

Bir şey eklememe gerek yok subıd ile olayı çözmüştüm ben zaten konuda 0fl01 hatasının sebebinin orijinal VBIOS görüntüsüne bile olduğu için bu tarz bir hatanın program tarafından bilerek flash işlemini güvene almak için bir engel olduğunu biliyorum zaten. Konu için teşekkürler benim bahsettiğim konuda farklı detaylar var. Flash işleminin durumu anlatılmıyor. Sadece subıd sorunundan 0fl01 hatası da vermediğini belirteyim. Subıd aynı olduğu halde 0fl01 hatası mevcut olabiliyor bunu da belirteyim.

Olabilecek bütün senaryoları AMD bir kart için denedim. Sub ID aynı olduğu sürece CMD işlemine gerek kalmadan flash uygulamasından başarıyla işlemi yapabiliyorum. Başarılı olmasının kanıtı ise şu an %20 OC ile orijinal BIOS'umu kullanıyorum. Farklı AMD kartları için farklı sonuçlar olacağını düşünmüyorum.

Subid aynı olduğu sürece evet senin kartında bu durum olmayabilir fakat her kart için aynı değil. 0fl01 hatasının tek sebebi subid değil bunu söylemek istedim konuyu kirletmeyelim iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı