Yazılım öğrenmek isteyen birisine temel tavsiyeleriniz nelerdir?

Uleonk

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 13 yaşında Hollanda'da yasayan biriyim, seneye burada liseye geçeceğim. Ve bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Şu an Python dersleri takip ediyorum. Ve kendim yeni yazılım dilleri öğrenmek istiyorum. Ve oyun ya da bir uygulama programlamak istiyorum. Bana önerebileceğiz hem bilgisayar türleri, Windows mu Mac mi mesela. Ve hangi yazılım dilini takip etmeliyim.? Şimdiden teşekkür ederim.🙂

Merhaba, ben 13 yaşında Hollanda'da yasayan biriyim, seneye burada liseye geçeceğim. Ve bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Şu an Python dersleri takip ediyorum. Ve kendim yeni yazılım dilleri öğrenmek istiyorum. Ve oyun ya da bir uygulama programlamak istiyorum. Bana önerebileceğiz hem bilgisayar türleri, Windows mu Mac mi mesela. Ve hangi yazılım dilini takip etmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.🙂

Merhaba genelde Python öğrenin derler oyun vs için de yanlış bilmiyorsam C++ olması gerek bilgisayar konusunda oyun vs yaparken Mac kullanırdım test aşamasına geldiğimde de Windows kullanırdım hangi platforma göre yapacağınız değişir ama bu işler için Mac daha iyidir diye düşünüyorum

Merhaba, ben 13 yaşında Hollanda'da yasayan biriyim, seneye burada liseye geçeceğim. Ve bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Şu an Python dersleri takip ediyorum. Ve kendim yeni yazılım dilleri öğrenmek istiyorum. Ve oyun ya da bir uygulama programlamak istiyorum. Bana önerebileceğiz hem bilgisayar türleri, Windows mu Mac mi mesela. Ve hangi yazılım dilini takip etmeliyim.? Şimdiden teşekkür ederim.🙂
Genelde mühendislikte c++ , java ögretirler sen şimdiden yavaş yavaş çalışmaya başlayabilirsin.
Mac kullanmanı tavsiye ederim.Bu iş keyif işi öğrenicem kafaya koydum diyip 2 gün sonra bırakan çok gördüm.

Algoritma ve İngilizce öğren daha sonra da iyi bir mühendislik eğitimi al yeterli. İşletim sistemi fark etmez.

Bu işi asıl meslek olarak görme. Yani ek gelir olarak gör diyebilirim.

Örneğin ofisten işe gelip ardından spora gitmen gibi düşün.

Yine okuldan gel, vaktin kalırsa öğren.

Aynı şeyler aslında. Sporda vücudun gelişir, yazılımda programlaman. İkisi de seni geliştiriyor sonuç olarak. Spor yapanlar bir süre kendini geliştirdikten sonra antrenör oluyor, yazılımcılar da kendini geliştirdikten sonra "yazılımcı" kategorisine giriyor. Ama iki taraftada KENDİNİ GELİŞTİRENE KADAR kimse asıl yaptığı şeyden kopmuyor.

Yani demem o ki, kendini tamamen bu işe verme. Önceliğin olmasın. Kendini biraz biraz biraz geliştir, yeterli gördüğünde kendini bu işe TAMAMEN verirsin. Onun dışında "BEN SADECE BU İŞİ YAPICAM, KAFAMDA SADECE BU VAR, DELİ GİBİ PARA KAZANACAĞIM!" dersen 3. günden yaptığın 5. hatada bu işi bırakırsın.

Zevk alarak yap gerek bu 5 yıl gerek 10 yıl sürsün önemli değil.

Dostum yukarıda çok temel şeyler yazılmış. Bir öğrenci, aynı zamanda yazılım öğrenen birisi olarak sana en önemli şeyleri söyleyeyim. Öncelikle hedef belirlemelisin, hedeften kastım yazılım çok büyük bir alan, ui/ux design var, web var, web ikiye ayrılıyor Front-End var Back-End var, makine öğrenmesi var uzar gider.

Ne yazmak istiyorsun sen? Web sitesi mi? Oyun mu? Mobil aplikasyon mu? Bunu cevaplaman gerekiyor. Bunu cevapladıktan sonra bu alanda çalışan şirketler hangi dilleri, Framework'leri kullanıyorlar bunu araştırman daha sonrasında bir yol haritası hazırlaman gerekiyor. Python dilinin ileri düzeyleri makine öğrenmesi, yapay zeka gibi konularda oldukça popüler, ancak ileri düzeyde öğrenmeyeceksen sadece basit scripting işlerine yarar. Bilgisayar olarak da Mac önermekteyim, mobil uygulama yazacaksan iOS tarafı için Mac cihaza ihtiyacın var mesela.

Bunlara karar verdikten sonra algoritma dersleri izle, mantığını anlamaya çalış. Yazdığım kodu bilgisayar nasıl anlıyor? Bu dil diğerinden nasıl ve neden daha hızlı? Compile diller neler yorumlanabilir diller neler vs. gibi. En sonunda ise hepsini anladıktan sonra yol haritan da hazırsa öğrenmeye başlayabilirsin. Merak ve istikrar bu konuda en önemli şeyler. Mesela dersler izledin, sana adam bir şey öğretti ve bu öğrettiği şeyler ile hesap makinesi yaptı diyelim, sen o sırada diyeceksin ki bunlarla acaba başka neler yapabilirim, bunu nasıl geliştirebilirim? Bu şekilde sorgulayacaksın.

Mesela dersler izledin, sana adam bir şey öğretti ve bu öğrettiği şeyler ile hesap makinesi yaptı diyelim, sen o sırada diyeceksin ki bunlarla acaba başka neler yapabilirim, bunu nasıl geliştirebilirim? Bu şekilde sorgulayacaksın.
Ben bu konuda tam dediğinizi yapmıştım hocam python öğrenirken. Hesap makinesi yapmıştım ilk önce,

Sonrasında hesap makinesinde "1. Sayı giriniz: " şeklinde olan yeri int komutlarıyla harmanlayıp en son üçgen alan hesaplaması, çokgen alan hesaplaması gibi bana ders çalışırken formüller ile bağımı koparacak scriptler yazıyordum :D

Bir ara yine hesap makinesini baz alarak yazılı not ortalaması ve genel ortalama hesaplama scripti yapmıştım keyfi olarak :D

Alıntıladığım mesajdaki gibi, yazılım dillerini öğrenirken öğrendiğin şey asla "Öğrendiğin şey" olarak kalmamalı. Adam X öğretiyorsa sen onu Y ve Z olarak kendin geliştirmelisin.
X'i X olarak bırakmamalısın. Yoksa sadece var olan bir şeyi tekrar var edersin o da bir işe yaramaz.

Burada hayal gücü çok önemli. Yazılım dillerini öğrenmeye başladıktan sonra hedefini şu şekilde kendince süzgeçlerden geçirmelisin;

1-Yapmak istediğim şey ne?

2-Nasıl yapabilirim?

3-Şu ve Bununla beraber bunu yapabiliyorum, peki bunları nasıl harmanlayabilirim?

4-Nasıl kodumu daha temiz hale getirebilirim?

4. Notu yazmamın sebebi şu: Bir çok insan -bende dahil olmak üzere- yazdığı bir kodu 1 hafta sonra açıktan sonra hiçbir şey anlamıyor çünkü kodu çok karışık.

Biraz ileri seviye ama kabaca anlattım galiba. Umarım yararı olur.

Merhaba abilerim, benim soruma geri dönüşleriniz için çok teşekkürler. Benim programlama geçmişim, html,css,bootsrap ve şuna Python. Ve ben mesela html ve css kursunda bir web site yapıyorduk ve ben bir abinin dediği gibi X i X el bırakmıyordum, genellikle hep yeni bir şey eklemeye çalışıyordum. Ve şuan Python da da, her yeni öğrendiğimiz konudaki sorularda hep extradan bir şey yapmaya çalışıyorum. Ve şuan da da bir mobil uygulama ve oyun yapmak istiyorum bunun için bana önerebileceğiniz şeyler nedir? Ve genellikle yazılımı bir hobi olarak yapmamı söylediniz, zaten öyle yapıyorum ama yaz tatili yaklaştığından bu hobime daha çok vakit vermek istiyorum ve ingilizcemede. Şuandan teşekkürler, özür dilerim maalesef geç yanıtveriyorum.😊

Yeni konular

Geri
Yukarı